Rüyayla Gelen Şifa

Rüyayla Gelen Şifa

Mar 26, 2010 0 Yazar: beytül ahzan

Adı önceki kıssalarda da geçen muhterem Kandaharî ve Necef’in bir grup güvenilir şahsiyetleri şöyle naklederler:

Irak’ın en önemli ticaret adamı olarak bilinen Reşad Marza, yaklaşık yedi yıl önce kansere yakalanmıştı. Irak, Suriye ve Lübnan’da çeşitli doktorların kontrolünde bir tedavi gördü. Ancak hepsi bu hastalığın bir tedavisi olmadığını söylemişlerdi. Bunun üzerine Avrupa’ya gitti. Oradaki doktorlar da kontrolden sonra “Ameliyat etsek de, etmesek de hiçbir faydası olmaz. Kanser kalbe kadar ilerlemiş. Ameliyat etsek bile en fazla bir hafta ömrü uzar.!” dediler.

Reşad Marza artık tamamen hayattan ümidini kesmişti. O gece rüyasında üzerinde kumaş gömleği olan orta boylu bir Arap görür. Adam, “Ey Reşad Marza, eğer mezarımı düzeltirsen senin içni Allah’tan şifa dilerim!” der.

Reşad, kim olduğunu sorduğunda Arap, adının Meysem Temmar olduğunu söyler. (Daha önce Meysem Temmar’ın türbesini ziyaret edenler bilirler; o zamanlar gayet küçük ve dar bir yerdi.) Reşad uykudan uyanır. Gördüklerine bir anlam veremez. Tekrar uyuduğunda aynı rüyayı görür. Üçüncü kez de aynı rüyayı görünce ertesi gün uçakla Bağdat’a döner. Hiçbir yere uğramadan doğruca Meysem’in mezarına gider. Orada kalmaya başlar.

Önceki gece rüyasında gördüğü şahıs yine karşısında belirir. “Ey Reşad Marza, ayağa kalk!” der. Ne var ki Reşad halsizdir. “Kalkamıyorum” diye cevap verir. Bunun üzerine Meysem, yüksek bir sesle bağırarak ayağa kalkmasını ister. Reşad ayağa kalktığında hastalığından hiçbir eser kalmadığını görür.

Reşad şifa bulduktan hemen sonra Meysem’in (ra) bugünkü mezarını yaptırır. Sonra Müslim b. Akil’in mazarına altın kubbe yaptırır. Daha sonra da İmam Ali (as) türbesi için 200 kg altın verir. Allah’ın izniyle bu kubbenin altın kaplaması bugün itibariyle tamamlanmıştır.

—————-

“Gizemli Öyküler” kitabından alıntıdır.

Yazar: Ayetullah Destgayb

Öykü:102    Sayfa:206