Eminevim Sistemi Caiz Mi

Eminevim sistemi caiz mi konusunda Fatih Kalender hocanın görüşlerini öğrenmeden ev almak istemeyen okuyucularımız için, Kalender hocanın emin evim şirketi ve bu şirketle iş yapmanın haram olup olmadığı konularındaki fikirlerini derlerken, konuyla ilgili kendi yorumlarımızı da kattık.

Bildiğimiz üzere, banka faizi haram olduğu için, banka kredisi ile ev almayı tercih etmeyen ama tek seferde ödeyebilecek nakit parası olmadığı için başını sokacak bir yuvaya bir türlü sahip olamayan din kardeşlerimiz, son yılların en popüler sistemini sunan Eminevim sistemini kullanarak, havuzda para biriktirme yoluyla konut sahibi olmak istemektediler ancak Emin Evim kooperatif sistemine katılmanın da caiz olup olmadığı konusu kafaları kurcalamaktadır.

Fatih Kalender Eminevim sistemi ile ilgili neler diyor?

eminevim sistemi caiz midir

Eminevim, Fuzulev, Birevim gibi ev alma sistemlerinin, caiz olmadığını söyleyen Fatih Kalender hoca, eminevim sistemini kadınların altın günü uygulamasına benzetmektedir. Zaten Kalender Hoca tarafından altın günleri de uygun bulunmamaktadır ancak Fatih Kalender hocanın yanı sıra bir sürü değerli din adamları da vardır ki üyelerden belirlenen oranda komisyon alınan bu ve bu gibi sistemlerin bilindik finans şirketleri ya da müteahhit firmalar ile benzerlik göstermediğini, arada haram bir durum olmadığını dolayısıyla da eminevimden ev satın almanın caiz olduğunu iddia etmektedirler.

Cübbeli Ahmet Hoca Eminevim Caiz midir konusunda ne der?

Cübbeli hocaya göre, Eminevim sistemi caizdir. Şirketin üyelerden aldıkları komisyon faiz değil, yaptıkları iş, verdikleri hizmet, organizasyon için aldıklakları bir bedel, haktır. Helal kazanılmış bir paradır. Banka faizi ile ev almak gibi haram değildir.

Cevat Akşit, Mehmet Talu, Nureddin Yıldız gibi değerli diğer hocalar da konu hakkında farklı görüşler bildirmişlerdir. Dinimizde bu tip konular yoruma açık olduğu için, bildikleriniz ve vicdanınız doğrultusunda karar vermeniz en doğrusudur. Eğer Eminevim’den ev satın alırken, birilerinin hakkını yeme ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız, içinize sinmiyorsa, Allah’ın izniyle o işten uzak durunuz. Şayet, sisteme dahil olan her bir üyenin fayda sağlarken, kimseye ayriyeten bir külfet getirmediğini düşünüyorsanız ve gönül rahatlığıyla içinize siniyorsa, İslam dininde Eminevim gibi şirketlerden ev satın almak ya da altın günü yapmak gibi olguları doğrudan yasaklayan bir kural olmadığını biliniz ve Eminevim caiz midir sorusunun cevabını kendi vicdanınızda arayarak kararınızı veriniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*