Son Söz

Yazar: beytül ahzan Tarih: 25 Mart 2011 5.1K kez okundu Hikaye ve Kıssa 5 Yorum
Bu yazıyı değerlendirin

İmam Musa Kazım’ın (as) annesi Ümmü Humeyde, İmam Cafer Sadık’ın (as) hemen vefatından sonra taziyetini iletmeye gelen Ebu Basir’i görünce, ağlamaya başladı. Onun ağlamasından dolayı Ebu Basir de ağlamaya başladı.Ümmü Humeyde Ebu Basir’e dedi ki:


-İmam’ın son anlarında sen yoktun. Eğer Ebu Abdullah’ı (as) vefat ettiği sırada görseydin, hayret verici bir manzara ile karşılaşacaktın.

Ebu Basir:

-Ne oldu, diye sordu.

Dedi ki:

-İmam’ın son anlarıydı. Ömrünün son dakikalarını yaşıyordu. Kirpikleri kapanmıştı artık. Ölmek üzereyken bir an gözlerini açtı, sonra şöyle dedi: “Benimle akrabalığı olan herkesi toplayın.” Garip bir durumdu; İmam böyle bir anında bu emri vermişti.

Bunun üzerine biz de, İmam ile akrabalığı bulunan herkesi topladık. Herkes oradaydı ve İmam’ın, bu hassas anında ne söyleyeceğini ve ne yapacağını merakla bekliyordu. İmam Sadık (as), herkesin geldiğini görünce, onlara baktı ve sonra şöyle buyurdu:

“Bizim şefaatimiz, namazı önemsemeyen, hafife alan kimseleri kapsamaz!” [1]

——————

1-Biharu’l-Envar, c.11, s.105

—————–

“Doğruların Öyküsü-1” kitabından alıntıdır.

Derleyen: Murtaza Mutahhari

Sayfa:141


Yorum Bırak

 1. Cemal dedi ki:

  Selam olsun size ey 14 mazlum.. Selavat

 2. huseyn dedi ki:

  ALLAH kıyamet günü biz şiileri ehlibeyt aleyhis selamın şefaatinden mahrum etmesin. ALLAH’u EKBER ALLAH’u EKBER ALLAH’u EKBER

 3. merziyye dedi ki:

  kardeşim müslümanım diyorsan peygamberden şefaat istiyorsan bilmen gereken bilgilerdir.

 4. merziyye dedi ki:

  siz sünnilere peygamberimizin torunlarını anlatın desek bön bön bakarsınız çünki bişi bildiğiniz yok dini akideniz bu konuda zayıf.biz şiilerin bilmesi gayet doğal çünki bizler mübareklerin hakkında ihtisas yapan hocalarımız var.peygamberi bilen torunlarınıda bilmek zorunda.bir arkadaşıma sordum imam Aliyi bana anlatırmısın çok acıdırki şöyle cevap verdi ben daha cemaate katılmadım bilgim yok dedi vay yazıklar olsun peygamberi tanıyıp torunlarını bilmeyenler,bilipte uymayanlara.

 5. ayşe mert dedi ki:

  kısa ve öz yazan bi sizsini haa sinir oluom araştırdıım konularda arştırdıım konu hariç herşey var