Yusuf’un Hicretiyle Adım Adım / Zehra Rahneverd

Yazar: beytül ahzan Tarih: 18 Nisan 2011 2.5K kez okundu Kitap Tanıtımı Yorum Yok


Kitabın Adı Yusuf’un Hicretiyle Adım Adım

Yazar: Zehra Rahneverd

Çevirmen: Kürşat Aydoğmuş

Sayfa: 116

Yayınevi: Endişe


Selamun Aleykum Ehlibeyt Dostları

Kitap Hz. Yusuf’un (as) kıssasını anlatıyor. Gerek sayfa sayısının azlığı gerekse dilin yalınlığı nedeniyle tek solukta okunacak bir kitap. Hz. Yusuf’un hayatını Kur’anî bakış açısıyla incelemiş yazar. Yani Hz. Yusuf’un hayatını roman tarzında anlatan bir kitap değil. Olayları anlatırken yalnız o zamanı anlatmıyor aslında bizlere sesleniyor yazar… İnce ince işlemiş almamız gereken dersleri…

Kitabı rastgele açtım, gözüme ilişen satırları yazıyorum:

“Yusuf bir ayettir: Hayatı, amelleri, kararları, sabrı ve direnişi, takvası, sakınganlığı ve hepsinden önemlisi imanı her insan için; her biri tek başına ibret verici, sarsıcı, uyandırıcı birer ayettir.

Niceleri her çağda, her zaman diliminde yinelenen bir ayet. Biz bunlar hakkında nice şeyler görüp bilmemize rağmen Kur’an’ın deyişiyle “Yüz çevirip geçerler” sözünü duyduğumuz halde sarsılmıyor, uyanmıyor, ibret almıyor, cevap vermiyoruz…” [Sayfa:106]

Arka kapaktaki tanıtım yazısı:

“Mal, ev, mevki, araba, iş, gelir, satın almak, hep satın almak, tüketmek… Sonra da bağımlı hale gelmek, günlük işlerden sonra dinlenmek, hafta sonu gezintiye çıkmak, kısacası zamanın Yusuf’u olamayan için, kendini tümüyle gaflete bulanmış, kuruntuya boğulmuş bir aldanış dünyasına kaptırmak vardır işin ucunda.

Eğer aklı, yeteneği, makam hırsı varsa, toplumu için faydalı olmayı diliyorsa, önce önemli birisi (!) olmalı bir mevki kazanmalıdır. Örnek işçi, örnek çiftçi, müdürlüğe yükselen bir memur, doktor, mühendis olmalıdır. Ondan sonra iş işten geçip, üstün konuma ve emretme durumuna geçtiğinde işçiyi kafasından silmelidir. Artık onun Yusuf olmasını nasıl beklersin?”

Yorum Bırak