Oruç Niçin Ramazan Ayına Tahsis Edildi

Oruç Niçin Ramazan Ayına Tahsis Edildi

Ağu 20, 2009 0 Yazar: beytül ahzan


Bakara Suresi 185. ayeti kerimede bu mukaddes ve eşsiz oruç ibadetinin mübarek Ramazan ayında yerine getirilmesi emredilmiştir.Ayeti kerimede sebebi şöyle beyan buyurmuş: ” Bu ayda milletlere hidayet olsun diye Kur’an nazil olmuştur. Bu  Kur’an’da hidayet alametleri ve hakkı batıldan ayıran hükümler vardır.”

Ayetten de anlaşıldığı gibi bu ay bütün aylardan daha faziletli ve daha mukaddestir. Yalnız Kur’an değil diğer bütün kitaplar bu ayda nazil olmuştur.

Hz. İmam caferi Sadık (as) şöyle buyurmuştur: ” Tevrat  mübarek Ramazan ayının 6’sında, İncil 12’sinde, Zebur 18’inde, Kut’an Kadir Gecesi’nde nazil olmuştur.”

Ayriyetten sevgili peygamberimizin Şaban ayının son cumasında ümmete Şaban ve Ramazan ayının ehemmiyet ve önemini şöyle beyan buyurmuştur:

“Ey insanlar! Allah’ın ayı rahmet ve bereketle size yönelmiştir.Bu ay  Allah indinde ayların en iyisidir. Ve saatleri en iyi saatlerdir.Bu ayda sizler Allah’ın ziyaretine davetlisiniz.Bu ayda Allah’ın keramet ehli kılınmışsınız; nefesleriniz tesbih sevabındadır.Bu ayda uykularınız ibadet sevabı taşır, amelleriniz makbul ve dualarınız müstecaptır.İyi niyet ve temiz yürekle  Allah’tan dilekte bulunun, sizi kötü huylardan arındırıp günahlarınızı bağışlamasını dileyin, bu ayı oruç tutup, Kur’an  okumanızı nasib etmesini talep edin.Gerçekten de bu büyük ayda Allah’ın mağfiret ve rahmetinden mahrum olan kimse pek  meş’um olur. Bu ayda yaşadığınız açlık ve susuzlukta  kıyamet gününün açlık ve susuzluğunu hatırlayın.Yoksullarınıza ve düşkünlernize sadaka veriniz.Yaşlılarınıza saygı gösterin, çocuklarınıza sevgi gösterip, akrabalarınıza şefkatle yaklaşın.Dillerinizi söylenilmemesi gereken sözleri söylemekten menediniz.Gözlerinizi helal olmayan şeylere kapatın.Kulaklarınızı, duyulması haram olan şeyleri duymaması için tıkayın. Başkalarının yetimlerine sevgi ve şefkat gösterin ki; sizden sonra sizin yetimlerinize sevgi gösterilsin.Günahlarınızdan tövbe ederek Allah’a doğru yönelin.Namaz kılarken, dua etmek  için ellerinizi havaya kaldırın.Çünkü namaz vakitleri dua etmek için en iyi zamanlardır.Bu vakitlerde Hak Teala rahmetle kullarına bakar ve kendisine müracat eden kullarına icabet eder, bağışlanmak  isteyenleri bağışlar, dilekte bulunanların dileğini yerine getirir….”

———–

“Ehl-i Beyt Camiası” dergisinden alıntıdır.

Yıl:1   Sayı:1