Namazın Farzları Nelerdir? Namazın İçindeki ve Dışındaki Farzları

namazın içindeki ve dışındaki farzları nelerdir

namazın içindeki ve dışındaki farzları nelerdir

Allahu Teala tarafından farz kılınan namaz ibadetini yapmak ve borcunu ödemek için namazın farzları doğru şekilde yerine getirilerek, namazın içindeki ve dışındaki farzlarına riayet edilerek uygulanması lazım gelir.

Namaz kılmak her müslümana manevi bir huzur verir Allahu tealaya yaklaştığımızı hissettiren onun takdirini kazanma yollarımızdan biri olan namaz aklı başında olan her müslümana günde 5 vakit farzdır.

Allah gün içinde kullarının dünya işlerinden de geri kalmaması için bu vakti 5 ile sınırlı kalmıştır yüce allahu Teala kullarına bu kadar kıymet verir onların her derdini bilir tüm kuşkularını anlar namaz vaktini günde 5 tutarken hala namaz kılmaya üşenen sözde vakti olmayan bir sürü müslüman kimse vardır.

Namaz kılmanın kişiye huzur verdiği içindeki vesveseleri dindirdiği ruh halini olumluya çektiği iç sıkıntısına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Allahu tealanın bize sunduğu bu fırsat hem bizi cennete, iyi bir ahiret hayatına , allahu tealaya yaklaştırır.

NAMAZIN FARZLARI NELERDİR?

Namaza yeni başlayacak herkes namaz kılmaya başlamadan önce namazı nasıl kılacağını , namazdan önce neler yapması gerektiğini namaz sırasında neler yapması gerektiğini bilmesi gerekir aksi halde doğrusunu bilmeden gördüğü kadarıyla ezberden namaz kılan kişi çok büyük bir yanlışa düşmüş demektir.

Namazın toplamdaki 12 farzı, aynı zamanda İslamın 32 Farzının 12 tanesini de oluşturmaktadır. Tüm farzlar için 32 farz yazımıza bakabilirsiniz.

Namaz öncesi olan şart ve namaz sırasında olan rükün olmak üzere namaz kılmanın 12 adet farzı vardır.

Bunlardan 6sına namaz öncesi 6sına namaz sırasında dikkat etmek gerekir bu farzları bilmeden kılınan namaz tam anlamıyla doğru olmayacaktır. Dinine kitabına bağlı allahu tealanın emir ve yasaklarına uyarak namaz kılmak isteyen her müslüman bu farzları bilmelidir.

 

NAMAZIN TÜM FARZLARI ( RESİMLİ ANLATIM)

Namaza hazırlık sırasında ve namaz ibadetini yerine getirirken olmak suretiyle içindeki ve dışındaki şeklinde kategorilendirilmiş farzların ayrıntıları, isimleri, anlamları ve açıklamaları da şu şekilde olacaktır;

NAMAZIN DIŞINDAKİ FARZLAR (ŞART)

 • HADESTEN TAHARET

Hades kelimesi kirlilik hadesten taharet ise bu kirlilikten temizlenme manası taşır . Namaz kılmak isteyenlerin ilk yapması gereken şey abdest almaktır eğer abdestiniz yoksa namaz öncesi abdest almanız yada eğer cünüp ( cinsel münasebet sonrası yıkanıp abdest alıp temiz hale gelmemiş kişi ) durumda iseniz gusül abdesti almanız gerekir aksi halde kesinlikle namaz kılmamalısınız bu namazın farzlarındandır bu yüzden çok dikkat etmelisiniz.

Teyemmüm gerektiren durumlarda abdest farzı ile ilgili daha fazla bilgi için teyemmüm nedir yazımıza bakabilirsiniz.

hadesten taharet vücudun gusül ve namaz abdesti ile temizlenmesi yıkanması farzdır

 • NECASETTEN TAHARET

Necaset kelimesi kir ile kaplı olma anlamına necaretten taharet ise kirle kaplı şeyi temizleme manası taşır. Namaz kılmadan önce abdestli olup nasıl vücudumuzu temiz tutuyorsak namaz kıldığımız yeri başörtü yada takkemizi , seccademizi , seccadeyi serdiğimiz bölgeyi , etrafı ve üzerimizde bulunan giysileri eğer dinen pis sayılacak haldelerse temizlemeliyiz temiz kıyafetlerle temiz bir yerde namazı kılmak namazın dışındaki farzlardan bir tanesidir , normal seyreden şartlar harici durumlarda normalde kılınmayacak bazı bölgelerde namaz kılınabilir.

necasetten taharet namaz kılınacak yerin, seccadenin, kılarken giyilecek kıyafetin temiz pak olması

 

 • SETR-İ AVRET

Avret kelimesi vücutta bulunan mahrem yerlere verilen isimdir. Setr-i avret ise mahrem yerleri örtmek manasına gelir. Namaz sırasında kapatılması gereken bazı bölgeler vardır bunlar eller kollar bacaklar saçlar dirsekler karın bel boyun bilek kalça kısımlarıdır bunlar aynı zamanda normal zamanda da namahrem kişilerin görmemesi için kapatılan kısımlar ile aynıdır. Bu yüzden namaz öncesi doğru şekilde giyinmek önemlidir namazın dış farzlarından biri de budur.

setri avret kadınların ve erkeklerin namaza hazırlanırken uygun şekilde örtünmeleri baş örtmeleri

 • İSTİKBAL-İ KIBLE

Namaz kılmak için kişinin abdestini alması etrafı hazırlaması ve kendini hazırlaması sonrası seccadesini kıbleye yani mekkeye doğru döndürmesi de namazın farzları arasındadır. Kıbleye dönmeden kişinin kendi keyfine göre bir yöne dönmesi asla olabilecek bir durum değildir. Kişi namazı muhakkak kabeye dönerek kılmalıdır aksi halde kişinin namazı kabul olmaz.

yüzünü kıbleye dönerek namaz kılmak

 • VAKİT

Namazın farzlarından bir diğeri ise namazları vaktinde kılmaktır. Allahu Teala her müslümana günde 5 vakit namazı farz kılmıştır bunlar ; sabah , öğlen , akşam , ikindi ve yatsı namazlarıdır. Bu namazların her birini vaktinde kılmak farzdır bazı kişiler sabahtan 5 vakit namaz kılıp kılamayacaklarını merak ederler bu asla mümkün değildir namazın dışındaki farzlardan bir diğeri ise her namazı vaktinde kılmaktır.

 • Sabah namazını , sabah ezanıyla – öğle ezanı arası
 • Öğle namazını , öğle ezanıyla – ikindi ezanı arası
 • İkindi namazını , ikindi ezanıyla – akşam ezanı arası
 • Akşam namazını , akşam ezanıyla – yatsı namazı arası
 • Yatsı namazını , yatsı ezanıyla – sabah ezanı arası

Kılmanız namazın dış farzlarındandır.

ezan vakti namaz kılma zamanı farzları

 

 • NİYET

Namaz kılmadan önce kişi niyet etmelidir yani bu işi yapmaya gönül verdiğini Allahu tealadan kabul etmesini niyet ederek ister her namazdan önce aynı oruç gibi muhakkah niyet edilmelidir namazın dış farzlarından biri de budur.

 

NAMAZIN İÇ FARZLARI ( RÜKÜ)

 • İFTİTAH TEKBİRİ

İftitah kelimesi başlamak girmek manasına gelir kişi namaza başlarken başlangıcı belli etmek için ‘ Allahu ekber ’ demeli namaza bu şekilde başlamalıdır namazın farzlarından bir diğeri de budur.

Kişinin herhangi bir konuşma özrü dilsizlik gibi yada o an bunu söylemesini engelleyen bir şey varsa bu şart düşer ancak aksi halde her şart elverişli olmasına rağmen bu farza uymamak namazınızı geçersiz kılar Allahu ekber demeye çok dikkat etmek ve asla unutmamak gerekir.

namaza başlarken tekbir getirirken ellerin aldığı pozisyon

 • KIYAM

Kıyam kelimesi doğru durmak , ayakta durmak , dik durmak gibi anlamlar taşır her namaz kılan müslüman namazını ayakta kılmak zorundadır bu da namazın iç farzlarından bir tanesidir allahu Teala namazın böyle kılınmasını ister ancak bazı istisnai durumlar elbette olabilir bacağında bir problem olan kalçasına bir problem olan kişiler için bu farz düşer yada kişi ayakta duramayacak kadar yaşlı ancak namazını kılmak istiyorsa yine bu farz düşer ve kişi namazını rahatlıkla oturma pozisyonunda kırabilir kişinin oturmasına bile engel bir durum varsa yatalak olması felçli olması gibi o zaman namazını yatarak kılmasında bir sakınca yoktur.

namazda ayakta dikilmek kıyam farzı

 • KIRAAT

Kıraat kelimesi kuran okumak manasına gelir. Allahu Teala namaz sırasında kuran okumayı farz kılmıştır. Namaz sırasında okunması gereken miktar ya 3 ayet yada 3 ayete denk düşebilecek uzunlukta 1 ayettir bunu namaz sırasında kıyam halindeyken okumak farzdır.

Kişi ayetleri okurken kelime hatası yapmamalı yanlış yada fazla söylememelidir aksi halde namazı bozulur.

 • RÜKÜ

Kıyamın tam aksine rükü kelimesi de mana olarak eğilmek demektir namaz esnasında kişinin bazı yerlerde ellerini önünde bağlayarak bacakları birleşik şekilde aşağı doğru eğilmesi manasına gelir bu duruş namazın iç farzlarından biridir.

dizlerine doğru eğilmek namazın rüku farzı

 • SECDE

Secde etmek mana olarak kapanmak , boyun eğmek , itaat etmek ,  teslim olmak manaları taşır her müslüman namaz sırasında secde etmek mecburiyetindedir eğer o pozisyonu almanızı engelleyen bir durum yoksa bunun aksi söz konusu olamaz. Secde ederken dizleriniz karnınız elleriniz ayaklarınız yüzünüz özellikle burnunuz ve alnınız kesinlikle yere değmelidir bu Allaha itaat ettiğimiz ve onun yolunda olduğumuzun temsili bir harekettir.

secde etmek farzdır

 • KADE-İ AHİRE

Ka’de-i ahire kelime manası olarak son oturuş demektir. Namazın iç farzlarından sonuncu olanı da son oturuş yani kade-i ahiredir. Kade-i ahire sırasında kişinin dizleri üzerinde yere oturması ve ettehiyatü duasını okumalık süre kadar yerde kalması anlamına gelir bir anda oturup kalkmak kade-i ahire sayılmaz farz olan süre kadar oturmanız gerekir.

namazın farzlarından kadei ahire

Mezheplere göre kade-i ahire süreleri değişiklik gösterebilir örneğin Şafiilerde farklı olarak ettahiyatü ve peygambere salavat getirebilecek kadarlık bir zaman zarfınca oturmak gerekir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*