Hak ve Batılın Ölçüsü Ammar

Yazar: beytül ahzan Tarih: 1 Ağustos 2009 2.8K kez okundu İslam Tarihi 1 Yorum

/><br /> Ammar’ın şehadetinden sonra, Hz.Ali’nin (Aleyhisselam) hakkaniyetinde şüphesi olanlar bu olaydan sonra İmam Ali’nin (Aleyhisselam) safına katıldılar<a href=Huzeyme b. Sabit’in oğlu Amare Cemel ve Sıffın savaşlarına katılmıştı. Ancak bu savaşta tarafsız kalmıştı. O, sürekli şöyle diyordu: “Bu savaşta Ammar Yasir şehit düşene kadar elime kılıç almayacağım, Ammar’ın şehadetiyle hangi grubun hak olduğu anlaşılacak ve hüccet tamamlanacaktır. Zira Peygamber’den (Sallallahu Aleyhi ve Alihi ve Sellem) Ammar’ın zalim, azgın ve sapık bir grup tarafından şehit edileceğini duydum.”

Huzeyme, Ammar’ın şehadetinen sonra şöyle dedi: “Şimdi hakkı ve batılı çok iyi tanıdım.” Huzeyme kılıcını eline alarak savaş meydanına gitti, büyük bir cesaret örneği gösterdi ve kahramanca çarpışarak yüce şehadet derecesine ulaştı.


————–

“İmam Ali’nin Ashabı” kitabından alıntıdır

Yazar: Kerim Uçar

Yorum Bırak

 1. Selam dedi ki:

  Bildiğim kadarıyla bu savaşta, iki tarafta da sahabiler olduğu için, herkesin kafası karışmış.. Çünkü, “Ayşe annemiz, Talha ve Zübeyr” bir tarafta.. “Ali ve Ammar..” diğer taraftadır..

  Üstad Mutahhari, “Bilinmeyen Simasıyla Hz Ali” adlı kitabında, Hz Ali’nin kafası karışanlara söylediği şu sözünü hatırlatıyor: “Allah’ın dini kişilerle tanınmaz. Hakkın nişaneleriyle tanınır. Hakkı tanı; (böylelikle) hakka uyanları da tanırsın..”

  Ama, yine de, şefkatli Peygamberimiz, gayp-aşina nazarıyla ümmetin başına böyle bir fitne geleceğini ve insanların hak-batıl tefrikinde şaşıracaklarını görmüş, bu yüzden kimin Hak, kimin batıl olduğunu işaret etmiştir..

  Peygamber-i Ekrem Hz Muhammed (s.a.a); İmam Ali’nin “Nakisin, Kasitin ve Marikin” adlarındaki üç güruhla savaşmak zorunda kalacağını bildirmiş, ve safını belirlemede tereddüt edenler için; “Ali Hak iledir. Hak Ali iledir..” (Hak Ali’den ayrılmaz, çünkü Ali Haktan ayrılmıyor..) hadisini tavzih edecek; “zü’s-Südeyye”, “fie-i bâğiye” ve “hev’eb köpekleri”ne dair nice hadislerle hak ve batılı tefrik ve tesmim edecek sözler terennüm buyurmuştur..

  Alıntıladığınız hikaye, “Fie-i Bağiye” hadisinin rahmetinin tecellilerindendir.. Allah, yazandan ve alıntılayandan razı olsun..