Beni Huseyn’e Götür

Beni Huseyn’e Götür

Tem 13, 2010 0 Yazar: beytül ahzan

BİSMİALLAH

ALLAH’IN SELAMI HABİBİNİN VE TEMİZ PAK KILDIĞI EHLİ-BEYTİN ÜZERİNE OLSUN

Dün gece üstümde dünyaya ait ne varsa attım bir kenara odamı matem rengine kapladım matem elbislerimi giyip seni bekledim bu seferki seni bekleyişim farklı bir bekleyişti. Seni hep güzel kokular içinde beklerdim ama bu sefer tütsüler yakarak hoş kokular yerine gözyaşı kokan bir bedenle bekledim seni. Gelip matemime katılman için bana kıyamı İmamı anlatman için İmamın yarenlerini anlatman için Kerbela şahidlerini anlatman için bekledim seni.

İçimde tarifi imkansız hüzünle kaplı sevinç duymaya başladım anladım ki sen geliyorsun odam birden aydınlanmaya başladı sen içeri girince, ayağa kalkıp seni karşıladım alnımdan öpüp her zamanki yerine oturdun ben ise o nur saçan çehrene bakmaktan kendimi alamadım sana baktıkça matemime matem kattım çünkü sen bana İmamı ve kıyamı tüm çıplaklığıyla hatırlattın sanki ben bu zamanda değil de Kerbeladaymışım gibi hissettim. Aslında benimde istediğim bu idi bana bir şeyler anlatmanı değil beni Kerbubela’ya götürmeni istiyordum. O nur saçan gözlerinle bana baktın anlamıştın benim ne istediğimi ben utangaç bir ifade ile.

“Beni Huseyn’e götür.” Dedim

“Gel beraber senle İmam’ın Medine’den çıkışından Kerbela’da şehid oluşuna ve Hz. Zeyneb’in mücadelesine gidelim.” Dedin

Medine sokaklarında İmam’ı gördüm Medine valisi Velid’in sarayına doğru giderken yanında yarenleri ile, İmam tek başına saraya girer yarenlerini dışarda bırakıp tempihlerde bulunur sarayda Velid ve Mervan Bin Hakem vardı Velid İmam’dan Yezid’e biyat etmesini ister İmam Huseyn Velid’e şunu söyler

“HİÇ BİR ZAMAN ŞARAP İÇEN HAYVANLARLA OYNAŞAN ALÇAK BİRİNE BİYAT ETMEYECEM”

Sonra saraydan çıkıp aziz ceddi Hz. Peygamber’in mübarek kabrine doğru gider orda ağlayıp Hz. Rasul’e her şeyi anlatır ve Mekke’ye gideceğini söyler Medine’de kardeşi Muhamed ile vedalaşırken Muhammed İmam’a gitmemesini ister İmam bu benim isteğim değil Allah’ın isteğidir der. Muhammed öyleyse bu çocukları ve kadınları burda bıraksaydın çünkü düşmanın seni yakaladığında seni sağ bırakmazlar. İmam da şöyle buyurur

“EĞER BÖYLE OLURSA FERYADIMI ZEYNEP’TEN DUYARSINIZ”.

Sonra İmam’ı 72 yareni ile birlikte Mekke’ye doğru yol alırken gördüm. Burda da Yezid’in adamları İmamı rahat bırakmazlar İmam bu mukaddes belde de kan dökülmemesini ister ve kufelillerden gelen davet mektuplarına icabet etmek için Kufe’ye doğru yola koyulur. İbni Abbas İmam’a gitmemesi söyler İmam’ın İbni Abbas’a cevabı ondan sonraki gelen nesiller için kıyamlar için reçete idi.

“BEN BU GÜN KIYAM ETMESEM KORKARIMKİ İLERDE KİMSE ZULME BAŞ KALDIRMAZ”

İmam’ın kıyamı O’ndan sonraki gelen kıyamlara örnek, rehber oldu, İmam’ı örnek alarak kıyamlar yapıldı hep, şayet İmam’ın kıyamı olmamış olsa idi ne din kalırdı nede zalime baş kaldıran olurdu.

Sonra Kerbela’da gördüm İmamı ve yarenlerini dudaklar susuz kalplerde aşk göğüslerinde iman her düşüncelerinde; zalime karşı kıyam.

Hudeyfe [İZZETTİN KIZILBULUT]