Yasaklarını Çiğneyen Yasakçılar

Yasaklarını Çiğneyen Yasakçılar

Kas 26, 2009 0 Yazar: beytül ahzan

Halka kesinlikle Kur’an’ı dinlemeyi yasaklayan ve bu ilanın yasaklarına uymayanları suçlu sayanlar, birkaç gün sonra kendileri yasakları çiğnediler. Kendi koydukları yasaklara gizlice uymadılar!

Abu Süfyan, Ebu Cehil ve Ahnes b. Şerik, bir gece birbirlerinden habersiz evlerinden çıktılar ve Hz. Peygamber’in (saa) evinin yolunu tuttular, her biri bir köşeye saklanmıştı.Amaçları, Hz. Peygamber’in (saa) gece kıldığı namazlarında kalplere sefa veren okuduğu Kur’an’ın sesini duyabilmekti.Her üçü de birbirlerinin halinden habersiz, sabaha kadar orada kalarak Kur’an’ı dinliyorlardı.Gün ağarırken mecburen evlerine doğru döndüler.Üçü de yolun yarısında birbirleriyle karşılaştılar ve birbirlerini azarlayarak, eğer bizim bu halimizi sıradan bir insan görse, hakkımızda ne düşünür? dediler.

İkinci gece yine aynı olay tekrarlandı.Sanki derunî bir güç onları, Hz. Peygamber’in (saa) evine doğru çekiyordu.Yine döndükleri sırada her üçü de birbirine rastlamıştı, birbirlerini azarlayarak, bir daha bunu tekrar etmeme kararı aldılar; ama Hz. Peygamber’in (saa)  cazibeli Kur’an’ı, bu üç kişinin yine birbirlerine haber vermeden üçüncü defa, Hz. Peygamber’in (saa) evinin etrafında yer almalarına ve sabaha kadar Kur’an dinlemelerine sebep oldu.Onların korkuları her an artıyordu ve kendi kendilerine, eğer Muhammed’in (saa) vaat ettikleri doğruysa, kendilerinin büyük bir hataya düştükleri kanaati onlarda uyanmaktaydı.

Hava aydınlandığında, avam halkın korkusundan Hz. Peygamber’in (saa) evinden ayrılırken yine ilk iki defasında olduğu gibi, dönerken birbirleriyle karşılaştılar ve İslami davetin ve Kur’an’ın sunduğu dinin cazibesi karşısında güçsüz kaldıklarını itiraf ettiler. Lakin olabilecek kötü durumları önlemek için, birbirlerine bu işi terk edeceklerine dair söz verdiler. [1]

—-

1-Sire-i İbn Hişam, 1/337

—-

Allame Cafer Süphani’nin “Hz. Muhammed’in (saa) Hayatı” adlı kitabından alıntıdır.

Sayfa:137