Tefekkür Nedir Tefekkür Nasıl Edilir

Tefekkür nedir ? Nasıl Tefekkür edilir?

tefekkür etmek

Tefekkür nedir

 

Tefekkür dünya hayatında var olan şeyleri, güzellikleri düşünüp ibadet etmektir.Allahü tealanın biz kullarına sunmuş olduğu bu güzelliklere sonsuz şükürler ermektir. Sadece ALLAH’U Tealanın suretini düşünemeyiz bir benzetme yapamayız.Tefekkür Gözlerimizin gördüğü herşeyi düşünüp  şükrümüzü etmektir. Tefekkür bir nevi Allaha gizli ibadet etmektir, çünkü, Tefekkür ederken Allah’a bol bol hamd senalar olsun deriz.İbadetlerin en güzeli Allaha tefekkür etmektir. İnsanın Allah’a en yakın olduğu vakitler tefekküre daldığı anlardır.

 

Peki bizler nasıl tefekkür edelim, tefekkürün nasıl faydaları vardır bu ve benzeri sorularınıza cevap bulmanız için bu yazımızı sizler için hazırladık.

 

Teefekkür nasıl edilir?

 

Tefekkür etmek için özellikle belirtilen herhangi bir yer, bir mekan olması söz konusu değildir.Tefekkür etmek başlı başına ibadet, şükür ve Allah’u Teala yı anmaktır.Yürürken bile gördüğümüz herhangi bir güzelliği Yaradanımız ne güzel yaratmış Allah ım sana hamd olsun demek bile Tefekkür etmektir, çünkü orda bir şükür vardır.

Genellikle Namaz sonlarında tespih cekerken zikre dalıp bol bol tefekkür yapmayı tercih edenlerimiz çoktur.Bunun sebebi ise insan yalnızken duasını ibadetini ederken tekken kendilerini daha rahat hisseder ve ibadetinin süreside uzayabilir içinden ve sesli ibadetini yapabilir.Tefekkür ün en eftali de  yalnızken yapılan dualardır denilmektedir.

 

Tefekkür etmenin faydaları nelerdir?

 

Allah’u Teala kendisine Tefekkür eden kullarını boş çevirmez bu dunyada değilse Ahiret hayatında mutlak kulları mükafatını alır. Bizim için neyin hayırlı neyin hayırsız olduğunu ancak ve ancak tek Kainatın yaratıcısı Yüce Allah bilir. Onun için asla olumsuzluklar karşısında neden diye sorgulamayın. Vardır bir hayır deyip Tefekkürü terk etmeyin.

 

Bazı Hadis-i şeriflerde de ayet ve surelerde,Tefekkür ile ilgili  buyuruluyor ki:

 

surelere göre:

 

“Onlar ki, ayakta dururken, otururken, yanları üzerine yatarken Allâhʼı zikrederler…” Âl-i İmrân, 191) buyurmaktadır.

“…Göklerin ve yerin yaratılışı hakkında tefekkür ederler (ve şöyle derler:) «Rabbimiz! Sen bunu boşuna yaratmadın. Senʼi tesbîh ederiz. Bizi Cehennem azâbından koru!» (Âl-i İmrân, 191)

 

“Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardından gelişinde [uzayıp kısalmasında] akıl sahipleri için elbette ibret verici deliller var [A. İmran 190.

 

Dileseydik onu acı bir su yapardık. O hâlde şükretmeniz gerekmez mi?”(el-Vâkıa, suresi 70) buyuruyor.

 

De ki: Suyunuz çekiliverse, söyleyin bakalım, size kim bir akar su getirebilir?”(el-Mülk, suresi 30

 

O ki, birbiri ile âhenktar yedi göğü yaratmıştır. Rahmân olan Allâhʼın yaratmasında hiçbir uygunsuzluk göremezsin. Gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun? Sonra gözünü tekrar tekrar çevir bak; göz (aradığı bozukluğu bulmaktan) âciz ve bitkin hâlde sana dönecektir.”(el-Mülk, suresi 3-4)

 

Bazı Hadisler tefekkür üzerine :


(Allahü teâlânın azameti, Cennet ve Cehennem hakkında bir an tefekkür, bir geceyi ihya etmekten iyidir.)

(Tefekkür, ibadetin yarısıdır.)

(Tefekkür gibi kıymetli ibadet yoktur.)

(Biraz tefekkür, bir sene [nafile] ibadetten kıymetlidir.)

 

âyeti varken nasıl ağlamayım? Bu âyeti okuyup da tefekkür etmeyene yazıklar olsun!)

(Allahü teâlânın yarattıkları üzerinde düşünün, zatı hakkında düşünmeyin.

Âlimlerin  buyurduklarına göre:

 


Tefekkür, insanı bilgili eder. Bilgili olan da amel eder.

Tefekkür, iyilik ve kötülüğünü gösteren bir ayna gibidir.

Allahü teâlânın azametini düşünen insan, Ona isyan edemez.

Tefekkür zekâyı açar.

Dünyayı düşünmek, ahirete perdedir. Ahireti düşünmek, gafletten kurtarıp hikmet konuşturur.

 


İbn Abbas (r.a)’ın naklettiğine göre, bazı insanlar ALLAH’ın zatı hakkında düşünmek istediler. Bunun üzerine Hz. Muhammed (s.a.s) bu hususta şu açıklamada bulunduğu söylenmektedir.

ALLAH’ın yarattıkları hakkında düşünün. ALLAH’ın zatını düşünmeyin. ALLAH’ın şahsı hakkında düşünmeye güç yetiremezsiniz”

Lokman (a.s) yalnız başına tenha bir yerde oturup tefekkürde bulunurdu. Kendisine: “Niye yalnız oturuyorsun? İnsanlarla oturup sohbette bulunsan, daha iyi olmaz mı?” diye sorduklarında. Lokman (a.s) şu cevabı vermiştir: “Uzun süre yalnız kalmak, tefekküre daha müsaittir. Uzun süre tefekkürde bulunmak da, insanı cennetin yoluna sevkeder”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*