Orucun Sağlığın Korunmasındaki Tesiri

Orucun Sağlığın Korunmasındaki Tesiri

Ağu 20, 2009 0 Yazar: beytül ahzan

 /><br /> Günümüz ve geçmiş tıp dünyasında belli günlerde perhiz etmenin sağlığa ne kadar faydalı olduğunu da yazmış ve tavsiye etmişlerdir<a href=. Zira başlıca birçok hastalıklara sebebiyet veren unsurun vakitli vakitsiz ve ayarsız ölçüsüz yiyilen yemeklerin olduğu olduğu ortadadır. Zira vücudun eritemediği ve yakamadığı maddelerin yağ haline gelerek organlara yapıştığı ve zaman zaman kokuşmuş yosunlar haline gelerek vücutta çeşitli mikropların meydana gelmesine sebebiyet vermektedir. Bu konuda fazla detaya girmek istemiyor ve sözü takdiri İslam dininin değer verdiği saygı değer doktorlarımıza bırakıyorum. Yalnız şunu ifade etmek isterdim ki yüce dinimiz, müslümanın sevabını, günahını değerlendirdiği gibi sağlığına hepsinden daha çok değer vermiştir.

Nitekim sevgili Peygamberimiz meşhur bir hadisinde buyurmuştur: “Sıhhatli olabilmeniz için oruç tutunuz.”

Yine sevgili Peygamberimiz buyurmuştur: ” Mide bütün hastalıkların yuvasıdır tedavisi ise (oruç tutarak) perhizdir.”

Değerli okuyucularım perhiz derken bir konuya dokunmadan edemeyeceğim şöyle ki; günümüzde bazı müslüman kardeş ve bacılarımız orucun mana ve azametini kavrayamadığı için oruç tutmuyor , ama orucun faydalarını da inkar edemiyor, nasıl mı?

Şöyle ki, orucun faydalarındana birisi de vücuttaki yağları eritmektir.Bu kardeşim ve bacım orucunu tutarak hem vücuttaki yağları eritip hem de orucun fazilet ve sevabına nasil olmak istemiyor yalnız zayıflamak için rejim yapıyor. İşte günümüzde bazılarının orucunun ismide rejim olmuştur. Kardeşlerim, bacılarım bu rejim hava ve hevesin rejimidir, gel de bir de seni yaratanın emrine uyarak Ramazan orucunu tut ki kul olduğun anlaşılsın.

———–

“Ehl-i Beyt Camiası” dergisinden alıntıdır.

Yıl:1   Sayı:1