Orucu Bozmayan Durumlar Maddeler Halinde

orucu bozmayan durumlar maddeler halindeBazı durumlar vardır ki yaşandığında orucum bozuldu mu bozulmadı mı diye tereddüt ederiz. Orucu bozduğu düşünülen ancak orucu bozmayan durumlar, din bilimciler tarafından tartışma konusu ola dursun, bizler kendi bilgilerimiz çerçevesinde sizlere en sık sorulan ve rastlanan vaziyetleri derleyerek orucu bozmayan durumları derledik

Orucu Bozmayan Durumlar Nelerdir?

Sıraladığımız maddelerdeki hal ve vaziyetler ve bazı hareketler, koşullarına uygun olmak üzere yaşandığında ya da yapıldığında orucunuz bozulmaz ancak orucu bozmayan bu gibi durumların elde olanlarından olabildiğince niyetli olduğunuz süre boyunca kaçınılması hakkınızda hayırlısı olacaktır

EĞER BUNLARI YAPARSANIZ ORUCUNUZ BOZULMAZ; MADDELER HALİNDE ORUCU BOZMAYAN DURUMLAR VE HALLER

 

 1. Unutarak yemek yiyip içmek

Oruçlu olduğunuzu unuttuğunuz durumlarda yemek yemeğe başlar ve yemeğin ortasında hatırlarsanız orucunuz bozulmaz. Ama nasıl olsa bozuldu diye devam ederseniz bu sefer bozulmuş olur.

 1. İstem dışı uykudayken ihtilam(rüyalanmak) olmak

Uyuduğunuz esnada düşüncelerinize ve rüyalarınıza yön veremediğiniz için bu durum kişinin kontrolü dışında olduğundan oruç bozulmaz.

 1. Hanımı ile öpüşmek, elini tutmak, okşamak (meni gelmediği zamanlar)

Nikahlı olan karınız ile öpüşmek ve oynaşmak evliliğin bir parçasıdır. Bu durum orucu bozmaz.

 1. Ağızınıza gelen balgamı yutmak

Balgam vücudun kendi sıvısı olduğu için yutmak orucu bozmaz.

 1. Geniz akıntısını yutmak

Daha çok hastalandığımız durumlarda ortaya çıkan geniz akıntısı vücudun kendi ürettiği bir sıvı olduğundan yutmak orucu bozmaz

 1. Kadına bakmak, aklına şehvet konuları gelmek

Her durumda şeytan bizimle uğraştığı için bizim aklımıza türlü türlü şeyler sokabilir. İş ki bunları fiiliyata geçirip günaha girmemektir.

 1. Denize girmek (yalnız suyun içinde çok fazla kalındığında bu durum değişebilir)

Ramazanlar artık sıcak mevsimlere denk geldiği için kişi serinlemek isteyebilir. Bu durum orucu bozmaz. Fakat deniz yada havuzun içerisinde fazla vakit geçirmemek gerekir. Zira istemeden de olsa vücudun bir tarafına su kaçabilir ama suyun içerisinde kendi isteğimiz ile kaldığımızdan orucumuzu sakata sokabiliriz. Bu bizim elimizdedir.

 1. Kendi isteğinin dışında bir başkasının içtiği sigara yada benzeri tütün ürünlerinin dumanı boğazına kaçması

Kendimizin içmediği bir tütün ürünün dumanına maruz kalmak orucu bozmaz. Fakat uygun bir dille karşı tarafı bu yüzden uyarabiliriz.

 1. Cünüp olan kişinin gusül abdestini oruçlu olduğu vakitte yapması

Cünüp olduğunuzu unuttuğunuz vakit ve gusül abdestinizi sahurdan önce yapamadığınız durumlarda gusül abdestinizi oruçlu olduğunuz vakitte yapabilirsiniz.

 1. Boğaza toz kaçması veya sinek girmesi

Çalıştığınız ortam yada bulunduğunuz yer tozlu olabilir. Sinek ve sinek benzeri uçan varlıkların size çarpmasına yada ağzınızdan içeri girmesine engel olamazsınız. Yutmakta sakınca yoktur. Orucu bozmaz.

 1. Gözyaşı yada terin ağıza kaçması

Üzücü bir haber alabilirsiniz yada spor yapabilirsiniz. Böyle vaziyetlerde gözyaşı yada ter ağzımızın içine sızabilir. Orucu bozmaz.

 1. Dişleri fırçalamak. Fakat diş macunun tadını almak veya yutmak dışında

Ağız sağlığı vücutta en önemli olanlarındandır. Peygamber efendimizin de sünnetlerinden biridir. oruçlu olduğumuz zamanlarda da ağzımızı temiz tutmamız gerekir. Fakat ta ki diş macununun tadını dikkatsizce ve bilerek yutmak yada tadını almak dışında orucu bozmaz

 1. İstem dışı ağız dolusu kusmak

Hastalanmış olabiliriz yada gördüğümüz, kokusunu aldığımız bir şey midemizi bulandırmış olabilir. Bu durum orucu bozmaz.

 1. Kusmuğu geri yutmak

Kusmuk midemizden gelen bir sıvı olduğu için aynı tükürük gibi tekrar yutulabilir. Dışarıdan giren bir madde değildir.

 1. Göze sürme çekmek

Vücuda giren yada zerk edilen bir madde olmadığından orucu bozmaz.

 1. Kan aldırmak

Hastalığımıza şifa bulmak için kan aldırabiliriz. Bu durum orucu bozmaz.

 1. Öne yada arkaya temizlik amacıyla sokulan parmak ( Genital organa temizlik amacıyla)

Hacetinizi giderdikten sonra temizlik amacı ile bu hareketi yapabilirsiniz. Orucunuz bozulmaz.

 1. İlaçsız oksijen tüpü ile nefes almak

Acil bir duruma düşmüş olabilirsiniz yada kronik bir hasta olabilirsiniz. Bu hal orucu bozmaz. Lakin bu tip bir kronik hastalık durumunda oruç zaten size farz olmayacaktır.

 1. Gıybet etmek

Gıybet etmek günahların en büyüklerinden olduğundan normalde bu hareketi yapmamız gerekir. Ama orucu özellikle bozan bir hal değildir.

 1. Lens takmak yada göze ilaç sıkmak

Gözümüz rahatsız olabilir yada düzenli olarak lens kullanıcısı olabilir. Özellikle orucu bozan bir durum değildir.

 1. Kolonya yada parfüm koklamak

Güzel kokmak temizliğin bir belirtisidir. Kendi sıktığınız parfüm, sürdüğünüz kolonya yada bir başkasından gelen parfüm ve kolonya kokusu orucu bozmaz. Burada dikkat edilmesi gereken husus; kendimizin sürdüğü bu güzel kokuların içinde alkol vardır. Bunların ağzımızın içine girmemesine dikkat etmeliyiz.

 1. Diş çektirildiğinde tükürük ile gelen kanı yutmak

Kimse keyif için dişini çektirmez. Mutlaka acı veren bir durum yada kendimizin kontrolü dışında istenmeyen bir durum söz konusudur. Burada dikkat edilmesi gereken kanlı tükürüğümüzü ağzımızda biriktirmemektir. Aksi durumda normal tükürükle yutulmasında bir sakınca yoktur.

 1. Yutmadan yaptığı yemeğin tadına bakmak

İftar için hazırlanan yemeğin tadını ve tuzunu nasıl olduğunu anlaması açısından yutmamak kaydı ile dili ile tadına bakabilir.

 1. Arı sokması

Oruçlu olduğunuz vakitte arı sokarsa şayet oruç bozulmaz.

 1. Berberlerde kanayan yere kan taşı sürülmesi

Kan taşının vücudun içine girmeyen bir şey olduğu için oruç bozulmaz.

 1. Ağızı su ile çalkalayıp tükürmek ve ardından o tükürüğünü yutmak

Ağzımızdaki kötü kokuyu gidermek için yada bunun gibi bir durumda ağzımızı su ile çalkalayabiliriz. Ardından bütün suyu tükürürüz. Fakat tükürdüğümüz su gerçekten su mu yoksa tükürük mü bilemeyiz. Suyu bütünüyle yutmadığımız sürece oruç bozulmaz.

 1. Akupunktur yaptırmak

Hastalıklarımız için çeşitli alternatif tedavi yöntemleri kullanabilir. Bunlardan birisi akupunktur tedavisidir. Tenimize sokulan birçok iğne ile yapılan tedavi yöntemidir. İğnenin içinde vücudumuza zerk edilen bir madde olmadığından oruç bozulmaz.

 1. Yaraya oksijenli su, tentürdiyot sürmek

Bu maddeler genellikle acil durumlarda kullanılan tıbbi malzemelerdir. Elimiz kesilmiş yada bir yerimize bir şey batmış olabilir. Bu durum orucu bozmaz.

 1. Dişler arasında kalan nohut tanesinden küçük bir şeyi yutmak

Sahurda yenilen yemeğin bir parçası farkında olmadan dişlerimizin arasında kalmış olabilir. Parçanın büyüklüğü nohut tanesini geçmediği sürece farkında olmadan yutmuş olabiliriz. Oruç bozulmaz.

 1. Kulağa pamuklu çubuk sokmak ( Şafii mezhebinde bozar)

Temizlik amacı ile kullanılan pamuklu kulak çubuğu sünni mezhebine bağlı kişilerde orucu bozmaz.

Niyetli kişilerin sordukları sorular ve diyanetin paylaştığı cevapları bulabileceğiniz bir başka ilgili konu ise

https://kurul.diyanet.gov.tr/Konu-Cevap-Ara/133/oruc-orucu-bozan-ve-bozmayan-seyler

Video ile seyretmek isteyen okuyucularımız için orucu bozmayan şeylerle ilgili bir de görüntü paylaşmak istiyoruz;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*