Mezi Nedir?

mezi nedir
mezi nedir, mezi abdesti bozar mı
mezi nedir
mezi nedir, mezi abdesti bozar mı

Mezi nedir sorusunun en kısaca cevabı; ergenlik çağına ulaşmış bireylerin, cinsel dürtü yaratacak aktiviteler sırasında, cinsel organlarından gelen sıvının adıdır. Mezi ve meni birbirinden farklıdır. Meni, ergenliğe ulaşmış bir erkeğin cinsel aktivite sonunda boşaltımda bulunduğu sıvıya verilen ad iken mezi ise aktivite öncesinde cinsi arzunun oluşması ile birlikte gelen ön sıvıya verilen addır.

Tüm İslam dini mensubu mümin ve mümine kardeşlerimizin ne demek olduğunu bilmesi gereken mezi kelimesi, Arapça kökeninden gelen, Türkçe’de de pek sıklıkla bilinmeyen ve kullanılmayan bir kelimedir.

Rengi, meniye benzese de az daha açık renkte olan beyazımsı bir sıvı olan mezi, erkek kişinin cinsel dürtüsü uyandığında yavaş yavaş damla damla gelmeye başlayan bir vücut sıvısıdır. Aynı zamanda da zevk suyu olarak halk arasında anılmaktadır. Türkçe diline bu şekilde aktarılmıştır. Bazen sadece cinsel istek uyandığında bazen de cinsel aktivite sonuna doğru gerçek meni boşalması olmadan hemen önce mezi gelmektedir.

Mezi Abdesti Bozar mı sorusuna da; Mezi, normal boşalma gibi gusül abdestini bozmamakta ancak günlük ya da saatlik aldığımız namaz abdesti diye tabir edilen normal abdesti bozmaktadır. O sebepten ötürü mezinin en olduğunu iyi bilmek gerekir ve eğer sıvınız gelmiş ve bilhassa da iç çamaşırlarınıza bulaşmışsa, mezi vücudunuzla temas halinde olduğu sürece, alacağınız abdest tutmayacağından, mutlaka kıyafetlerinizi değiştirmelisiniz.

Mezi söylediğimiz gibi gusül abdestini bozmuyor da olsa, tam boşalma ile birlikte arada meni de gelip gelmediği kesin olarak anlaşılamayacağı için, mezinin geldiğini gördüğünüzde, özellikle de eşinizle olan cinsel birleşmenin sonuna doğru, kesin olarak bir final yapılmamış da olsa, her ihtimale karşı gusül abdestinizi de yenilemenizde fayda vardır. Ama normal şartlar altında zevk suyu gusül abdestini bozmaz. Eğer gusül abdesti alamayacak durumdaysanız, hayatınıza abdestliymiş gibi devam edebilirsiniz. İmkanınız varsa yenileyiniz.

Zaman zaman cinsel uyanma ya da birleşmeden bağımsız olarak, ağırlık kaldırmak gibi durumlarda da mezi sıvısı gelebilmektedir. Necis bir sıvı olarak İslam dini tarafından kabul edilen sıvısı gelmiş Müslüman erkek, cinsel dürtü dışındaki durumlarda sadece namaz abdestini yenilese kafidir.

Ayrıca, cinsel dürtüye sebebiyet veren kadın da mezi sıvısı ile herhangi bir temasta bulunacak olursa, onun da namaz abdesti bozulacaktır ve yenilemesi gerekecektir. Hatta Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.v, kadın kişisinin rüyasında bile mezi ya da meni görmesi durumunda, abdestini yenilemesi gerektiğiyle ilgili bazı hadis-i şefirlerde bulunmuştur.

 

Peygamber efendimiz tam olarak da şöyle buyurmuştur; Kadın uykusunda onu ( meni ya da mezi )görürse , yıkansın. Bunun üzerine Ümmü Süleym: Bundan utandım, dedi. Ardından: Bu olur mu? diye sordu. Bunun üzerine Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Evet, o halde çocuğun anneye benzemesi nereden oluyor? Şüphe yok ki erkeğin suyu (menisi), beyaz renkte kalın bir sıvıdır. Kadının suyu (meisi) ise, sarı renkte ince bir sıvıdır. İki meniden hangisi hangisine (çokluk ve şehvet bakımından) üstün gelirse, doğan çocuk o tarafa benzer (çeker).”(Müslim,Hadis no: 469)

Mezi İle İlgili En Sık Sorulan Sorular:

Okuyucularım, mezi ne demek öğrendikten sonra, yukarıdaki açıklamalı yazımıza rağmen zaman zaman akıllarında soru işaretleri kalabilmektedir. Kendilerinin mezi sıvısı, namaz, abdest, gusül, oruç gibi ibadetlerin kabulü ile ilgili sıklıkla sordukları soruları yanıtlamaya çalıştık.

Masturbasyon sırasında gelen mezi abdesti bozar mı?

Kendi kendini tatmin etme eğer tamamen bir boşalma ile sonuçlanmamışsa, damla damla gelen mezi sıvısı gusül abdestine zeval vermez. Namaz abdesti, yellenmek gibi basit sebeplerden bile bozulurken, mezi gelmesi sebebiyle bozulmaması söz konusu bile olamaz elbette.

Mezi gelmesi orucumu bozar mı?

Oruç ve gusül abdesti mezi sıvısı sebebiyle kesinlikle bozulmaz. Namaz abdestini yenilemek kafidir.

Mezi Canlı Sperm İçerir mi?

Mezi sıvısı, meni gibi canlı sperm içermeyen ve döllenmeye sebebiyet vermesi muhtemel olmayan bir cinsel dürtü sıvısı olması sebebiyle, namaz abdesti dışındaki farzlarınıza zeval getirmez.

Mezi nedir, abdesti bozar mı, orucu bozar mı gibi sorularınızı netlikle açıklamaya çalıştığımız bu yazımızda siz değerli din kardeşlerimize yardımcı olabilmiş olmayı ümit ediyor, hepinize hayırlı günler diliyoruz. Allah ibadetlerinizi kabul eylesin.

En Sık Aranan Terimler: Mezi Nedir, mezi orucu bozar mı

2 yorum

  1. Mezi nedir diye oğlum sordu bana bugün nereden duymuşsa hayret ettim. Bende bilmiyordum ne manaya geldiğini, o yüzden araştırdım, sizin sitenizi buldum. Mezi ve meni arasındaki farklar ile ilgili öğrendiğim bilgileri çocuğuma en uygun üslübla nasıl anlatabilirim? Meni ne demek biliyor aslında, 14 yaşında?

    • Mezi daha çok Farsça kökenli bir kelime olduğundan ne demek olduğu bilinmiyor gerçekten de. Oğlunuz neredeyse erişkin sayılır. Mezi nedir ona öğretebilir, hangi durumlarda gusül abdestini yenilemesi gerekir, hangi durumlarda gerekmez söyleyebilirsiniz. Mezi sıvısı gelmesi durumunda namaz abdestinin kesin suretle bozulduğunu da açıklamalısınız. Hayırlı günler efendim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*