Halkın Ammar’ın Sürgün Edilişine İtirazı

Yazar: beytül ahzan Tarih: 29 Temmuz 2009 1.9K kez okundu İslam Tarihi Yorum Yok
Halkın Ammar’ın Sürgün Edilişine İtirazı
Bu yazıyı değerlendirin

Ammar’ın Osman’ın adaletsiz tutumlarına karşı itirazları devam ediyordu. Osman ise Ammar’a ne kadar işkence etse de itirazlarının devam edeceğini görünce onu sürgün etmekten başka çaresinin kalmadığını gördü. Fakat bu çirkin emelini uyguladığı zaman halkın itirazlarıyla karşı karşıya kalacağından habersizdi.


Osman Ebuzer’in Rebeze’de şehadet haberini alınca onu rahmetle andı. Ammar bunu duyunca şöyle dedi: “Evet, Allah Ebuzer’e rahmet etsin, bizim elimizden kurtuldu.” Ammar’ın bu sözü Osman’a ağır gelince Ammar’ın ensesine vurdu ve şöyle dedi: “Onu Rebeze’ye sürdüğüm için pişman olduğumu zannetme! Seni de Rebeze’ye göndereceğim.” Bunun üzerine Beni Mahzum kabilesi Hz. Ali’nin (Aleyhisselam) yanına giderek Osman’ın Ammar’ı sürgün etmemesi için onunla konuşmasını ve ona engel olmasını istediler. Hz. Ali‘de (Aleyhisselam), Osman ile görüşürek şöyle dedi: “Ey Osman! Allah’tan kork! Ümmetin en salih ve iyilerinden birini sürgün etmiştin, o da sürgünde öldü ve şimdi de onun gibi birini mi sürgün edeceksin?”

Osman ve Hz. Ali’nin (Aleyhisselam) arasında şiddetli tartışma geçti. Osman, Hz. Ali’ye (Aleyhisselam) şöyle dedi: “Sen herkesten daha çok sürgün edilmeyi hak ediyorsun!” Bunun üzerine Hz. Ali (Aleyhisselam) şöyle buyurdu: “Beni sürgün edebilirsin, önemli değil. Ammar’ın sürgün haberini Ensar ve Muhacir duyunca Osman’ın etrafına toplanarak şöyle dediler: “Böyle ahlak dışı bir davranış olmaz, sana kim itiraz etmeye kalkışıyorsa onu hemen sürgün ediyorsun! Bu zulümün ve tutumun böyle devam etmez!” Osman halkın şiddetli itirazlarıyla karşı karşıya kalınca bu tutumundan ve Ammar’ı sürgün etmekten vazgeçti.

————-

“İmam Ali’nin Ashabı” kitabından alıntıdır

Yazar: Kerim Uçar

Yorum Bırak