Celal ve Cemal Aynasında Kadın / Cevadî Amulî

Yazar: beytül ahzan Tarih: 12 Kasım 2009 10.8K kez okundu Kitap Tanıtımı 1 Yorum
Celal ve Cemal Aynasında Kadın / Cevadî Amulî
Bu yazıyı değerlendirin


Kitabın Adı:Celal ve Cemal Aynasında Kadın


Yazar: Cevadî Amulî

Çevirmen:Ejder Okumuş

Sayfa:364

Yayınevi: İnsan


Selamun Aleykum Ehlibeyt Dostları

Kitabın tanıtımını yaptığımda okumadan yapmıştım, okuduktan sonra tanıtımını değiştireyim dedim. “Celal ve Cemal Aynasında Kadın”  kitabını bana bir ablam önermişti. Çok güzel mutlaka oku demişti. İçeriği de ilgimi çekmişti ama almak bir türlü nasip olmamıştı. Alınca kitabı inceleyip güzel olduğunu görünce tanıtımını yapmıştım. Kitabı büyük bir zevkle okudum.İslamın kadına bakış açısı bundan güzel anlatılamazdı herhalde… İnsanın ufkunu açan bir kitap. Kadın-erkek herkesin okuması lazım. Özellikle de erkekler okumalı aslında…. Kadına karşı cahiliye dönemi bakış açısını yıkmak için okumalılar…

Şimdi de  kitabın arkasındaki tanıtım yazısını ekleyeyim:

“Hüsna’daki her isim, Yüce Allah’a ait bütün zati, vasfi ve fiili kemalleri içermektedir. Yüce Allah’ın bütün isimleri birbiriyle irtibatlıdır ve birbirine açık ya da örtülü referanslar içermektedir.

Bir yanıyla her isim, ilahi isimlerin tamamını kapsamaktadır. Fakat ilahi anlamların ve kemallerin açık ya da gizli oluşunda isimler arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Hakk’ın celal ve cemal isimleri için de bu söylenenler geçerlidir. İlahi celal cemal’i, ilahi cemal celal’i içinde gizlemektedir. Kadına ilahi isimlerden celal ve cemalin aynasından bakmayı deneyen bu eser, ‘sosyolojik ve biyolojik bir varlık olarak kadın’ anlayışına karşılık, ‘kadın’ı varlık mertebelerinin bütünü içindeki yeriyle görmeyi teklif etmesiyle de dikkat çekici bir çabadır.”

Yorum Bırak

  1. hüsnü dedi ki:

    güzel bir kitap tüm herkese tafsiye ederim yorumun için ellerine sağlık