Ammar Yasir Peygamber Efendimizin (saa) Yanında

Ammar Yasir Peygamber Efendimizin (saa) Yanında

Tem 27, 2009 0 Yazar: beytül ahzan

Abdullah b. Abbas Resul-i Ekrem’den (Sallallahu Aleyhi ve Alihi ve Sellem) şöyle nakleder: “Ammar, tepeden tırnağa imanla doldurulmuş, eti ve kanı imanla yoğrulmuştur.” Hz. Ali (Aleyhisselam) Resul-i Ekrem’den (Sallallahu Aleyhi ve Alihi ve sellem) şöyle nakleder: “Allah Ammar‘ı baştan ayağa imanla donatmış, eti ve kanını imanla yoğurmuştur. Ammar hakkın peşinden giderdi. Asla ateş Ammar’ı yakmaz… “ Yine Ayşe Allah Resulünden (Sallallahu Aleyhi ve Alihi ve Sellem) şöyle nakleder: “Ammar hak ile hakta Ammar iledir, hak nerede olursa Ammar’da oradadır. Ammar’ın katili ebedi cehennemde kalacaktır.”

Resul-i Ekrem’den (Sallallahu Aleyhi ve Alihi ve Sellem) şöyle nakledilmiştir: “Cennet üş kişi görmeye müştakır.” Bu sırada Ebubekir içeri girdi, adamın biri Ebubekir’e dedi: “Sen ümmetin sıddıkı ve Pegamberin (Sallallahu Aleyhi ve Alihi ve Sellem) mağara arkadaşısın, cennetin müştak olduğu o üç kişiyi Peygambere sen sor.” Ebubekir sormaktan çekindi, kendi kendine; “Eğer ben o üç kişiden bir olmazsam rezil olurum” diye düşündü. Bu sırada Ömer içeri girdi, adamın biri Ömer’e şöyle dedi: “Ey Eba Hafsa! Sen ümmetin farukusun, melekler senin ağzın ile konuşur, Allah Resulü’ne cennetin müştak olduğu o üç kişinin kimler olduğunu sen sor!” Ömer, o üç kişiden bir olmayacağından korktuğu için sormaya cesaret edemedi. Bu sırada Hz. Ali (Aleyhisselam) içeri girdi.

Aynı adam Hz. Ali’ye (Aleyhisselam) dedi: “Ya Ebal Hasan! Resul-i Ekrem (Sallallahu Aleyhi ve Alihi ve Sellem) buyurdu ki: Cennet üç kişiyi görmeye müştaktır. O üç kişinin kimler olduğunu Allah Resulü’ne sorar mısın?” dedi. Hz. Ali (Aleyhisselam); “Sorarım, dedi ve eğer o üç kişiden biri olursam yüce Allah’a şükredeceğim.” Hz. Ali (Aleyhisselam) Peygamberin (Sallallahu Aleyhi ve Alihi ve Sellem) yanına gelerek şöyle arz etti: Cennetin müştak olduğu o üç kişi kimlerdir? Resul-i Ekrem (Sallellahu Aleyhi ve Alihi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Ey Ali (Aleyhisselam) sen onların ilkisin, ikincisi Salman, üçüncüsü Ammardır.”

—————

“İmam Ali’nin Ashabı” adlı kitaptan alıntıdır.

Yazar: Kerim Uçar