Nadi Ali Duası ve Anlamı


Nadi Ali Duası:

Bismillahirrahmanirrahim

Nâdi Aliyyen mazharal acâib, tecidhu avnen leke fin nevâib. Lî ilallâhi hâcetî ve aleyhi mu’avvelî, kullemâ emartehu ve rameytu munqazî .Fi zillillâhi ve yuzlilillâhu lî. Ed’ûke kulle hemmin ve ğammin seyencelî.

Bi azametike yâ Allah. Bi nubuvvetike yâ Muhammed. Bi vilâyetike yâ Aliyyu Aliyyu yâ Aliyy. Edriknî, bi haqqi lutfikel xafiyy. Allâhu ekberu ene min şerri a’dâike berî. Allâhu samedî, min indike mededî ve aleyke mu’temedî. Bi haqqi iyyâke na’budu ve iyyâke nesta’în.

Yâ ebel ğaysi eğisnî. Yâ ebel Haseneyni edriknî. Yâ seyfellâhi edriknî. Ya bâbellahi edriknî. Yâ huccetellâhi edriknî. Yâ veliyallâhi edriknî. Bi haqqi lutfikel xafiyy. Yâ qahhâru teqahharte bilqahr, vel qahru fî qahri qahrik. Yâ qahhâru yâ qâhiral aduvv. Yâ velliyel vâli. Yâ mazharal acâib. Yâ Murtazâ Ali.

Rameyte men beğa aleyye bi sehmillâhi ve seyfillahil qâtil. Ufevvizu emrî ilallâh. İnnellâhe basîrun bil ibâd ve ilâhukum ilâhun vahid. Lâ ilâhe illâ huver rahmânur rahîm.

Edriknî yâ ğiyâsel mustâğisîn. Yâ delîlel mutehayyirîn. Yâ emânel xâifin. Yâ mu’înel mutevekkilîn. Yâ râhimel mesâkîn. Yâ ilâhel âlemîn, bi rahmetike ve sallallâhu alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihi ecma’în. Vel hamdu lillâhi rabbil âlemîn.

Anlamı:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Çağır Ali’yi;(zira o,) olağanüstü işlerin mazharıdır. Çağır ki, zorluklar anında onu kendine bir yardımcı bulasın. Benim Allah’tan bir dileğim var ve ona dayandım. Seni çağırıyorum ey Ali! Bütün hüzünlerim ve kederlerim yok olsun diye.

Ey Allah’ım, senin azametin; ey Muhammed, senin nübüvvetin ve ey ali, ey Ali, ey Ali, senin velayetin hürmetine! Bana yardım et, gizli lütfunun hakkı için! Allah (her yüce vasıftan) daha büyüktür. Ben düşmanlarından uzağım. Allah’a güveniyor, ondan yardım diliyorum. (Ey Allah’ım! Namazlarda okuduğumuz) “Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz” cümlesinin hakkı için.

Ey yardımın babası, bana yardım et! Ey Hasan ile Hüseyin’in (as) babası, bana yardım et! Ey Allah’ın kılıcı, bana yardım et! Ey Allah’ın velisi, bana yardım et! Gizli lütfunun hakkı için, ey alt edici, sen alt edici yanınla alt ettin ve alt edicilik de senin alt ediciliğinin alt ediciliğindendir.

Ey alt edici, ey düşmanları alt eden ve ey sevenlere sevgili olan! Ey olağanüstü işlerin mazharı! Ey Murtaza Ali! Bana karşı saldırıya geçen azgınlara karşı Allah’ın okunu attın ve Allah’ın  öldürücü kılıcı ile onları helak ettin! (O halde) işlerimi Allah’a  havale ediyorum. Hiç kuşkusuz Allah, kullarını gözetendir ve ilahınız da tek ilahtır. Ondan başka ilah yoktur; bağışlayan-esirgeyendir.

Yetiş bana ey medet umanların mededi, ey şaşkınların kılavuzu, ey korkanların güvencesi, ey kendisine tevekkül edenlerin yardımcısı, ey miskinlerin acıyanı ve ey âlemlerin ilahı (olan Allah’ım)! Rahmetin hürmetine (sesimi duy)! Allah, efendimiz olan Muhammed’e (saa) ve onun Ehlibeyt’inin (as) tamamına salât göndersin. Tüm övgüler âlemlerin Rabbi Allah’adır.

—————-

“Ehlibeyt Öğretisi Dualar ve Kısa Sureler” kitabından alıntıdır.

Sayfa:319

33 yorum

 1. Mənim agam Əlidir,qilinci Zulfuqardir. Rəbbimin aslanidir,dinimin dayagidir. Nicat gəmimdir mənim imamimdir,mövlamdir. Duy səsimi YA Əli,çağiran övladindir. Gözəl Ağam səni çox sevirəm sənə layiq şiə deyiləm bunu bilirəm ama Hüseyninə and olsun sēni çox sēvirəm.

 2. s.a. nadi Ali duasinin Arapca yazilmis metni gerekli bana. Burada yayinlayabilirmisiniz, veya mail´ime atabilir misiniz lütfen.Cünkü nette kisa ve farkli versyonlarini bulabildim sadece. Cok tesekkür ederim.

  • نادِ عَلیاً مَظهَرَالعَجائِب تَجِدهُ عَوَناً لَکَ فِی النَوّائِب لی اِلیَ اللهِ حاجَتی وَعَلَیهِ مُعَوَّلی کُلَّما اَمَرتَهُ وَ رَمَیتَ مُنقَضی فی ظِللّ اللهِ وَ یُضِلل اللهُ لی اَدعُوکَ کُلَّ هَمٍ وَغَمًّ سَیَنجَلی بِعَظَمَتِکَ یا اللهُ

   بِنُبُوَّتِکَ یا مُحَمَّدَ بِوَلایَتِکَ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ اَدرِکنی بِحقِّ لُطفِکَ الخَفیَّ اللهِ اَکبَرُ اَنا مِن شَرِّ اَعدائکَ بَریءٌ اللهُ صَمَدی مِن عِندِکَ مَدَی وَعَلَیکَ مُعتَمِدی بِحقِّ إِیاکَ نَعبُدُ وَ إِیاکَ نَستَعینُ

   یا اَبا لغَیثِ اَغِثنی یا اَبَا الَحَسَنَین اَدرِکنی یا سَیفَ اللهُ اَدرِکنی یابابَ اللهِ اَدرِکنی یا حُجَّهَ اللهِ اَدرِکنی یا وَلِیَّ اللهِ اَدرِکنی بِحَقَّ لُطفِکَ الخَفیَّ یا قَهّارُ تَقَهَّرتَ بِا لقَهرِ وَ القَهر ُفی قَهرِ قَهرکَ

   یا قَهارُ یا قاهِرَ العَدُوّ یا واِلیَ الوَلِیَّ یا مَظهَرَ العَجائِبِ یا مُرتَضی عَلِیُّ رَمَیتَ مِن بَغی عَلَیَّ بِسَهمِ اللهِ وَ سَیفِ اللهِ القاتِلِ اُفَوَّضُ اَمری اِلیَ اللهِ اِنَّ اللهُ بَصَیرٌ بِالعَبادِ

   وَ اِلحُکُم اِلهٌ واحِدٌ لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحمنُ الرَّحیمُ یا غیاثَ المُستَغییَنِ یا دَلیلَ المُتَحیِّرِینَ یا اَمانَ الخائِفینَ یا مُعینَ المُتَوَکِلینَ یا رَاحِمَ المَساکینَ یا اِلهَ العالَمَینَ بِرَحمَتِکَ وَ صَلَّی اللهُ عَلی سَیِّدِنا مُحَمَّدٍ وَ الِهِ اَجمَعین وَ الحَمدُ اللهِ رَبِّ العالَمینَ.

 3. selamlar birine yuklu bir mıktar borc para verdım bırkac aylıgına fakat aylar gectı sesi cıkmıyor zor durumdayım…
  aramız açılsın kötü olalım ıstemıyorum …
  bu duayı alacagımı getirip bana versin istediğimde diretmesin niyetıyle okusam faydası olur mu acaba..
  teşekkürler lütfen cevap beklıyorum

 4. Hem her namazda Allah’a ancak senden yardım diler senden medet umarız diyeceksiniz, sonra gelip Ey Ali tüm sıkıntılarımı yok et diye aklınızca Ali’ye yalvaracaksınız.
  Siz Resulullah’ın torununa iftira atıyorsunuz. Mahşerde İsa aleyhisselam kendisini ilah edinenlerin yakasına nasıl yapışacaksa, Ali de sizin yakanıza yapışacak!

  • İnsanlara iftira atmak, birilerinin imanını sorgulamak/yargılamak da en büyük günahlardandır. Hatta küfre ve şirke sokar.
   Bu duada kastedilen ‘Duamı, ALLAH’A ilet. Benim için ALLAH’TAN hidayet dile’dir.
   Kimse, ne imamımızı, ne başka birini İlahlaştırmıyor.
   Önce, Alevi/Şii dünyası ile ilgili hastalıklı takıntı ve önyargılarından kurtul, sonra bir dur, düşün:
   Günümüzde birçok şarlatandan bile dua isteyen insanlar var. Hadi şimdi git ve onları tek tek imana çağır.
   Çünkü bir tek sen biliyorsun, bir tek sen imanlısın.

   Allah hidayet etsin. Allah, akıl-fikir versin. Allah, tövbelerini kabul etsin.

  • Acaba duanın mealini okudun mu? “Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla” veyahut kaç defa “Allah’ım senin rahmetin için. Peygamberin nübüveti için dedi. Hadi hepsini görmedin en sonunda tüm övgüler alemlerin Rabbi’nedir dedi.bunları görmemen yada anlamaman beni endişelendirdi kardeş. Yada görmezlikten gelerek sadece kendi fikrinin at gözlüğü cercevesinde yazdin bu yorumu o vakit zaten anlattiklarimizi anlamayacaksin. Allah hidayet kapini acik tutsun seni sapkinlardan eylemesin insallah.

  • Neden cemaat namazinda uydum hazir imama diye niyet ediyorsun tek basina kilsana namazini allah ile arana neden cami imamini koyuyorsun ?? Bu yazdiklari ile senin yazdiginiz bir farkini gorebiliyormusun? Ben alininde yaraticisi olan yuce allaha aliyi araci kiliyorum.. sen bankaya gidip kredi istediginde senden ne istiyorlar KEFİL istiyorlar degilmi bi kagit parcasi icin bile senden kefil isteniyor sen neyin kafasini yasiyorsun haaa efendi ???

 5. …..

  Gönlüme sordum seni, “Sürûrum Ali” dedi
  İnsana sordum seni, “Onurum Ali” dedi

  Seni ârife sordum; dedi: “İrfân Ali’dir”
  Seni mu’mine sordum; dedi: “İmân Ali’dir”

  Seni âşığa sordum, “Aşkım Ali’dir” dedi
  Seni kâtibe sordum, “Meşkim Ali’dir” dedi

  Musa Aydın…

 6. Çağır Ali’yi;(zira o,) olağanüstü işlerin mazharıdır. Çağır ki, zorluklar anında onu kendine bir yardımcı bulasın. Benim Allah’tan bir dileğim var ve ona dayandım. Seni çağırıyorum ey Ali! Bütün hüzünlerim ve kederlerim yok olsun diye.!! :(:(

 7. Cox uzur dileyirem. Bu sadece olaeraq menim yuxularimdan biridir. Bezi insanlar yuxulara cox da onem vermirler amma, men yuxulara cox inaniram ve yuxulari ALLAh terefinden insana olmush, kecmish ve ya olacaq sheyler barede haberdar etmesi kimi anlayiram.

 8. Selam. 2010 Ramazanda Nadi Ali duasi ile ilgili kendi ruyami sizlere anlatmaq isterdim. Ruyamda(kendisi Ali ashigi, ehli beyt dostuydu) rahmetlik Hebib agani gordum ve onun soylentilerini size arz edirem. Ve soyle soyledi:-Nadi Ali duasi oyle bir duadir ki, onu eshqle oxursan eger gokdeki kushlara emr edersen suyun altinda baliklar gibi uzer ve suyun altindaki baliklara emr edersen gokde kushlar kimi ucarlar. Yani o dua sayesinde kushlarla baliklar ALLAH-in onlara verdiyi gorevleri deyishe bilirler. ALLAH sizlerden razi olsun.

 9. Sıkıntıların giderilmesinde oldukça etkili ve denenmiş bir duadır. Çok önemli bir sıkıntısı ve dileği olan bir kimsenin, yedi kez bu duayı okuması halinde, haram olan bir şeyi dilemediği sürece Allah’ın izniyle dileğinin gerçekleşeceği rivayet edilmiştir.

  Bu duanın, Ehlibeyt İmamlarından (as) nakledilen muteber bir senedi olmasa da, bazı büyük alimlerin nakillerinde yer alması, güven kaynağı olmuştur. Nitekim, Allame Meclisî, Biharu’l-envar’da (c.20, s.73’te)[1] bu duayı Meybudî’nin kaleme aldığı, Emirülmüminin Ali’ye (as) isnat edilen divanından nakletmiştir. Yine, Müstedreku’l-Vesail c.15, s.483’te ve Kef’amî’nin el-Misbah’ında (s.183) nakledilmiştir. Tüm bunlar dikkate alındığında, sözü edilen duanın sevap elde etmek amacıyla okunmasında herhangi bir sakınca yoktur.

  Muteber senedi olmayan duaların reca (sevap elde etmek) amacıyla okunmasında bir sakınca yoktur. Ancak vurud (İmamlardan nakledilmiştir) niyetiyle okumak sakıncalıdır.

  ——–
  1-Merhum Allame Meclisî’nin Biharu’l-Envar adlı eserinin 20. cildindeki nakline göre denilir ki: Peygamber (saa), Uhud Savaşı’nda İmam Ali (as) hakkında “Ali’den başka yiğit, Zülfikar’dan başka kılıç yoktur” dedikten sonra onun ağzından şu cümle işitildi: “Nadi Aliyyen…” (duanın sonuna kadar)


 10. Cennet-i gülistan almış, güzel kokusun senden
  Yayarsın dünya aleme, miski anber Ya Ali.
  Sen gibi cananı seven, nasıl geçmez ki candan
  Sende cem olmuş canan-u, can beraber Ya Ali.
  …                                       V.Aytan

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*