Hz. Peygamber’in (saa) Çocukluk Dönemi

Yazar: beytül ahzan Tarih: 16 Eylül 2009 4.2K kez okundu Hz. Muhammed (saa) 1 Yorum
Hz. Peygamber’in (saa) Çocukluk Dönemi
Bu yazıyı değerlendirin


Tarih sayfaları, Müslümanların ulu önderinin hayatının, çocukluktan peygamberliğe seçildiği güne kadar, birçok ilginç hadiselere sahip olduğuna şahitlik etmektedir.Bütün bu olayları keramet yönüyle de değerlendirmek gerekir.


Tüm bunlar büyük Resul’ün hayatının normal bir alın yazısı ve yaşam tarzı olmadığını doğrulamaktadır.

1-Tarih yazarları, Halime’den şöyle nakleder:

” Ben Amine’nin bebeğinin bakımını üstlendiğim andan itibaren annesinin yanında ona süt vermek istedim. Sütle dolu olan sol göğsümü ağzına verdim; ama bebek benim sağ göğsüme daha meyilliydi.Lakin ben çocuk sahibi olduğum  günden beri sağ göğsümde hiç süt görmemiştim.Bebeğin ısrarı üzerine sütsüz olan sağ göğsümü ona vermek zorunda kaldım. Bebek emmeye başlar başlamaz kurumuş damarlar sütle dolmuştu ve bu olay orada bulunanları çok şaşırtmıştı.“[1]

2-Yine o şöyle diyor:

“Muhammed’i (saa) evime götürdüğüm günden beri evimin hayır ve bereketi günden güne çoğalıyordu.”[2]

Biz Kur’ân-ı Kerim’de buna benzer olayları Hz. Meryem (Hz.İsa’nın annesi) hakkında da okuyoruz. Örneğin şöyle buyuruyor:

Meryem’in doğum anı yaklaştığında bir ağaca yaslandı ve sancıların şiddetinden, yalnızlıktan ve iftira korkusundan Allah’tan ölüm istedi.Bu sırada bir ses duydu:

“Üzülme senin Rabbin senin ayakların altında bir çeşme yarattı ve kurumuş hurma ağacını salla, senin için taze hurmalar dökülecektir.“[3]

Hz. Meryem ve Halime arasında fazilet ve makam açısından çok fark vardır. Hz. Meryem’in temizliği ve liyakati ilahi lütfe mahzar olmasını sağlamışsa burada da bu bebeğin Allah katında sahip olduğu yüce makam, ona hizmet edenin ilahi lütfe nail olmasına sebep olmuştur.

——–

1-Biharu’l-Envar, 15/345
2-Menakıb-ı İbn Şehraşub, 1/24
3-Meryem Suresi, 24-25. ayetler

——–

“Hz. Muhammed’in Hayatı” adlı kitaptan alıntıdır.

Yazarı: “Allame Cafer Süphani”

Sayfa:63


Yorum Bırak

  1. huseyn dedi ki:

    allah razi olsn