Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu/ Senai Demirci

Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu/ Senai Demirci

Kas 1, 2009 4 Yazar: beytül ahzan


Kitabın Adı:Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu

Yazar: Senai Demirci

Sayfa:160

Yayınevi: Timaş


Selamun Aleykum Ehlibeyt Dostları

Bugün Senai Demirci’nin başka bir kitabı olan “Ve Aşk Evliliğin Ellerinden Tuttu” kitabını tanıtacağım. Evlilikle ilgili yazılmış belki de en güzel kitap diyebilirim. Senai Demirci her zaman ki gibi harika bir üslup kullanmış.Hiç sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. Evlilik hayatımızda en önemli yeri kaplar.O yüzden bu kitabı mutlaka okuyun derim…


“Evliliğe  elinizde boş bir kase ile başlarsınız. Elinizdeki boş kase, evlilik niyetinin en başında bulduğunuz aşk ve güven, sevgi ve saygıdır.

Bu kase elde olduktan sonra, kaseye dolduracağınız çorbanın tuzunu, suyunu, acısını, kıvamını, baharatını birlikte oluşturursunuz: kıvamını birlikte bulursunuz. Evliliği sıkı anlaşma maddeleriyle  kayıt altına almak, karşı taraftan her şeyi tam da damak zevkinize göre belirlenmiş bir çorba beklemek gibidir.

Oysa kimsenin, bir başkasının damak tadına göre çorba hazırlaması her zaman mümkün olmaz. Üstelik bu çorba, çorbayı pişirene göre “mükemmel” bir çorba olsa bile, diğeri için “münasip” olmayabilir.

Öyleyse, çorbayı baştan pişirmeye kalkmayın. Elinizde sadece bir kâse olsun. Çorbanın kıvamını sonra ve birlikte belirleyin. Olmadı; kâseyi boşaltıp yeniden başlayın.Ama kâseyi asla elinizden düşürüp kırmayın.

Aşkın harlı ateşinde, hoşgörünün temiz suyuyla, karşılıklı güvenin tuzu biberiyle, bir çorba gibi ortaklaşa pişirebilirsiniz ilişkilerinizi. Senai Demirci bir “hayat memat” meselesi olan “evlilik” üzerine yazdı: aşkın evliliğin elinden tutmasını dileyerek…”