Salı Günü Ramazan Ayı’nın Birinci Günü

Salı Günü Ramazan Ayı’nın Birinci Günü

Ağu 1, 2011 0 Yazar: beytül ahzan

Taklit Mercilerin hilal gözlemle ekipleri ve bilhassa Ayetullah Hamaney’e bağlı 150 kişilik uzman ve donanımlı hilal gözlemle ekibinin tüm çalışmalarına rağmen hilalin dün görülmediği kaydedildi.  Dolayısıyla bugün veliyi Emri Müslim’in ve öteki taklit mercilerin duyurusuyla Şaban Ayı’nın 30’u olarak açıklandı. Böylelikle yarın Ramazan Ayı’nın birinci günü olarak kesinleşmiş oldu.

Ayetullah Seyyid Ali Hamaney’in Bürosunun Yaptığı Açıklama

Veliyi Emri Müslim’in İmam Hamaney’in Bürosundan Ramazan Ayı Hilali hakkında yapılan açıklamada hilalin dün yapılan tüm gözlemlere rağmen görülememesinden dolayı yarını, yani Salı gününün Ramazan Ayı’nın birinci günü olduğunu duyurdu.

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Tüm mümin bacı ve kardeşlerimize ve İran halkına duyurulur ki Ramazan Ayı’nın ilk günün belirlenmesi konusunun öneminden dolayı ülke genelinde bir çok hilal gözlemle ekibi hilali gözlemlemek için bu işle görevlendirilmiştir, ancak alınan tüm veriler itminan oluşturmamıştır.

Dolayısıyla imam Hamaney’in fıkhi kaidelerine binaen hilal Pazartesi akşamı görülmemiştir.

Müminler bugünü, (Pazartesi günü) Şaban Ayı’nın son günü olarak hesaplamalı ve sevap elde etmek isteyenler bugünü müstehap oruç tutarak veya kaza orucu tutarak geçirmelidir.

Yüce Rehberlik Makamı Bürosu

Öteki Taklit Mercilerin Bürolarından Yapılan Açıklama

Taklit Mercilerden Ayetullah uzma Mekarim Şirazi, Vahit Horasani ve Seyyid Ali Sistani’nin bürolarından yapılan açıklamada bugünün Şaban Ayı’nın son günü olduğunu ve Ramazan Ayı’nın ilk günün yarın (Salı günü) olduğunu belirttiler.

Aynı şekilde Ayetullah uzma Safi Gulpeygani, Nuri Hemedani, Alevi Gorgani ve Musevi Erdebili de bugünü şek günü olarak ilan ettiler.

ABNA.İR