Her Şeye İyi Gelen Mucize Dualar

Mucize kelimesinin anlamı aslında, Allah tarafından kulunun, ödüllendirilmesidir. Kul darda kalmadıkça Hızır, yetişmezmiş sözünü hepimiz biriz.Allah’u Teala aslında her duanın içinde,bizlere bir mucize bahşetmiştir.Bizler bu  olağanüstü güzellikleri görmek için,nedense bir çoğumuz,illaki başımıza bir musibet,bir olay,hadise bir elem,keder bir acı gelmeden  dua etmek aklımıza gelmiyor.Oysa ki bir çok ayetin  ve surelerin o kadar büyük bir mucizesi varki biz bunları alışkanlık haline getirirsek hiçbir musibet bizlere uğramaz.Bu yazımızda duaların şaşırtıcı  etkilerine geçmeden önce,mucizeden en çok kimler faydalanır,hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

 Mucizeden en çok kimler faydalanır? Mucize Duaları Edenler Mucize Görebilir mi?

Bazen hayatımızda öyle şaşırtıcı,önemli gelişmeler  olur ki bizler, neyin nasıl gerçekleştiğini anlayamayız.Heyecanımızı,sevincimizi,attıktan sonra düşünürüz bize verilmiş olan mükafatın sebebi ne olabilir diye.Aslında bu sorunun cevabı çok basittir.Bizim yaşam biçimimiz,yaşam tarzımız bizi  olapanüatü,bir durmla ilişkilidir.

Nasılmı?

  • Herşeyden önce kul hakkı yemiyorsanız:Allah’ Teala ne olursan ol ama kul hakkı il glme buyurmaktadır.
  • Sabırlı iseniz:Allah olaylar karşısında sabır ve sukunet gösterenleri mutlak ve mutlak ödüllendirecektir.Hadisi şerifte öyle buyuruluyor.
  • Güzel bir ahlaka sahipseniz,muhtemel iyi şeffaf bir kalbe sahipsiniz.İyiler her zaman müjdelendirilecektir .Ayeti kerimede yer almaktadır.
  • Yardım  severseniz:İnsanların sıkıntılarına ortak olup,yardımcı olmak Pegamber Efendimizin  en sevdiği davranışlarındandır.Bu kişilere  Peygamber Efendimiz S.A.V. Ahirette şefaat edeceği bilinmektedir.
  • Sevgili okurlarımız diyeceğim şu ki Allah gönlünde kötülük hasıl olmayan biz aciz kullarının dualarını kabul edip,Şaşırtıcı güzellikler nasip eder.Bizler yeterki dualarımızı canı gönülden ve inanarak yapalım.
  • Unutmamalıyız ki mucizeler dualarda gizlidir.Peki hangi mucizeye,hangi duayı okumalıyızki,Allah’u Teala bizi koruması altına alıp o şaşırtıcı güzelliklerden faydalandırsın.

Sevgili okurlar mucize için en etkili duaları sizler ile kısa,kısa paylaşacağım.Sizlerden ricam lütfen inanarak dualarınıyızı yapın.Unutmayalımki ayetleri okumanın yanı sıra inanmak en büyük mucizedir.

Mucizeler için en etkili dua nelerdir?

Fitneden kurtulmak için dua

 

Fitne insanlar haddinden fazla hasetçi bir kişiliğe sahiptirler.Sürekliüzerimizde bir ağıtlık yorgunluk olur. Fitne insanların şeri bir leke gibi üzerimize yapışır ve çıkması zor gibi görünsede Allah’ın izni ile siz<e vereceğim dua ile fitnelikten korunmuş olacaksınız.

Fitne duası

İmam-ı Rabbani Hazretleri, talebeleri ile uzun süren bir yolculukları esnasında,yorgun düşen talebelerini dinlendirmek için,kalacak bir yer bulma çabası içindedir ve nihayet geceyi geçirecekleri, bir han bulurlar..[Bu gece bir bela zuhur edecektir.Yalnız bu hana ara bozucuların baskın yapacağı söylentileri vardır. İmamı-Rabbani Hazretlerin içi  hiç rahat değildir ama geceyi geçirecek başka bir yer olmadığından,talebelerinİ etafına toplayıp bu duayı ve faziletlerinden bahseder, Artık dua yapılmıştır ve uykuya geçmişlerdir.Daha sonra bir kargaşa sesi ile uyanılar ve bakarlarki,yangın  tüm odaları sarmış ama onların kaldığı odaya ateş parçası dahi düşmemiştir.talebeler ise şaşakınlık içinde du ayetin fitnelere yenik düşmede kendilerini koruduğunu gördükten sonra İmamı Rabbaninin vermiş olduğu öğüt ve nasihatları daha iyi dinler hala gelmişlerdir.

Dua:

(Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim)

Manası:

“Yüce Allah’in ismiyle hareket ederim. O yüce Allah ki, O’nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O’nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez. O yüce Allah, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir

 

Bu duayı üç defa okumanın fazileti daha büyüktür.

 

Düşman karşısında korunmak için dua

Düşmanlığın büyüğü,küçüğü olmaz.Düşman her zaman haİn olandır.Bazen hiçbir sebebi bile yokken sizin başarınızı kıskanıp düşmanlık.besleyen kişiler etrafınızda illaki olmuştur.Düşmanllık yapmak,kıskanmayı aşmış çok ciddi bir sorundur. Saf temiz kalpli  kişilerde düşmanlık olmaz. Allah’’Teala cümlemize güzel dostlar nasip etsin.Hasım olanlardan uzak tutusun.

Korkulu biryerdesiniz yada size düşmanlık besleyen o an  birileri etrafınızda var. Bunu biliyorsunuz,içinizi bir korku alıyor,zarar görmekten korkuyorsunuz.Artık korkmanıza gerek kalmayacak.Bu fazilet ihsanı büyük sureyi okuduktan sonra Allah C.C sayesinde biiznillah korkudan ve hasım ınsandan emin olacaksınız.Size kötü niyet besleyenler planlarını gerçekleştiremiycek ve kendinizi bu dua sayesinde ehemmiyetli kılacaksınız.

Korkulu yerde ve düşman karşısında, emin ve rahat olmak için Li ilafi’yi (Kureyş suresini) okumalıdır. Tecrübe edilmiştir. Gece ve gündüz, hiç olmazsa, on bir defa okumalıdır!

 

Kureyş suresi arapça

لِإِيلَافِ قُرَيْشٍ ﴿١

إِيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاء وَالصَّيْفِ ﴿٢

فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هَذَا الْبَيْتِ ﴿٣

الَّذِي أَطْعَمَهُم مِّن جُوعٍ وَآمَنَهُم مِّنْ خَوْفٍ ﴿

 
Bismillahirrahmânirrahîm.
Li’î lâfi Kurayş’in
Îlâfihim rihleteşşitâi vessayf
Felya’büdû rabbe hâzelbeyt
Ellezî et’amehüm min cû’in ve âmenehüm min havf

 

KUREYŞ SURESİ MEALİ VE ANLAMI 

 Bismillâhirrahmânirrahîm

 

“Yüce Allah’in ismiyle hareket ederim. O yüce Allah ki, O’nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O’nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez. O yüce Allah, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir.”

 

Kureyş Suresinin Fazileti

 

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
“Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdi ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim.” duasını sabah üç kere okuyana, akşama kadar, akşam okuyana da, sabaha kadar hiç bela gelmez.” (İbni Mace

Düşmanlardan kötülüklerden korunmak için Allah C.C  sığının Kureyş duasını okuyun.

 

Dertlerden kurtulmak için dua

 

Kederimizden kurtulmak,huzura ermek için Allah’a bol duacı olmalıyız.Dertlerimizden arınmanın tek yolu sizinle paylaşacağım en etkili dualardan bazılarını zikretmeniz.

 

Dua

Allahümme Salli ala Seyidina Muhammedin ve alaAali Seyidina Muhammed.

İle başlayıp  beş yüz defa (  Lâ havle velâ kuvvete illâ billah”) tesbih zikredip tekrar

( Allahümme salli ala seyidina muhammedin ve ala ali seyidina Muhammed )ile dua mızı tamamlıyoruz.

 

Bir hadisi şerifte görede bol bol istiğfar etmek (Estağfirullah)  dertlerden sıkıntılardan kurtarır.

 

“İstiğfara devam edeni, çok okuyanı, Allah Teâlâ, dertlerden, sıkıntılardan kurtarır.

Onu, hiç ummadığı yerden rızıklandırır.”
buyuruldu. İstiğfar, insanı her murada kavuşturur. Tövbe etmeli, istiğfarı çok okumalı. Bütün dertlere, sıkıntılara karşı faydalıdır….Bi İznillahi Teala

 

Issız yerde korku anında okunacak dua

 

Tenha  yerler her zaman için insanı en çok ürküten yerlerdendir. Karanlıkta ıssız bir yerde özellikle yalnız kaldığımızda önce bizi bir korku ve ürperme sarar.Bizler kormadan,bulunduğumuz yaban ortamından dualar ile aydınlıüa  cıkarız Allah C.C sayesinde.

 

Bir  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

‘Euzü bikelimâtillahittammâti min şerri mâ haleka.’ duasını okuyana,bulunduğu yerden kalkıncaya kadar, hiçbir şey zarar veremez.” (Müslim)

 

“Issız bir yerde, bir şey kaybeden veya bir yardıma ihtiyacı olanlar ise

‘Ey Allah’ın kulları bana yardım edin.’” desin! Her yerde, sizin görmediğiniz Allah’ın kulları vardır. Korkulu yerde üç kere, Allah’ın kulları, bana yardım edin demelidir.”(Taberani)

 

“Hasbünallahü ve ni’mel vekil, sözü her korku için bir emniyettir.”

 

Murada ermek için en etkili dua

 

Her insanın olduğu gibi sizlerde hayattan güzel beklenitiler arzu ediyorsanız,yapmanız gereken duaları,yaparak muradınıza erişebilirsiniz.

Murat ve isteklerimizi başkalarını kıskanarak değil,sadece kendimiz için hayırlı olanı isteyerek başlamalısınız.

 

Günde beş yüz defa: “Lâ havle velâ kuvvete illâ billah” demeli.

 

Okumaya başlarken ve okuduktan sonra yüzer kere salevât-ı şerife okuyup dua etmelidir.”

 

Allahümme salli ala seyidina muhammedin ve ala ali seyidina muhammed.

 

Dualarınız bittikten sonra,ellerimizi açarak,yönümüz kıbleye dönük bir halde kalbimizdeki niyetimizi görüp sen muradımızı,Peygamber Efendimizin,ermişlerin, evliyaların yüzü suhurmetine sen duamı kabul ve ihsan eyle yarabbi diye dua ediyoruz..2 rekat şükür namazı ile ibadetimizi bitiriyoruz.

 

 

1 yorum

  1. Rabbim hayirli evlilikler nasip etsin evlenmek çözüm değil önemli olan hayirli insan ile evlenmek rabbim birşeyleri geciktiriyorsa vardır bir bildiği geç olsun ama sağlam olsun rabbim herkeze hayirli kapılar acsin dualarınız kabul olsun inşallah 🙏

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*