Sevr Mağarası (Peygamberimizin Sevr Dağındaki Örümcek Ağı Hikayesi)

örümcek ağı ile kaplanarak Hz. Muhammedi kurtaran sevr mağarası

SEVR MAĞARASI HİKAYESİ

örümcek ağı ile kaplanarak Hz. Muhammedi kurtaran sevr mağarası

Sevr mağarası hikayesi, içinde hicretin en zor bölümünü barındıran, bizlere inancın, tedbirin ve tevekkülün ne olduğunu öğreten hikayedir. Sevr mağarası, Sevr dağının tepesinde Mekke’nin güneyinde ve 5 km. uzaklıktadır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i Kurtaran Kutsal SEVR MAĞARASINDA YAŞANANLAR TÜM DETAYLARI

Mekkeli müşrikler Hz. Muhammed (S.A.V)’e suikast yapmaya karar verdiklerinde. Allah C.C. Cebrail (A.S.) ile kendisine suikast yapılacağını, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’e haber verdi. Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V), Hz. Ali’yi çağırdı. Ona Kureyş müşrikleri gece evime saldırarak suikast yapmaya karar verdiler. Bana da hicret emredildi, sen benim yatağıma yat ve üzerine benim örtümü ört, böylece onlar benim uykuda olduğumu zannederler dedi. Bu arada Hazreti Ebu Bekir (R.A),  Mekke’lilere yakalanmamak için gerekli tedbirleri aldıktan sonra, Peygamber Efendimiz ile birlikte evin arka penceresinden çıkarak yürümeye başladılar. Peygamber efendimiz (S.A.V) aslında Medine’ye hicret edeceği halde ters istikamete yöneldiler. Burada amaç hedef şaşırtmaktı ve ilk olarak Sevr mağarasına yöneldiler. Hazreti Ebu Bekir (R.A), yolda bir taraftan ilerlemeye çalışırken, diğer taraftan ayak izlerini yok etmeye ya da farklı yönlere doğru yürüyerek iz sürülmesinin önüne geçmeye çalışıyordu.  

Müşrikler Peygamber Efendimizin evine gece baskın yaptıklarında Onun  yatağında Hazreti Ali’yi görünce çok şaşırdılar ve hemen evi didik didik aramaya başladılar. Aslında kırk kadar müşrik evin çevresinde tedbir almış ve kuş uçurmamıştı. Onlara göre böyle bir şey imkansızdı. Nasıl olurdu da bu kadar kişinin içinden, kimse görmeden gidebilirlerdi? Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) Yasin Suresi’nin sekiz ve dokuzuncu ayetlerini okuyarak kendisini katletmeye gelen düşmanların arasından, Hazreti Ebu Bekir (R.A)’ ile birlikte Allah’ın  (C.C.) yardımıyla sıyrılıp gitmişti. Müşrikler iz sürmekte ustalaşmış yandaşlarıyla birlikte Hazreti Muhammed (S.A.V)’in peşin düştüler.

Kainatın efendisi ve Hazret Ebu Bekir  gece olduğu halde Sevr mağarasına doğru ilerlemeye devam ettiler. Artık mağaraya yaklaşmışlardı ki Peygamber efendimizin (S.A.V) ayağı kanamaya başladı. Hazreti Ebu Bekir (R.A), peygamber efendimizi sırtına alarak Sevr mağarasının girişine kadar getirdi.

 

SEVR MAĞARASI NASIL BİR MAĞARADIR?

 

Sevr mağarasına önce tedbir amaçlı olarak Hazreti Ebu Bekir (R.A) girdi. Sevr mağarasının içinde vahşi bir hayvan olma ihtimaline karşılık içeriyi kontrol etti. Mağaranın duvarlarında yılan delikleri olduğunu gördü ve gömleğini yırtarak delikleri tıkadı. Son bir delik kalmıştı ama onu kapatacak başka bir parça kalmamıştı bunu da ayağıyla tıkadıktan sonra Peygamber Efendimiz (S.A.V) i içeriye aldı. Sevr mağarası, Sevr Dağı’nın tepesinde ve ancak en fazla iki ya da üç kişinin sığabileceği bir mağaradır.

 

SEVR MAĞARASINDA YILANIN HAZRE Tİ EBU BEKİR’İ ISIRMASI

 

Çok yorulmuş olan Peygamber efendimiz (S.A.V) Sevr mağarasının içinde, dostu Hazreti Ebu Bekir’ (R.A) in dizinde uymaya başladı. Bu arada Yılan Hazreti Ebu Bekir’in ayağını ısırdı. Yılan dışarıya çıkmak istemiş ancak çıkacak hiçbir delik bulamayınca Hazreti Ebu Bekir’in ayağını ısırmıştı. Canı çok yanan Hazreti Ebu Bekir’in (R.A) gözünden akan birkaç damla yaş, dizini başını koyarak uymakta olan Kainatın Efendisinin mübarek yüzüne damladı. Kaniatın Efendisi Hazreti Ebu Bekir’e (R.A) neden ağladığını sordu. Hazreti Ebu Bekir (R.A)  söylemek istemese de yılan dedi, ayağımı yılan soktu, ya Resulallah! . Hazreti Ebu Bekir’in (R.A) ayağında ki yılan ısırığını gören Peygamber efendimiz (S.A.V) mübarek tükürüğünü yaraya sürdü ve acı hemen geçti. Peygamber efendimiz (S.A.V) yılana benim arkadaşım (Hazreti) Ebu Bekir’i neden ısırdın, diye sordu. Yılan konuşmaya başladı:

Ya Resulallah, ben seni görmek istedim ama çıkacak hiçbir yer bulamayınca Hazret’i Ebu Bekir’i sokmak zorunda kaldım dedi.

 

MÜŞRİKLERİN SEVR MAĞARASINI BULMASI ve ÖRÜMCEK AĞINI GÖRÜP DÖNÜŞLERİ

Bu esnada iz sürme konusunda usta olan Ebu Kürz ve yanındaki Mekke’li düşmanlar Sevr Mağarasına giden izleri bulmuş ve mağaranın girişine doğru ilerlemişti. Artık mağaraya çok yaklaşmışlardı ancak bir mucize gerçeklemiş, mağaranın girişine örümcek ağ örmüş ve bir güvercinde oraya yuva yaparak yumurtlamış ve üzerine oturmuştu. Müşrikler yaklaşınca seslerlide iyiden iyiye duyulmaya başladı. Bu durum karşısında Hazreti Ebu Bekir (R.A) göz yaşlarını tutamadı ağlamaya başladı. Peygamberimiz (S.A.V)

“Niçin ağlıyorsun?” deyince: “Ya Resulallah! Korkum kendimden değil. Benim korkum Size ve İslam’a zarar gelmesi” dedi.

Efendimiz Hazreti Ebu Bekir’i teselli etmeye devam etti. Üzülme Allah bizimle beraberdir.” dedi. Hz. Ebu Bekir (R.A) tekrar, Ya Resulullah mağaranın kapısına kadar geldiler, dedi. Peygamber efendimiz hiçbir şekilde ümitsizliğe kapılmadan büyük bir tevekkülle;

 

“Üçüncüsü Allah olan iki dosta kimse zarar veremez.” Dedi.

 

Ebu Kürz, izler buraya kadar geliyor dedi. İçlerinde biri; belki içerdedirler, dedi. Ancak  Ümeyye bin Halef;  Mağaranın girişinde Güvercin yumurtaları da, yuvada sağlam. Ya bu örümcek ağı, Mağaraya girmiş olsalardı ağ bozulmuş, yumurtalar da yere düşmüş olurdu, dedi

Bütün hepsi geldikleri gibi geri döndüler. Peygamber efendimiz(S.A.V) peşindeki müşrikler, kendilerini aramaktan vazgeçene kadar (3 gün) bekledi. Bu zaman zarfında Mekke’de konuşulanlar, gece Peygamber Efendimiz’e (S.A.V)  haber veriliyor. Müslümanlar koyun otlatmak bahanesiyle mağaranın çevresine gidiyor ve Sevr mağarasında bulunan Kainatın efendisi ve dostuna gece saatlerinde süt veriyorlardı. Sonunda 4. Günde mağaranın girişine getirilen iki deveyle yanlarında, Âmir ile kılavuzluk yapmak için gelen Abdullah b. Ureykıt, olduğu halde Medine’ye doğru yola çıktılar.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*