Ölümden Dönüş

Ölümden Dönüş

Ağu 23, 2009 0 Yazar: beytül ahzan


Yine nerhum Muhammed Hasan İmanî şöyle anlatır:

Vaktiyle İsfahan’dan Şiraz’a dönüyorduk. Yolculuğumuz sırasında Hacı Bîdâbadî’nin huzuruna  vardık. Bize şöyle dedi: “(Adı birinci öyküde geçen) Mirza Mahallatî bana yazdığı bir mektupta ona dua etmeyi unuttuğumu söylüyor.Ona selamımı iletin ve onun için dua etmeyi unutmadığımı söyleyin. Nitekim falan gece üç defa ölüm tehlikesiyle karşılaşmış, kurtulmasını İmam Mehdi’den (a.f) istemiştim. Allah da onu korudu. Bunları ona anlatın.”

Muhammed Hasan İmanî daha sonra şöyle anlattı:

Şiraz’a vardıktan sonra Bîdâbadî’nin mesajını Mirza’ya  ilettim. “Bana söyledikleri doğrudur” deyip başından geçen ilginç bir olayı anlattı.

O akşam  tek başıma eve dönüyordum.Kapıya vardığımda eyvanın altında bir kişiye rastladım.Beni görür görmez hapşırdı.Selam verdim.Benden  onun için istihare etmemi istedi.Tespihle istihare ettim, kötü geldi. Bir daha istihare istesi, o da kötü geldi. Üçüncü kez istihare istedi, onun da sonucu kötü geldi. Bunun üzerine elimi öperek şöyle dedi: Beni bu akşam sizi şu silahla öldürülmeye zorlamışlardı.Sizi görünce elimde olmadan hapşırdım; tereddüt içindeydim. Kendi kendime “İstihare edeyim” diye düşündüm. Sonuç iyi gelirse sizi öldürecektim. Üç defa istihare açtırdım. Üçünde de sonuç kötü çıkınca Allah’ın bu işe razı olmadığını ve onun katında saygın bir kişi olduğunuzu anladım.

————-

“Gizemli Öyküler” kitabından alıntıdır.
Yazar: Ayetullah Destgayb
Öykü:22  Sayfa:53