Ezan Okunurken Köpekler Neden Ulur?

ezan sesine havlayan köpek neden ulumaya başlar

ezan sesine havlayan köpek neden ulumaya başlarMüezzinin ezan okumaya başladığı saniyede ve bazen daha ses bize ulaşmadan saniyeler öncesinde, ezan sesinden hemen önce, köpeklerin hep bir ağızdan ulumaya ve havlamaya başladıklarına pek çoğumuz pek çok kez şahit olmuşuzdur peki ezan gibi kutsal, güzel, iç huzuru veren, Allahu Teala’ya olan borcumuzu ödeme zamanını bize hatırlatırken, ruhumuzu da rahmetle dolduran bu güzel ses, Allah’ın yarattığı köpekleri nasıl oluyor da rahatsız ediyor ve ulumaya, acı acı bağırmaya başlıyorlar. Bu sorunun yanıtını almak için ezan okunurken köpekler neden ulur konusunu daha ayrıntılı bir şekilde sizler için inceledik ve sebeplerini açıklamaya çalıştık

Ezan Okunurken Köpekler Neden Hep Birlikte Ulur ve Havlarlar?

Ezan sesiyle köpek uluması arasında kutsal ve dini bir ilişki olduğu iddiası, ezan okunurken şeytanların tası tarağı toplayıp ortamdan uzaklaştığı rivayetine dayanmaktadır. İnsanoğlunun gözünün görmediği, işitemediği ve hissedemediği cin gibi, şeytan gibi varlıkları, Allah’ın ağzı dili bağlı ve gönül gözü açık yaratıkları köpeklerin hissedebildikleri görebildikleri söylenir. İşte bu yüzdendir ki ezan başladığında toplanıp hızlıca ortamdan uzaklaşan şeytanların gürültülü kaçışları köpeklerin dikkatini çekmekte ve ortamda oluşan, bizim göremediğimiz ama onların şahit oldukları kargaşadan rahatsız olan köpekler hep bir ağızdan ulumaya başlarlar.

Pek çoğumuz için ezan sesiyle gelen köpek uluması huzursuzluk verici ve ezanın huşusunu bozan bir unsur olarak görülse de aslında bir anlığına, ademoğlunun solundan solundan aklını her daim çelmeye çalışan şeytan uzaklaşır gider ve dünya kısa süreliğine de olsa daha güzel bir yer olur.

Ezan okunurken şeytanın kaçtığına dair hadisler de mevcuttur ve hatta;

Namaz için ezan okunduğu zaman, şeytan ezanı duymamak için arkasını dönüp yellenerek kaçar. Ezan bitince tekrar geri gelir. Namaz için kamet edilince yine arkasını dönüp kaçar. Kamet bittiğinde yine gelir ve kişi ile nefsi arasına sokulur ve ona: Filân şeyi hatırla, filân şeyi hatırla diyerek, namazdan önce aklında olmayan şeyleri hatırlatır da, neticede insan kaç rek’at namaz kıldığını bilemez olur.”[Buhârî, Sahih, Ezân 4, Amel fis’–salât 18, Sehv 6, Bed’ü’l–Halk 11; Müslim, Sahih, Salât 19, Mesâcid 83. Ayrıca bkz. Ebû Dâvûd, Sünen, Salât 31; Nesâî, Ezân 20, 30; Dârimî, Sünen, Salât, 11; Mâlik, Muvatta’, Salât/Nidâ, 6]

hadisinde de belirtildiği üzere, yellenerek kelimesinin Türkçe’ye çevirisi hızlı koşmak olarak da mümkün olduğundan, bir diğer düşünceye göre, şeytanın ayakları ve topukları kalçasına vura vura hızlıca koşarken yaptığı gürültüden rahatsız olan köpeklerin ezan okunurken uludukları rivayet edilir.

Köpekler, kaçan bir varlık gördüklerinde kovalama içgüdüsüne kapılırlar ve kaçan şey bir kedi olsun ya da şeytan olsun, arkasından havlarlar ulurlar işte bu yüzden de ezan sesinden korkan, arkanısı dönüp koşarak kaçan şeytan da köpeklerin ulumasına sebebiyet verin.

İlgili hadisin doğrulanmamış olması sebebiyle bir de bilimsel açıklama arayan kişiler içinse şöyle bir açıklama getirilmektedir;

Köy yerlerindeki ufak camiler ya da büyüklüğüne rağmen müezzinin hoparlör kullanmak yerine, yıllarca eğittiği gırtlağı ve yeteneği ile ezanı okuduğu yerlerde köpek ulumasının ya hiç olmadığına ya da ezan sesi başlamadan önce ulumaya başlamadıklarına şahit olmuşsunuzdur.

Köpeklerin, biz insanların duyamadıkları tiz sesleri duyabildikleri ve bu sesleri oldukça gürültülü bir şekilde duyduklarından rahatsız oldukları, hoparlör ile okunan ezandan önce mikrofondan gelen sesten rahatsız olup ulumaya başladıkları, daha sessiz sakin, insan sesi ile, içten ve doğal okunan ezanın hayvancağızlara rahatsızlık değil bilakis huzur ve sükunet verdiği yönünde iddialardır. Karar sizin. Konuya eklemek istediğiniz  bildiğiniz gördüğünüz şahit olduğunuz bir durum var ise ya da köpek uluması ile ezan sesi ilişkisi hakkında bahsettiklerimize ek bir fikriniz bilginiz var ise, yorumlar ile bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*