108- Kevser Suresi

Yazar: beytül ahzan Tarih: 20 Ağustos 2010 6.9K kez okundu Kur'an-ı Kerim Meali 5 Yorum
Bu yazıyı değerlendirin

kuran

[Mekkîdir, üç âyettir.]


(İkreme ve Dahhâk’e göre Medenîdir.)

Rahman ve Rahîm Allah Adıyla

1- Şüphe yok ki biziz sana kevseri veren.[1]

2- Artık namaz kıl Rabbine ve kurban kes sen.[2]

3- Şüphesiz, sana buğzeden yok mu, odur nesli kesilen.

——————————————————————————–

[1]) Kevser, cennette bir nehirdir, bir havuzdur diyenler olduğu gibi bol hayır ve bereket, kesilmez soy sop, sayılmız ümmet anlamlarına geldiğini söyleyenler de vardır. Hz. Muhammed (s.a.a)’in, Kevser’in iki yanında inciden kaplar bulunan bir ırmak olduğunu, bu kapların yıldızlar kadar sayısız bulunduğunu söylediğini Buhârî tahric eder (al-Tecrid, 2, Kitâbu Tefsir-il-Kur’ân, 120).

[2]) Kurban bayramı namazı ve kurban.

Yorum Bırak

 1. beytül ahzan dedi ki:

  Selamun Aleykum.

  Rüyada Kevser Suresi okumanın tabiri:

  *İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada Kevser suresini okumak; çokça hayır işler yapacağınıza ve sevap kazanacağınıza…

  *İbn-i Sîrîn: Bolluk ve bereket göreceğinize, ancak az çocuk sahibi olacağınıza…

  *Kirmanî: Saygın birinden bağış alacağınıza işarettir.

 2. ismail dedi ki:

  ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER ALLAH’U EKBER

 3. ali can dedi ki:

  o halde kusura bakmayın.ama müslümanlığıyla övünen bir çok insan Kurandaki Ehlibeytten bihaber yaşıyor.ben de bilmeyenler de öğrensin istedim.saygıyla..

 4. beytül ahzan dedi ki:

  Aleykum Selam

  Ali Can kardeşim, orada kastedilenin Hz. Fatıma(sa)olduğunu biliyorum. Alttaki açıklama Abdulbaki Gölpınarlı’ya ait. Onun mealini eklediğim için onu açıklaması neyse aynısını ekledim….

 5. ali can dedi ki:

  selamunaleyküm.bir hatayı düzeltmek isterim.burada kastedilen kevser hz.Fatıma ve Hz.Ali’dir.evet cennette kevser havuzu var fakat kastedilen o değil.zaten biraz dikkatli okursak senin soyun kesik değil diyor Allah,sana kevseri verdik diyor.bu sureden ötürü fatıma annemizin bir lakabı da kevser’dir.saygılar..