113- Felak Suresi

Yazar: beytül ahzan Tarih: 10 Eylül 2010 8K kez okundu Kur'an-ı Kerim Meali 3 Yorum
Bu yazıyı değerlendirin

kuran

[Mekkîdir, beş âyettir.]


(Bâzıları Mekkîdir demişlerdir. Bu sûreyle bundan sonraki son sûreye “Muavvezeteyn” denir. Bir Yahûdinin, Hz. Muhammed (s.a.a)’e büyü yaptığı, bir ipe üfürerek on iki düğüm bağlayıp bir kuyuya attığı, bunun üzerine Hz. Muhammed (s.a.a)’in hastalandığı ve bu sûrenin indiği, Hz. Muhammed (s.a.a)’in, Hz. Ali, Ammâr ve Zübeyr’i yollayıp o kuyunun suyunu boşalttırarak ipi buldurduğu ve bu âyetler okununca düğümlerin çözülüp Hz. Muhammed (s.a.a)’in iyileştiği rivâyet edilmişse de buna itiraz edenler de vardır. Onlara göre eğer Yahûdilerde böyle bir kudret olsaydı inananların çoğunu hasta ederler, öldürürlerdi. Kaldı ki Hz. Muhammed (s.a.a), peygamber olduğu için büyünün kendisine zarar vermemesi gerektir. Yahûdinin biri, böyle bir şey yapmışsa bile hastalığı ondan değildir, ancak o ipi buldurmakla hilelerini meydana çıkarmıştır (Mecma, 2, 633).)

Rahman ve Rahîm Allah Adıyla

1- De ki: Sığınırım karanlığı yarıp ışıtan sabahın Rabbine.

2- Yarattığı mahlûkların şerrinden.

3- Çöküp etrafı kapladığı zaman karanlığın şerrinden.

4- Ve düğümlere üfleyen kadınların şerrinden.

5- Ve hasetçinin haset ettiği zaman, şerrinden.

Yorum Bırak

 1. beytül ahzan dedi ki:

  İnsan evinden dışarı çıkınca Felak ve Nas surelerini okursa, kötü göz ona bir zarar vermez. Kim uykuda korkarsa uyuyunca bu iki sureyi ve Ayete’l-Kürsü’yü okusun inşaallah.

 2. beytül ahzan dedi ki:

  Selamun Aleykum.
  Rüyada Felak Suresi okumanın tabiri:

  *İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada Felak suresini okumak; dünyevî afetlerden güvende olacağınıza…

  *İbn-i Sîrîn: Size bir büyü yapılacağına, ancak bir etkisi olmayacağına…

  *Kirmanî: Kötülerin şerrinden güvende olacağınıza ve bol miktarda gelir elde edeceğinize işarettir.

 3. beytül ahzan dedi ki:

  Selamun Aleykum

  Felak Suresinin Fazileti: Hz. Resulullah (saa) ashabından birine Felak ve Nas surelerinin en üstün sureler olduğunu vurguladıktan ve kendisi de bu sureleri sabah namazında okuduktan sonra şöyle buyurmuştur: “Uyuduğun ve kalktığın zaman bu iki sureyi oku.”

  İmam Muhammed Bakır (as) şöyle buyurmuştur: “Kim Vitir namazında, Felak, Nas ve Tevhid(ihlas) surelerini okursa, kendisine; “Ey Allah’ın kulu! Müjdeler olsun sana ki, Allah Vitir namazını kabul buyurdu.” diye hitap edilir.