Kerbela Olayı Nedir?

kerbela olayı nedir

Kerbela olayı adıyla bilinen ancak Kerbela katliamı da diyebileceğimiz acı olay ve trajediler zinciri, İslam dünyasının farklı mezheplerinden olan Aleviler, Şiiler ve Sünnilerin ortak acısı olarak tarihe geçmiş üzücü bir hadisedir.

Günümüzde Irak ülkesinin sınırları içerisinde bulunan Kerbela şehrinde meydana gelmiş olması sebebiyle, hadise aynı isimle anılmaktadır.

 Kerbela Olayı Nedir?

Miladi takvime göre 680 yılında vuku bulmuş Kerbela hadisesi, peygamber efendimiz Hz. Muhammed SAV ‘in torunu Hz. Hüseyin ile Emevi devleti Halifesi Yezid’e ait orduların çarpışması sonucunda Hz.Hüseyin’in şehit edilmesi ile nihayete ermiş içimizi dağlayan bir olaydır.

Hadisenin bu derece üzücü ve akıllarda kalıcı olmasının en büyük sebebi ise Kerbela’da sadece Hz. Hüseyin’in şehit edilmemiş olması, oğullarından başlayarak, kardeşlerine, yeğenlerine ve tüm diğer akrabalarına kadar silsile sülalesinin Hz. Hüseyin’e ruhsal işkence yapılmak amacıyla gözlerinin önünde işkence edilerek katledilmesi ardından kendisinin de pek çok yara darbesi ardından, kafasının kesilmesi suretiyle öldürülmüş olmasıdır.

Kerbela hadisesi dünya tarihinde eşine az rastlanmış devasa bir soykırımdır. Bir canilik örneğidir.

Kerbela Şehitleri Kimlerdir Kaç Tanedir?

Kerbela Olayı Ne Zaman ve Nasıl Başladı?

Kerbela olayının vuku buluş tarihi 10 Ekim 680 tarihi olmakla birlikte, altında yatan sebepler ve Kerbala savaşı ve katliamına zemin hazırlayan faktörler daha öncesine dayanmaktadır.

Kerbela Nasıl Gelişti?

680’de Muaviyah öldüğünde Hüseyin, Muaviye’nin Emevi halifesi olarak atadığı oğlu Yezid’e sadakat göstermedi; Hüseyin Yezid’in halefini Hasan-Muaviye antlaşmasının ihlali olarak görüyordu. Kufa halkı Hüseyin’e yardımını istemek ve ona bağlılık sözü vermek için mektup gönderdi, ancak daha sonra kendisine destek vermedi. Hüseyin Karbala olarak bilinen yakındaki bir yerde Kufa’ya doğru yol aldığı zaman, Karavan Al-Hurr Bey’in Yezid el Tamimi liderliğindeki Yezid’in ordusu tarafından yakalandı. Karbala Savaşı’nda Şimr İbn Thil-Jawshan tarafından, ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte, Hüseyin’in altı aylık oğlu Ali el-Asghar’ın da aralarında kadın ve çocuk tutsak alınmasıyla öldürüldü ve kafa tutuldu. [6] [7] Savaşın ardından daha sonraki ayaklanmalar, yani yıllar sonra meydana gelen İbn-i Zubayr, Tevwabin ve Muhtarat ayaklanması izledi.

Ölenler, Sufi, Sünnî [8] [9] ve Şii Müslümanlar tarafından şehit olarak kabul görürler. Savaş, Şia tarihi, gelenek ve ilahiyatta merkezi bir yere sahiptir ve sıklıkla Şii İslam edebiyatında anlatılmıştır. Öte yandan, ana akım Sünni Müslümanlar olayı, geleneksel İslam teolojisi ve geleneklerini etkileyen bir olay olarak görmüyor; sadece tarihsel bir trajedi olarak görüyorlar.

Karbala Savaşı, her Muharrem’de, onuncu gününü, Aşure Günü olarak bilinen, sonuçta Şii ve Alevi tarafından yapılan yıllık 10 günlük bir süre içinde anılır. Şii Müslümanlar bu olayları yas tutarak, halka tören düzenleyerek, meclisi organize ederek, sandığa çarpıp bazı durumlarda kendi kendini kamçılamayla anarlar. [10]

Karbala Savaşı, Şii kimliğini şekillendirmede merkezi bir rol oynadı ve zaten seçkin olan mezhebi “kendi ritüelleri ve kolektif hafıza” ile bir mezhep haline getirdi. [11] Hüseyin’in acısı ve ölümü, İslam’ın egemenliğine karşı mücadelede “fedakarlık simgesi haline geldi”. yanlışa karşı doğru, yanlış ve yanlışlara karşı adalet ve hakikat için. ”

Kerbela Olayının Sonuçları:

Kerbela’nin Ehemmiyeti:

Kerbela olayı, tarih boyunca ehlibeyt yani peygamber efendimiz ve ailesi adına yapılmış ve girişilmiş çatışmalar ve savaşların Emevilerin kudreti karşısında etkisiz ve zayıf kalarak, trajedilerle sonuçlanması döngüsünün başlangıcını oluşturan pek talihsiz bir olay olarak miladi bir değer taşımaktadır.

Her yıl Aşure gününde Aleviler tarafından yad edilen Kerbela olayının anma günlerinde, Sünni müslümanlar yas tutmanın haram olduğu düşüncesiyle, herhangi bir ritüel gerçekleştirmek yerine, namaz kılmayı, ibadet etmeyi ve Hz. Hüseyin ve yakınlarının ardından ruhlarına dualar okumayı tercih ederler.

Ayrıca Emevilerin tarih boyunca Müslümanlara etmiş oldukları eziyetlerin her birini tekrar tekrar hatırlamamıza sebep olan bu olay gelecek dönemdeki olayları da anlayabilmemiz ve tarihin tekerrürden ibaret olduğu gerekçesiyle, gelecek tarihte başımıza gelebilecekleri ve müslümanlara yapılan baskılara anlam verebilmek açısından da önemlidir.

İslam dinine mensup her gencin Kerbela olayını okuması ve bilmesi gerekir.

Kerbela Hadisesinin Günümüzdeki İslam Dünyasına Etkileri:

Kerbela Şehitleri:

Kerbela Nerededir?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*