Sabr / Seyyid Ali Hamanei

Sabr / Seyyid Ali Hamanei

Kas 4, 2009 0 Yazar: beytül ahzan


Kitabın Adı: Sabr

Yazar: Seyyid Ali Hamanei

Çevirmen: Ünal Çetinkaya

Sayfa:131

Yayınevi: Endişe


Selamun Aleykum Ehlibeyt Dostları

Bu kez Seyyid Ali Hamanei’nin bir kitabını tanıtacağım; “Sabr”. İsminden kitabın içeriği anlaşılıyor zaten. Sabra  çok ihtiyacımız olduğunu  ama bir türlü bu sabrı gösteremediğimizi göz önüne alarak mutlaka okumanması  gereken bir kitaptır diyorum…

Arka kapaktaki tanıtım yazısı:

“Şayet sabır olmasaydı, Allah (c.c) için ve din uğrunda cihad etmenin alanı, bir idealler mezarlığına dönüşürdü. (Uzak düşen ve ayrı kalan kardeşlerin, buluşma, görüşme, kucaklaşma ve birbirlerine kavuşma zamanı olan Hacc’ın bu dünyevi kongresi bomboş kalırdı.) Gece yarıları yükselen halvet övgülerinin şayiaları ve tatlı mırıltıları susardı. (Nefs ile cihad, nefs ile cihadın deneme alanı, yani isteyerek oruç tutma, imsak…Hepsi donuklaşırdı.) İslam toplumunun ekonomik damarları kurur ve Allah yolunda infak terkedilmiş olurdu.

Yine eğer sabr olmasaydı, İslam’ın bütün ahlakî ve ilmî değerleri, takva, emanet, sıdk ve haramlardan sakınma terkedilir, çalışmaya, çabalamaya ve amel etmeye muhtaç olan insanlık ve dinin her bölümünün özlü, bu temel şartlardan mahrum kalırdı.”