Esbağ Sıffin Savaşında

Yazar: beytül ahzan Tarih: 15 Ağustos 2009 2.6K kez okundu İslam Tarihi Yorum Yok
Bu yazıyı değerlendirin


Esbağ, Hz. Ali’nin (Aleyhisselam) yolunda her şeyi göze almış ve canı pahasına da olsa vefalı kalcağına ahdetmişti. Bu ahdini ispatlamak için Sıffin savaşında canını verme pahasında da olsa o hazretin emrine amadeydi. Hz. Ali‘de (Aleyhisselam) bu vefalı ve sadık dostunu önemli ve hassas günler için saklıyordu.
Sıffin savaşında Muaviye, Irak ordusunun savaş meydanında yarıştığını görünce Şam ordusuna şöyle hitap etti: “Bu gün imtihan günüdür, sakın sizleri güçsüz ve kararsız görmeyeyim. Bu esnada Hz. Ali’de (Aleyhisselam) askerlerini Muaviye’ye karşı savaş hazırlığına teşvik ediyordu.


Esbağ, İmam Ali’nin (Aleyhi Selam) huzuruna gelerek şöyle dedi: Ey Emirü’l-Müminin, sen bizi Şurtetu’l-Hamis olarak seçtin, bize güvenerek bizleri başkalarına üstün kıldın, şimdiye kadar yapılan savaşlarda bizim sabrımıza ve cesaretimize tanık oldununuz. Şam ordusu yenilgiyle karşı karışıyadır, izin verin de var gücümüzle son nefesimize kadar savaşalım.” Hz. Ali (Aleyhisselam) Asbağ’ın bu sözlerine; “Allah’ın adıyla savaş meydanına git!”  diye cevap verdi.

Esbağ bayrağı alarak savaş meydanına gitti, düşman ordusuna saldırarak onlara ağır darbeler indirdi. Savaş meydanından döndüğünde kılıcından kandamlaları dökülüyordu.

——-—–

“İmam Ali’nin Ashabı” kitabından alıntıdır

Yazar: Kerim Uçar


Yorum Bırak