Salaten Tuncina Duası Arapçası Anlamı ve Faziletleri

salaten tüncina duası

salaten tüncina duasıSalaten Tüncina; dilek ve istekler için günde en az 10 kez okunması tavsiye olunan, manası pek derin, faziletleri pek çok bir duadır. Allahu Teala’nın isteklerinizi hayırlısıyla yerine getirmesi için Tüncina duası dışında okuyabilecekleriniz için dilek ve hacet duaları sayfamıza bakabilirsiniz.

SALATEN TUNCİNA DUASI NEDİR, NASIL OKUNUR, NE İŞE YARAR?

Salaten Tuncina duasını Peygamber Efendimiz (S.A.V) bizlere, farz olarak kılınan her namazdan sonra okunmasının çok faydalı olduğunu buyurmuştur. Bizler de fazileti çok büyük olan bu duayı okuyarak bir çok sıkıntılarımızdan feraha çıkabiliriz. Salaten Tuncina duası aynı zamanda Salaten Muncine olarakta okunmaktadır.Bu duanın bir çok okunuş şekli olduğu rivayeti de bilinmektedir.

 

Salaten Tuncina duası Arapça okunuşu

“Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammed, salâten tüncinâ bihâ min cemî’ıl-ehvâli ve’l âfât ve takdî lenâ bihâ cemî’al hacât ve tütahhirunâ bihâ min cemî’ıs-seyyi’ât ve terfeunâ bihâ ındeke a’led-derecât ve tübelliğunâ bihâ aksa’l gayâ,t min cemî’ıl-hayrâti fi’l-hayâti ve ba’del-memât. Amin Ya Mucibeddeavad, Velhamdü lillahi Rabbi’l-alemin.”


Salaten Tüncina anlamı:

“Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e (S.A.V) ve onun aline rahmet et. Bu salavat öyle bir değerli olsun ki: Bu duanın hürmetine bizi tüm günahlarımızdan arındırıp, nezdindeki derecelerin en yücesine ulaştırsın. İçimize düşen tüm korku ve musibetlerden kurtarsın. Gönlümüzdeki arzu ve isteklerimizi, bu mübarek salavat hürmetine kabul buyursun. Bizi günaha tövbe edenlerden kılsın. O salavat hürmetine bizi makamında yüceltmeyi nasip etsin. O salavat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar nihayete eriştirsin. Ey yerleri ve gökleri yoktan var eden Rabbim senden başka gidecek yerimiz yoktur, sen biz aciz kullarını şefaatinle nail eyle ya Rabbi. Mukakkakki sen herşeye Kerim sen herşeye Kadir’sin. ( Amin )

Saleten tuncina duasının fayda ve faziletleri.

Saleten tuncina anlam bakımından tam bir koruyucu olarak bilinen bir duadır. Diğer adı ile Saleten müncine olarakta aynı anlamı taşımaktadır. Peygamner Efendimiz bizi koruyacak kalkan gibi düşünüp, ümmetine farz namazlardan sonra okumalarını buyurmuştur. Bu ihsanı büyük duanın faydalarını paylaşmak istiyorum.

 • Korkulardan emin olmak için,
 • Düşmana galip gelmek için,
 • Belalardan korunmak için,
 • Muradımıza ermek için,
 • Tövbenin kabulü için,
 • Bereket ve bolluk için,
 • Hastalara şifa için,
 • Dertlerin defi için,

Her farz namazından sonra tövbe istiğfar ile okununca ne dileğiniz varsa muaffak olursunuz.

Saleten tuncina duası nasıl okunursa faydası olur?

 • Saleten Tuncina duasının bir çok okuma şekli vardır.Bazı rivayeterde tek rakamlar şeklinde okunması daha eftal olduğu söylenmektedir. ( 3, 33, 333, 3333 11, 111, 1111, 99, 999) vs. 
 • Genel olarak 1000 defa ve 4444 defa çekilmesinde faydası büyüktür.
 • Arzu ve niyetimize göre sayı da değişiklik göstererek okunması da uygundur.

Salaten Tuncinanın dilek ve hacet duası olarak kullanılışı

Salaten munciye 4444 defa tesbih zikriyatı olarak yaplırsa, tüm arzu ve dileklerimize kavuşur muradımıza ermiş oluruz.

Salaten Tuncina mümkün mertebe en kısa sürede okunup tamamlamalıdır. Her okuma öncesi abdest alınması gerekir. Özellikle genç kızlarımızın hayırlı bir eş için mutlak okumalarını tavsiye ederim. Hayırlı bir evlilik içinde Salaten Tuncina 4444 defa okunulursa niyet hasıl olur.

Salaten Tuncina ile büyü yapanların günahı

Salaten Tuncina duası okumanın erdemi çok büyük olduğu bilindiğinden. Allah bu duayı okuyanların niyetini geri çevirmez diye, bazen kişiler bu duayı okumayı sihir yapmak için, belirli sayılarda okuyup insanlara zarar vermek istemişlerdir. Nitekim unutulan bir şey var ki, Büyü yapanın ve yaptıranında dinimizde yeri yoktur, diye kaynaklarda bildirilmiştir.

İnsanlar bazen bir başkasına kötülük yapmak için okudukları Salaten Tuncina ve bazı duaları büyü olarak görmeyebiliyorlar.

Büyü yalnız muska şeklinde yapılarak üzerinde taşınan bir şey değildir, büyünün bir çok yapım ve kullanım şekli vardır. Yani kişi duayı kötülük için birine okuyorsa ben sihir yapmadım diyemez,

 

Büyü yapan insanların vay haline ki cehennemin ateşten bir köşesin de onları bekleyen azabı görmezler.

Salaten Tuncina büyük sırrı

Maneviyatı güçlü olan Ebu Musa, fırtınalı bir havada gemide yolculukta imiş. Çok kuvvetli bir fırtına gemiyi alabora yapmak üzereyken tam o sırada Peygamber Efendimize iltica etmiş:


Ya Resulallah, Bize bir çare diyerek, gemimiz batmak üzere içindeki bu kadar masum kişi ölecek. Lütfen bize bir kurtuluş çaresi gösterin der.Tam o sırada kulağına şöyle bir hitap vaki olmuştur. Ey Ebu Musa! Tuncina duasını okuyun! Yani, kurtaran duayı okuyun, kurtaran duayı…diye tekrar eder,Ebu Musa şaşkın bir halde
Dedi ki: Ya Resulallah, bu Tuncina duası hangisidir, bizler bu duayı bilmiyoruz?
Efendimiz (S.A.V) bugün namazlardan sonra okumakta olduğunuz dua,(Salaten Tüncina duasıdır,bu duayı okuyun, diye tenbih buyurmuş.
Gemide ki yolcuların bir kısmı bu duayı bilmediği için,ilk önce Ebu Musa okuyup,ardından gemideki yolcukarda öğrenip öğrenip okumuşlar, Ve bu duanın yüzüsuhurmetine fırtına dinmiş, sağ salim herkes karaya ayak basmış.


Bu duanın faziletindeki gizler o kadar güçlü ki, düşmana karşı bile galip gelmemize vesile olmuştur.Savaş zamanlarının birinde halk korku ve panik içindeydi. Düşman ordusunun maddi olanak ve silahlarının çok fazla olması nedeniyle, düşman ordusuna karşı maddi gücü yeterli olmayan halk, savaşa başlamadan önce topluca bir karar alırlar.

 • Evlerinde tüm halk, 2 rekat farz namazı kılıp Saleten Tuncina duasını okuyup öyle savaşa başlamışlardır. Allah C.C. bu duanın Erdeminin hürmetine düşmana galip gelmelerini nasip etmiştir.
 • Peygamber Efendimiz  Aleyhissalatü vesselam, Allah’tan bir şey isteyeceği zaman, Avuç içini açarak,ellerini semaya kaldırarak dua ederdi. Ancak bir şeyden sakınacağı zaman ise ellerinin içini aşağıya çevirirdi.” (Bu konuyla ilgili bazı hadisler varrdır.
 • Müsned, Ahmed b. Hanbel 4/56; Mecmau’z- zevaid, 10/168; Cemu’l-fevaid, 2/618; el-Fethu’l-kebir, 2/357; ) Bu nedenle ellerini dua ederken aşağıya çevirenler bu hadislere göre amel etmiştir. Hanefiler ise bu konuda şafileri taklit etmiş oluyor.
 • Faslı Davut efendinin yazdığı (Delailül Hayrat)’ta da geçen bu salavatı şerife için Bediüzzaman Hz. (bir çok aktabların okumakta titizlik gösterdiği salavat) diye bahseder.

Tüncina Duasının Okunuş Şekli ve Ellerin Duruşu

 

Tüncina duasının mealini ve Arapça okunuşunu araştırırken bazı yerlerde

“Hasbunellahu ve ni’mel vekîl, ni’mel mevlâ ve ni’me’n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke’l-masîr.” kısmının dahil edilmediğine şahit olabiliriz ancak siz okuyacak olursanız mutlaka ki daha hayırlı ve sevaptır.

Tuncina duasını okurken ellerin nasıl tutulması gerektiği ise hangi amaçla okunacağına bağlıdır. Şafii mezhebinde ve Hanefi mezhebinde farklı yaklaşımlar olsa da genel mantık, dilek ve istek duası olarak okunacaksa yani Allah’dan bir şey talep edilirken, istediğini belli etmek için elleri göğe doğru açarak bekleyerek okuman, bir beladan, kötülükten, korkudan sakınılacak ise elleri yani avuç içlerini aşağıya doğru tutarak okunması gerektiğidir.

Aklınıza geldikçe okumanızın da faydalı olduğu tuncinayı namazlardan sonra okumak hele hele tefriciye duası ile birlikte kombine okuman sevaplardan en büyüklerindendir.

Abdest Almak Gerekir mi?

Salaten Tuncina duasını okumaya başlamadan önce namaz abdesti almaya lüzum yoktur. Guslünüz var ise okuyabilirsiniz ancak belirli bir sayıda ve belirli bir amele hizmet etmek adına yalvaracaksanız, o vakit namaz abdesti alarak ve her daim besleme çekerek başlamanızda da faide olacaktır.

Salaten Tüncina okuyarak fayda sağladığınız, size iyi gelen, gördüğünüz duyduğunuz faziletler var ise bizimle Allah rızası için paylaşınız.

2 yorum

 1. Selamünaleyküm
  Ben Salat-ı Tüncina yada diğer adıyla Salat-ı Münciye ile gördüğünüz fayda veya fazilet var ise bize yazın dedikleri ićin paylaşmak istedim.2002 yılında eşimin işleri çok bozulmuştu ne yapsa olmuyor elindekide hızla tükeniyordu.Ben bu mübarek Salavat-ı Şerifi dua kitabımda görmüştüm.Hayırlı niyetler için 1000 defa okunursa şimşek hızıyla tesir eder yazıyordu.Bende eşime hayırlı iş kapıları açılmasını niyet ettim ve okumaya başladım 3 gün gibi bir sürede tamamladım.Yaklaşık 1 hafta sonra eşim işini tekrar kurdu ve 2 ay sonra biz tüm sıkıntılarımızdan kurtulmuştuk Elhamdülillah.Şu an yine sıkıntılı bir dönemdeyiz ve ben yine okuyacağım Inşallah.Başkalarıda bilsin ve bu mucize Salavat-ı şeriften istifade etsinler istedim.Selam ve dua ile.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*