Abdest Almanın Sağlığa ve Cilde Faydaları

Abdest almanın amacına hizmet etmek dışında, sağlığa bilhassa da cilde pek çok faydasının olduğunu söylesek çok da şaşırmazsınız herhalde. Zira güzel dinimiz İslam’da tek bir şey yoktur ki Adem oğlunun faydası için düşünülmemiş..Ancak namazlardan önce, günde en az 4-5 kere abdest alırken, abdest almanın faydalarını çok da düşünmemiş aklınıza getirmemiş olabilirsiniz. Haydi o zaman size bunları tek tek anlatalım

Abdest Almanın Az Bilinen Faydaları

Az bilinen faydaları yerine, pek de üstünde düşünülmeyen denmesi daha doğru olur çünkü şimdi sizlere madde madde abdestin sağlığınız ve cildiniz üzerindeki faydalarını sıraladığımız zaman siz de hemen” aa evet gerçekten de” öyle diyeceksiniz.

 

Yaşlanmayı Geciktiriyor

“Abdest Almanın Yaşlanmayı Geciktirme Faydası Bilimsel olarak kanıtlanmıştır!”

Abdest almak yaşlanmayı bir kaç şekilde geciktiriyor;

Birincisi gün içerisinde vücudunun eklemli kısımları ve en çok terleyen kısımlarını sık sık yıkayarak ferahlama hissi yaşayan kişi serotonin hormonu salgılıyor ve mutluluk hormonu adıyla bilinen serotonin salgılayan bünyenin doku onarımı hızlanıyor, hücre yaşlanması otomatik olarak duruyor.

Soğuk suyla abdest alındığında, vücudun kan akışı hızlanıyor, dolaşımı düzenleniyor ve dokulara oksijen taşıma hızı artıyor. Böylece abdest almak direkt olarak yaşlanmanın etkilerini geciktirmiş oluyor.

Abdest almak namaz kılmak manasına da gelebileceği için, namaz kılan kişilerin erken yattığı ve erken kalktığı yani düzenli uyku uyuduğunu varsayımını kabul edecek olursak, düzenli yaşamın insan vücudu, sağlığı, zindeliği, genç kalması ve cildinin parlaklığını koruması üzerindeki etkilerinden bahsetmemek de olmaz.

 

Mikropları Öldürerek Enfeksiyon ve Virüs Riskini Azaltıyor

Gün içerisinde pek çok yere temas eden ellerimiz ve cildimizin diğer bölümleri mütemadiyen çeşitli enfeksiyonlara ve virüslere maruz kalıyor. Enfeksiyonların vücudu etkilemesi için aslında düşük ve zayıf bir bağışıklık sistemi gerekli ve enfeksiyondan korunmak için her şeyden önce bünyemizi sağlam tutmalıyız ancak her daim aynı zindelikte ve sağlamlıkta olmayan vücudumuzu mikroplardan arındırmazsak hastalık da çoğu zaman kaçınılmaz oluyor.

Günde en az 5 defa, yalnızca ellerimizi yıkıyor olmamız bile abdest sırasında vücudumuzdaki mikropların önemli bir kısmından kurtulduğumuz manasına geliyor ki hem kısa vadede hem de uzun vadede sağlımız için çok faydalı.

Dolaşım Sistemi

Abdest almak dolaşım sistemimiz üstünde de son derece olumlu etkilere sahip. Düzenli olarak abdest alan kişilerde dolaşım sistemi hastalıkları diğerlerine oranla oldukça az görülüyor.

Damar Sorunlarına İyi Geliyor

Özellikle varis gibi ince ve kılcal damarların çatlaması ile oluşan cilt sorunlarının önüne geçilmesinde de abdest almak son derece faydalı.

Ayrıca abdest alırken bacakları yukarı kaldırmak gibi egzersizler yapıldığı için, sporun faydaları nelerse abdest almak sayesinde de vücudumuz ve sağlığımız benzer yararlar sağlıyor.

Solunum Sistemi Hastalıklarına Abdest Almak İyi Geliyor

Solunum sistemi rahatsızlıkları, astım, bronşit, KOAH gibi hastalıklarda, sağlığınız için alacağınız diğer önlemlerin yanı sıra abdest almak da iyi yönde etki eden unsurlardan. Büyük ihtimalle solunum organlarına ulaşabilen minik mikroplardan arınmayı sağladığı için iyi geliyor.

Ayrıca abdest alarak alerjilerinizin de minimum seviye seyretmesine yardımcı olabilirsiniz.

Cilde Parlaklık ve Berraklık Veriyor

Cildin üstündeki kir ve mikropları arındırarak, cilt altında birikmesinin önüne geçiyor ve böylece sivilcelenme problemi en aza iniyor. Sivilcesiz, berrak ve canlı bir cilt görünümüne yardımcı oluyor.

Statik Elektrik Düzenliyi olarak Abdest

Vücutta bulunan statik elektrik, öfke kontrol problemleri başta olmak üzere baş ağrısı v.b. pek çok olumsuzluğa yol açabiliyor. Abdest almak ise vücuttaki statik enerji dengesini düzenleyerek, bu durumundan kaynaklanan istenmeyen durumların önüne geçebiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*