Ben Başörtülü Bir Kızım

Yazar: beytül ahzan Tarih: 25 Temmuz 2009 4.1K kez okundu Kadın ve Hicab 3 Yorum
Bu yazıyı değerlendirin

Tüm başörtülü kızlarla birlikte acıyor içim, aynı duygu ve düşünceleri yaşıyorum.

Bayrağa sarılı yüreğimin içi tepeleme vatan dolu, sevgi dolu:  Her şeye rağmen nefrete yer yok!


“Biz muhabbet fedaileriyiz, husumete vaktimiz yok..”

Barodan çıkarıldım, lojmanlardan kovuldum, okul kapılarında aylar ayı ağladım.

Çok hırpalandım, ama asla vazgeçmedim. Vazgeçemem ki, bu benim inancım, yaşam biçimim.

Modacılarin sözlerini dinleyen baştacı edilirken, Allah´ı dinleyenler neden hırpalanıyor, hiç anlamıyorum? Neden bırakmıyorlar bizi bize?

Geçenlerde annem “zihin acıklığı vermesi” için dua ederken, “Büyüklerimize de dua et anneciğim” dedim, “basiret ve şefkat vermesi için.”

Belki doktor olacaktım, biliyor musunuz? Ama hep ülkemde kalacaktım, Amerika’lara filan kaçmayacaktım.

Ter kokulu amcaları muayene ederken yüzümü buruşturmayacaktım. Bebeleri öz anne şefkatiyle bağrıma basıp, en uygun teşhisi koymak için en ince muayenemi yapacaktım.

Herkese eşit davranacaktım. Şefkat ve sevgimi hiç kaybetmeyecektim. İlaç alamayacak kadar parasız hastalara yardımcı olmaya çalışacaktım. Daha sonra imkan bulursam babamın adına bir hastahane kurup fakirlere bedava bakacaktım.

Belki öğretmen olacaktım: Köy çocuklarına okuma yazma öğretecek, her gün yeni bilgiler verecektim. Bir günüm diğerine benzemesin diye kendimi sürekli eğitip yenileyecektim. “Adam gibi adam”lar yetiştirecektim.

Belki hakim olacaktim: “Hakk´in hatırı alidir, (yücedir) başka hatırlara bakılmaz” kuralınca sadece Hakk´ın hatırı istikametinde çalışacak, adalet dagıtırken kılı kırk yaracaktım. Zengin-fakir farkı gözetmeyecek, hatırlı-sıradan ayrımı yapmayacaktım. “Kuvvet haktadir” diyecek, “hak kuvvettedir” anlayışına dönüp bakmayacaktım.

Belki sadece bir anne olacaktım. Anne olmak bir anlamda her şey olmaktır zaten, annelik kimliğinde her şey olacaktım. Ya da her şey olacak çocuklar yetiştirecektim. İmanlı, kararlı, kimlikli, kişilikli, namuslu, dürüst, güvenilir, çalışkan, temiz, ahlaklı, vatansever çocuklar..

Onlar zamanla Türkiye´yi yönetecekti. Iste o zaman Türkiye´de yürek krizi olmayacakti. Yürek krizi olmayınca siyasal ve ekonomik krizler de çıkmayacaktı. Çünkü her şey yürekte başlar ve biter. Yürekler krizden arınmışsa siyaset de, ekonomi de, sosyal hayat da arınıe.

Okuldan kovulsam da anne olurum elbet. Olurum, ama bilgisiz. Bilgisizliğime rağmen, acaba, istediğim seviyede çocuklar yetiştirebilir miyim?

Çok zor. Öğrenmeden nasıl ögreteceksiniz?

Bir gün eminim öğrenecekler. O gün tüm okulların tüm kapıları tüm okumak isteyenlere açılacak..

O günü sabırla, ama umutla bekliyorum. Binlerce başörtülü gibi…

Çünkü bende başörtülü bir kızım!..

Hatta ben bir başörtüsüyüm…

ALINTI

Yorum Bırak

  1. nazmiye dedi ki:

    hem kapalı olmak bir suç değil

  2. nazmiye dedi ki:

    bende bir başörtülü bir kızım kim olusa olsun dalga geçemezler

  3. nazmiye dedi ki:

    çok ama çok duygulandım sanki alayacaktım hem kimse bir başörtülü bir kıza acımaz mı? yazık değil mi?bende küçük bir başörtülü bir kızım isterseniz benide o abla gibi yapın ama o ablanın dediği gibi ben başörtülüyüm ya asla ama asla vazgeçmem inançımdan kim ne derseler desinler umrumda bile değil sadece bir başörtülü olmakdı bütün hayalim ve öğretmen olup çocukra okuma yazma öğreticektim ama allah nasip ederse öğretmen olurum ben bir başörtülü bir kızım kimse dalga geçemez