Tatile Gitmek Haram Mı?

tatil yapmak günah mı

tatil yapmak günah mı

Müslüman aleminde en çok merak edilen konulardan bir tanesi olan tatile gitmek haram mı konusunu işlemek istedik sizlerle. Bu sıcak yaz günlerinde, bilhass büyük şehirlerde yaşayan aileler, şehrin keşmekeşi ve kargaşasından, iş hayatından, günlük rutinlerinden ve kendisini yoran pek çok diğer etkenden bir nebze uzaklşıp, dinlenmek, eğlenmek ve biraz da kafa boşaltıp, psikolojik olarak enerji depolamak amacıyla tatile gitme planları yapıyor.

İslam dini mensubu Müslüman kardeşlerimiz de, tüm diğer kişiler gibi, günlük hayatın aynı zorlukları ile karşı karşıyalar ve onların da tatile gitmeye ihtiyaçları var.

Bir süreliğine evlerinden uzaklaşıp, evde yemek ütü bulaşık derdinden kurtulup, bir otelde kalarak her şeyin hazır önüne sunulmasını bekliyor ve umuyorlar ama kafayı karıştıran sorulardan bir tanesi tatil haram mı sorusu aslında tatil yani dinlence manasında düşünüldüğünde böyle bir soruya da pek mahal yok. Elbette ki bir kimsenin, başka kimseye herhangi bir zararı dokunmadığı sürece dinlence aktivitesi yapması haram değil ancak tatilden kasıt daha çok deniz tatili olduğu için akla gelen sorulardan bir diğeri denize girmenin günah olup olmadığı.

Denize Girmek Günah mı?

Denize girmek günah değil. Kadın ya da erkek Müslüman kişilerin, İslami şartlara uygun deniz kıyafetleri giyerek, bilhassa kadınların denizden çıktıklarında insan içine girdikleri sırasında, vücut hatlarını belli etmeyecek, etraftaki helalinden olmayan erkeklerin nefislerini uyandırmaya sebebiyet vermeyecek şekilde giyecekleri Müslümanlığa uygun bir deniz kıyafeti ile denize girmekte dinen hiç bir sakınca yok.

Önemli olan, bilindik günahlara sebebiyet verecek davranışlardan kaçınarak, ahlaka ve İslam dininin yasaklarına uygun şekilde davranarak tatil yapmak.

İslami Tatil Nedir?

Bir de pek çoğumuzun bildiği üzere İslami tatil diye bir olgu mevcut. İslami tatil terimi oldukça geniş anlamlar içeriyor olmakla birlikte, yine tatil yapacak kişilerin İslam dinine yani Müslümanlığa uygun bir şekilde, tatil yapmasına olanak sağlayan şartların bir bütününe verilen isim. Dışarıdan havuzu görünmeyen muhafazakar villalar ve tatil evlerinden tutun, islami oteller adı altında geçen, havuzu hatta bazı otellerde plajı dahi haremlik selamlık olan, alkolsüz otellerin listelendiği muhafazakar otellerle çalışan bir çok firma mevcut ki aralarında konu hakkında geniş bilgiye sahip olması ve oldukça titiz davranıyor olması sebebiyle BHN Mavi Turizm ile muhafazakar otel rezervasyonları şirketini şiddetle tavsiye ediyoruz.

İslami otellerde, alkol kullanılmaması ya da suya girilecek mekanların yine İslami şartlara uygun olması dışında bir de muhafazakar tatil yapmak isteyen ailelerin dikkat edeceği ve ehemmiyet vereceği diğer detaylara da yer veriliyor. Örneğin evli olmayan herhangi bir çift, sizi ya da eşinizi göz rahatsızlığı boyutuyla dahi olsa, huzursuz edebilecek profildeki insanlar ya da genel geçer ahlak kurallarını ihlal etme potansiyeli olan kişilerin kesinlikle kabul edilmediği bu islami otel kategorisindeki otellerde, yaz tatilinizi keyifle ve huzurla geçirebilirsiniz. Dinen hiç bir sakıncası yoktur. Önemli olan doğru şirketten hizmet alarak kendiniz ve aileniz için en doğru tatil seçeneğini seçmektir.

Otelde kalmak istemeyenler için, Türkiye’nin ege kıyılarından tutun, Antalya gibi Güney yani Akdeniz bölgesi otellerinden, Bodrum Fethiye Marmaris gibi yine güney ege bölgesi de dahil olmak üzere, muhafazakar villa seçeneklerinden bir tanesini de kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda balayı çiftlerinin de mahremiyet adına tercih ettikleri bu islami villalarda, özelinize müdahalede bulunulmaması ve sizi günaha sokacak herhangi bir durumda kalmamanız için tüm detaylar düşünülmüş oluyor.

Unutmayınız ki kendiniz haramdan uzak duruyor olsanız dahi, yani uygun kıyafetle – haşema v.b. – denize giriyor, alkollü içecekleri tüketmiyor v.s. olsanız dahi, alkollü otellerde konaklama yapmanız dinen uygun değildir. İslami şartlara uygun olmayan eğlence biçimlerini günlük aktiviteler, otel animasyonları olarak lanse eden bir takım otellerin programlarına şahit olmak dahi sizi harama el uzatmış duruma düşürecek olduğundan, gönül rahatlığıyla tatil yapabilmek için, hem dini açıdan hem de ailenizin konforu açısından mutlaka islami tatil seçeneklerini değerlendirmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*