Mezi Orucu Bozar Mı?

Mezi Orucu Bozar Mı?

Tem 17, 2017 0 Yazar: beytül ahzan

Mezi Sıvısı Orucu Bozar mı?

Halk arasında daha çok zevk suyu olarak da bilinen ama asıl adı MEZİ olan vücut sıvısının orucu bozup bozmadığına dair sorular pek çok okuyucumuzun kafasını meşgul etmektedir. Bu sorunun cevabı bazı değişkenlere göre farklılık gösterecek olsa da genel geçer kurallara göre, hayır mezi orucu bozmaz şeklinde yanıt verebiliriz ancak bu genel bozmaz yanıtını verdikten sonra da mezi sıvısının hangi niyet sonucu geldiğini, sadece zevk suyu olan gerçek bir mezi olup olmadığını ya da cinsi münasabet ya da düşünce sonucu olarak gerçekleşen boşalma sonucu gelen meni mi olduğunu iyi anlamak gerektiğini ve orucun bozulup bozulmayacağının tüm bu faktörlere de bağlı olduğunu belirtmemizde fayda vardır.

Oruçlu iken Mezi Gelmesi Orucu Bozar mı?

mezi oruç bozar mı

mezi orucu bozar mı

Orucunuzun bozulup bozulmayacağını sıralayacağımız durumları tek tek değerlendirerek kararlaştırabilirsiniz ancak yine de kafanızda soru işareti kalıyor ve vücudunuzdan çıkan sıvının mezi olup olmadığına karar veremiyorsanız, orucunuzun bozulmuş olmasıyla ilgili bir tereddütünüz var ise şayet o zaman sizlere kaza orucunuzu tutmanızı tavsiye ederiz. Bile isteye orucunuzu bozmadığınız için, mezi gelmesi sebebiyle günlerce ceza orucu tutmanıza gerek yoktur. Bozulduğundan şüphe ettiğiniz günün karşılığı tek bir gün oruç tutsanız kafidir ANCAK orucunuzun bozulduğuna, çıkan likitin mezi değil de meni ya da niyetinizi bozacak herhangi başka bir sıvı olduğuna kesin kanaat getirmediyseniz, o günkü niyetinize karşılık kaza orucu tutacak dahi olsanız, ASLA ve ASLA orucunuzu bir şey yiyip içerek, bile isteye bozmayınız. Niyetiniz bozuk olduğunda, ceza orucu borcuna kalabilirsiniz.Dikkatli olun. 62 günlük kefaret orucuna mecbur kalırsanız çok zorlanabilirsiniz.

Konuya tekrar dönecek olursak, eğer herhangi bir karşı cinsle bile isteye tam ya da kısmi bir cinsi münahasebet söz konusuysa ve bunun sonunda ya da başında meni mi mezi mi olduğunu tam tespit edemediğiniz bir sıvı geldiyse, orucunuz bozulabilir ve 61 gün kefaret tutarak borcunuzu ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak hislerinizin uyanmasına sebep olacak, kasten yapmadığınız bir durum sonucunda vücudunuzdan bir sıvı çıkarsa, bu orucunuzu bozmaz, bozsa dahi sadece 1 gün yerine niyetlenerek borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kefaret tutmanıza lüzum yoktur.

Mezi geldiğinde uyku halinde olmanız ya da uyanıklık halinde olmanız bir şey farkettirmemekle birlikte önemli olan husus niyetinizdir. Eğer işin içinde bir kasıt yok ise, orucunuz bozulmamaktadır.

Gelen meni ise, orucunuz tek günlüğüne bozulacak ayrıca gusül abdestiniz de bozulmuş olacaktır. Dolayısıyla gusül abdestinizi yenilemeniz ve orucunuzu için de, tutmanın farz olmadığı bir günde yani Ramazan ayı bitiminde ya da herhangi bir kandilde tutmuşken başınıza geldiyse, kandil günü ertesinde en kısa zamanda bir gün ibadetinizi yerine getirebilirsiniz. Boy abdestinizi yenilemeniz kafidir.

Eğer gelen sıvı kesin olarak sadece zevk suyu olarak tabir ettiğimiz meziydiyse, o zaman orucunuz zaten hiç bir şekilde bozulmamış demektir. Bu durumda, eğer iç çamaşrınız kirlendiyse onu değiştirmekle yükümlü olmakla birlikte, şayet namaz abdestiniz vardıysa, o bozulmuş olacağı için namaz abdestinizi yenilemeniz gerekmektedir.

Meziyle meniyi ayrıt edebilmek için de vücuttan çıkan sıvının rengine bakarak ayrımı yapabileceğiniz gibi, cinsi uyanma sonucu mu yoksa uyanma hissinin geldiği anda çıkan bir sıvı mı bunu tespit etmek gerekir.

Ne meni ne de mezi kokan sıvılar değildir. O yüzden bu şekilde ayırt ederek orucunuzun bozulup bozulmadığını anlayamazsınız.