Vahşet Namazı

Defnedilen cenazenin ardından, aynı günün akşamında kılınan iki rekâtlık müstehap namazdır.

—Birinci rekâtta Fatiha’dan sonra bir kez Ayete’l-Kürsi okunur.

—İkinci rekâtta Fatiha’dan sonra 10 kez Kadir suresi okunur.

—Namaz bittikten sonra hangi ölüye hediye edeceğinize dair şöyle denir:

“Allâhumme salli alâ Muhammedin ve âl-i Muhammed; veb’as sevâbehâ ilâ qabri fulan.

[Allah’ım! Muhammed ve Âl-i Muhammed’e salavat gönder ve (bu namazın) sevabını falan kimsenin kabrine gönder.]

-Burada “falan” kelimesi yerine ölen kimsenin ismi, babasının adıyla birlikte (Örneğin; ilâ qabri Aliyy ibn-i Ahmed veya Zeyneb bint-i Ahmed şeklinde) söylenir.

—————

Vahşet Namazı:Ölen kimsenin ardından, kabrin dehşetinden kurtulması umuduyla  kılınan ölüye hediye namazıdır.

—————

“Ehlibeyt Öğretisi Dualar ve Kısa Sureler” kitabından alıntıdır.

Sayfa:127

6 yorum

  1. bu yorum yapanlardan adı Ali denen zat yüzünden bugün mukaddes İslam dini kötü gösterilmeye çalışılmıştır. Adın Yezid idi de sen kafa karıştırmak için mi Ali yazdın? Ben Hanefiyim,Şialık ile ilgili fazla bir bilgim yoktu. Burada okuduklarım ile elbette aydınlandım ve öğrendim ki Şialık’ın mukaddes dinimize ters düşen hiç bir yorumu yok. Hatta öyleki Efendimiz (SAV)’in ehl-i beytini yücelterek saygımı da kazanmışlardır. Peki ben size birşey sormak istiyorum. Dünya’daki Sünni müslümanların büyük bölümü Şialığı özürdileyerek sizden belirtmek isterim ki “sapkınlık” olarak görüyor. Ben burayı okudum,başka bilgilerde edindim ki Şialık sapıklık falan değil. Benim inancımla ki ALLAH (CC) izniyle iyi bir müslüman olmaya çalışıyorum,zıtlaşan hiçbir yanı yok. Neden kendinizi anlatmıyorsunuz? Bir belgesel yapın,ne bileyim TV lerle görüşün haberlere çıkın ya da bir film,neden olmasın ki? Bu kötü imaj silinmelidir. Ben inanıyorum ki Sünni mezheplerle,Şia mezhebi kardeş gibi olmalı ve İslam’daki bu zıtlaşma tez zamanda bitmelidir.
    İnşallah!!!
    Selametle…

  2. ali isimli şahsın adının layıkı olmadıgı kesın olmakla beraber beynı aynı beyın muavıye beynı sen sen hangı beyınle dınde olmayan seyden bahsetersın yanı muslumanlık hanıfı meshebıne uymakmıdır

  3. selam olsun o yüce makam sahibi ne ve onun ehli beytine serçe uçarmış aşağılarda oysa onu yukarıda izleyen atmaca alaylı bakıp pilan yapar aciz liyin düşünür kolayca yakalayacağını sanarmış birden bir patlama avcının biri onu vurmuş bak işe neydi pilanı ne oldu işte biz isanlarda küçük aklımızla bazen pilan kurarız amma düşünmeyizki gerçek pilan yapan yukarıda

  4. Nedense herkes had bildirmeye çalisiyor, ali isimli sahis’a aslinda o dusunce tarzini tasiyan herkese su sorulmalidir ; siz bu dini ne kadar taniyorsunuz ki karsinizdakini dine bidat sokmakla itham ediyorsunuz? Insanlar yillarini ilime adadiktan sonra bile kitap yazarken bir hukum verirken dikkatli oluyorda sizler iki uc makale okumakla alim mi oluyorsunuz? Nasil bildigimi sormayin çok acik sizlerin ilminin azligi. çunku ilimdeki en ust basamaklardan biri ne kadar az bildiginin farkina varmak iken sizler birinci basamakta yani ne “kibir” basamaginda takilip kalmissiniz ne yazik ki.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*