Akik Taşı ve Faydaları

Akik Taşı ve Faydaları

Nis 30, 2011 62 Yazar: beytül ahzan

Akik Taşı

AKİK TAŞI

Akik TAŞI Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da mühür taşı olarak kullanılmış olma özelliğine sahip, faydalı, şifalı, maddi değeri düşük, manevi değeri çok yüksek bir taş çeşididir. Fosilleşmiş taşlar grubundan olan akik, içinde barındırdığı minerallar açısından da bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış materyallerdendir. Günümüzde en sık kullanıldığı alan akik taşlı yüzük yapımıdır.

Şifalı taşlar arasında, dünyada sıklıkla bulunabilen bir madde olması yönüyle akik taşı maddi bir değer taşımamakta ama peygamber efendimizin zamanından bile önce ve özellikle kendisi tarafından günlük hayatta dahi sık sık kullanılmış olması sebebiyle akik taşları büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çok pahalı bir pırlanta kolye takmaktansa akik taşı bir kolye takmak ya da pırlanta bilezik yerine akik bilezik takmak daha hayırlıdır.

Akik taşı ile ilgili teknik detaylar için de vikipedinin sayfasına bakabilirsiniz.

Değerli ve yarı değerli taş tedarikçilerinin  önemli merkezlerinden biri olan Kapadokya’lı bir arkadaşımızın tedarik ettiği, akik taşı ve diğer faydalı taşlardan yapılmış erkek yüzüklerinin de ehli-beyt.org olarak satışını yaparak sitemizin ayakta kalması için masraflarımızı çıkarmaktayız. Satın almak isterseniz ilgili sayfaya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

 

 

AKİK TAŞININ FAYDALARI:

Dermansız dertlere iyi geldiği iddia edilen akik ile yapılmış bir çok madde süs eşyası ya da takı olarak da günümüzde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle akik taşı tesbih, akik taşı yüzük en çok gördüğümüz ve piyasa bulunan ürünler arasındadır.

Sert ve saydam bir yapıya sahip olan akik taşının ortasından başlayıp halka halka dağılan bir renk kümesi olması özelliği ile ayırt edilebilirliğinden, akik taşı olduğu nasıl anlaşılır diye soranlara ipucu vermiş olalım.

Dilerseniz bu yazımızdan sonra, akik dışındaki hayırlı ve şifalı taşlardan necef taşı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yemen Zırhı Taşı olarak da bilinen akikle ilgili bilgilerimize devam edecek olursak

Akik Taşının Özellikleri;

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz akik maddesinden oluşan taşların en göze çarpan özellikleri, özellikle buhranlı geçen lohusalık döneminde yeni anneye ve bebeğe olan faydalarından tutun, cinsel güç için akik taşı kullanılması, boğaz çakraları üzerindeki faydaları için kullanım alanları, cilt hastalıkları ile ilgili sorunlara olanlara yararları, kemik ve diş sağlığı üzerindeki olumlu etkileri diye sıralayabilir ve daha pek çok özellik ekleyebiliriz.

Sağlığa olan faydaları dışında manevi değeri büyük olan ve kutsal olan, pek çok kez belaları, sıkıntıyı defetmek için kullanılan akik taşları Hz. Muhammed tarafından da pek çok kez dile getirilmiştir ve taşlarla ilgili pek çok hadis-i şerif mevcuttur.

Akik taşından yapılmış bir tesbih kullanan kişilerin de bundan da pek çok fayda gördüğü söylenmektedir.

Akik Taşı Hakkındaki Hadisler

İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan kişinin akıbeti güzel ve hayırlı olur. Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder.

İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurdu: Akik yolculukta insanın emniyetini sağlar, akik takan perişanlık görmez ve işlerinin akıbeti hayra ulaşır.

Hz. Resulullah (saa) İmam Ali’ye (as) hitaben şöyle buyurdu: Parmağına kızıl akik tak! Çünkü bu akik Allahu Teala’nın birliğine, benim nubuvvetime, senin ve evlatlarının velayetine ve imametine, senin dostlarının cennette ve şialarının Firdevs cennetinde oluşuna şehadet etmiştir.

Hz. Resulullah (saa) şöyle buyurdu: Her kim akik yüzüğü taksa ihtiyaçlarını temin etmiştir.

Rebieturravi şöyle rivayet eder: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan kişinin akıbeti güzel ve hayırlı olur.

İmam Rıza (as) şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder.

**
[baglantı_adsense]
Hz. Ali (as) bir gün Fırat Kenarında boğulmuş birini gördü. O meyyitin yanına gidip baktığında serçe parmağında Yemen taşından (akik) yüzük gördü. Hayret ederek yanındakilere bu meyyitin ölümüne ne neden oldu diye sordu. Ve buyurdu ki; zira Yemen akiği taşıyan kimse suda boğulmaz. Allah’ın izni ile o meyyitin barmağındaki taş dile geldi ve dediki: “Ey Ali! Dediğin doğrudur ancak ben Yemen akiği değilim ben Hint akiğiyim…”

***

Ayrıca; parmağında akik taşı yüzük takarak tek başına namaza duran bir kişinin kıldığı namazdan alacağı sevabın, yüzüksüz kılınan cemaat namazından en az 40 kat daha sevap olduğu da rivayet edilmektedir.

Akik Taşının Tüm Diğer Faydaları

Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır.

Ağrıları gidermek için kullanılabilir.

Cilt hastalıklarına karşı etkilidir.

Damarları kuvvetlendirir.

Hamilelikte hem anne hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır ve bu süreç içerisinde kullanılması özellikle önerilir.

Kemik ve diş yapısının korunmasında faydalıdır.

Mavi renkli olan diğer taşlar gibi, mavi tonlarında olan akikler de akiğin diğer türlerinden farklı olarak boğaz çakrasında etkilidir ve boğaz ile ilgili sorunlarda kullanılabilir.

Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar.

İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsaniz akik size iyi gelecektir.

Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır.

İş adamlarının bu taşı, özellikle belin altında (cepte veya yüzük olarak olabilir) taşımaları faydalı olacaktır.

Özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.

Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir.

Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.

Kırmızımsı turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.

Mavi dantelli akik taşı; sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir.

peygamber efendimizin akik yüzüğü

Akik taşı yüzük

Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur.

Sinir bozukluklarını yatıştırır ve topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.

Mavi renkli olan akikler nazara karşı etkilidir.

Ayrıca; sadece rengiyle bile kişinin içini ferahlatan mavi akik, konuşma güçlüğü çekenler için faydalıdır.

Yosun akik, insanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine faydalı olur.

***

Bir ek bilgi daha: Akiğin bir kalsedon türü olduğunu ve turuncu-kırmızı-kahverengi tonlarında olduğunu söyledik. Bu durumda mavi akik denilen taş nedir diye düşünebilirsiniz. Burada renk önemli; sadece belirtilen renklerde olursa taşa akik denir. Mavi akik olarak bilinen tür aslında ya mavi kalsedondur ya da genelde soluk renkli kalsedonun kimyasal işlemler sonucunda renklendirilmiş halidir. Normalde mavi akik adında bir taş yoktur. Mavi akikler her ne kadar doğal taş olsalar da renklendirme işlemi nedeniyle görünümü doğal halinde değildir. Eğer etkileri nedeniyle mavi renkli akik kullanmanız önerilmişse tercih etmeniz gereken taş Mavi Dantelli Akik taşı olmalıdır.

Kaynak: beytuzzehra.com

Faziletli ve kutsal sayılan taşlardan biri olan firuze taşına da Turkuaz taşı adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz

AKİK TAŞINI HANGİ FORMLARLA KULLANABİLİRİM?

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed s.a.v. akik taşını günlük hayatında pek çok farklı alanda kullanmakla birlikte, elinden çıkarmadığı ve parmağında hep takılı olan bir akik yüzüğü de mevcuttu ancak günümüz şartlarında akik taşı yüzük ile dolaşmanın mümkün olmayacağı kimseler, akik tespih satın alıp onu kullanabilir.

AKİK TAŞI yazımızı beğendiyseniz yukarıdan bize yıldız vermeyi unutmayınız lütfen. Allah razı olsun