Cihad-ı Ekber / İmam Humeyni

Yazar: beytül ahzan Tarih: 3 Ocak 2010 4.6K kez okundu Kitap Tanıtımı 6 Yorum


Kitabın Adı: Cihad-ı Ekber

Yazarı:İmam Humeyni

Çevirmen: Kadri Çelik

Sayfa:64

Yayınevi: İhsan


Selamun Aleykum Ehlibeyt Dostları

“Cihad-ı Ekber”  insanın nefsine karşı olan cihadından bahsediyor. İmam Humeyni’nin yaşamında medrese öğrencilerine yaptığı konuşmalarından bir kısmı oluşturuyor bu kitabı.

Medrese yönetimine ve medrese öğrencilerine hitaben olarak görünse de aslında dini yaşamaya çalışan herkese yönelik bir kitaptır. Dinini yaşamaya çalışan her insanın kitaptan alacağı dersler var. İmam Humeyni’nin sözleri insanın ruhuna işliyor. Sanki İmam Humeyni karşınızda oturmuş size sesleniyor. Daha doğrusu nefsinize sesleniyor!

Okurken kendinizi/nefsinizi sorgulayacağınız bir kitap. Kitap hakkında bir fikriniz olsun diye kitaptan biraz alıntı yaptım:


“Bu dünyada insanın bütün yaptıkları, öbür dünyada görünecek ve kendi karşısına dikiliverecektir: “Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onu görür; kim de zerre ağırlığınca bir şer işlerse, o da onu görür.”[1]  İnsanın bütün amelleri ve davranışları, bütün sözleri ve konuştukları diğer dünyaya yansır; buradaki hayatımız adeta filme alınmıştır, o dünyada aynen gösterilecektir ve inkarı da mümkün olmayacaktır. Bütün amellerimizi, bütün hareketlerimizi, kendi organ ve uzuvlarımızın da şehadetiyle bize göstereceklerdir: “… her şeyi konuşturan Allah bizi konuşturdu..” [2]

Her şeyi konuşur hale getiren ve her şeyi “konuşur” kılan Allah Teala’nın  karşısında  kötü ve çirkin  amellerinizi  inkar edemez, gizleyip saklayamazsınız… Biraz düşünün, ileri görüşlü olun,  işlerin sonunun nereye varacağını ölçüp tartın, geçeceğiniz o çok tehlikeli Akabeleri -geçitleri-  hatırlayın; kabir azabını, berzah alemini ve bunların  ardından gelecek olan o çok çetin müşkülatları ve problemleri sakın unutmayın. Hiç olmazsa cehenneme inanın! Eğer insan bu akabeler ve çok tehlikeli geçitlerin gerçekten var olduğunu bilir ve buna inanırsa yaşam tarzını değiştirir.Bunlara yakîniniz ve imanınız olursa böyle alabildiğince rahat ve başına buyruk yaşamazsınız , kaleminizi , adımınızı ve dilinizi korur, nefsinizi ıslah edip temizlememek için elinizden gelen gayreti gösterirsiniz.

—–

1-Zilzal , 7-8

2-“Kendi  derilerine dediler ki: Niye aleyhimizde şahitlik ettiniz? Dediler ki: Her şeye nutku verip konuşturan Allah bizi konuşturdu. Sizi ilk defa  O yarattı ve O’na  döndürülmektesiniz…”

[Sayfa.33]

Yorum Bırak

 1. Busra dedi ki:

  Allah rahmet etsin… Allah sizden de razi olsun boyle guzel bir site kurdugunuz icin. Ne guzel sozler bilgiler var. Bu kisa alinti bile tekrar yasami sorgulatiyor. Surekli ugruyorum bu siteye. Emeginize saglik

 2. merziyye dedi ki:

  kısacık alıntı ama çok şeyi ima ediyor.ne kadar güzelmiş Allah İMAM HUMEYNİye rahmet etsin.

 3. beytül ahzan dedi ki:

  Selamun Aleykum

  “Cihad-ı Ekber” kitabından alıntıladığım başka bir konunun linki:


  http://www.ehli-beyt.org/ehlibeyt/kendini-islah-etmede-ilk-adim.html

 4. ali rıza dedi ki:

  Allah razı olsun harika bır kitap ben okudum herkese tavsiye ederim.

 5. beytül ahzan dedi ki:

  Selamun Aleykum

  “Cihad-ı Ekber” kitabından alıntıladığım bir diğer konunun linki:

  http://www.ehli-beyt.org/ehlibeyt/insanin-hicaplari-perdeleri.html

 6. beytül ahzan dedi ki:

  Selamun Aleykum

  Az önce siteye İmam Humeyni’nin  “Cihad-ı Ekber” kitabından bir yazı alıntılayıp ekledim. Okumak isteyenler linke tıklasın:

  http://www.ehli-beyt.org/ehlibeyt/saban-ayinin-dualari-cevresinde.html