Umreye Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler

hacca giderken yanımıza neler almalıyız

hacca giderken yanımıza neler almalıyızUmre hazırlığı yaparken valizine neler koyması gerektiğini merak eden ve yanına alınacaklar listesi yapmaya çalışan okuyucularımıza özel, kutsal ziyaret ibadetini yerine getirmek üzere olanların en sık sorduğu umreye giderken yanımıza almamız gerekenler sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermeye çalıştık.

Umreye giderken yanınıza almanız gereken eşyalara ek olarak listemizde dahil etmediğimiz bir malzeme varsa yorumlar aracılığıyla bizi uyarırsanız çok müteşekkir oluruz.

Umre kıyafetleri ve umreye giderken valizinizde hazır olması gereken kıyafetler, ayakkabılar ve eşyalar

 

Her müslümanın en büyük istek ve arzularından biridir umreye gitmek Kabe’yi tavaf etmek. Cenabı Allah hacca gitmek isteyen tüm kullarına o kutsal topraklara gidip, kabe’yi görmeyi tavaf etmeyi nasip etsin.

 

Bir yandan umreye gitme heyecanı mutluluğu yaşarken diğer bir yandanda, tatlı bir telaş ile umreye giderken valizimizde neler olması gerekir diye düşünmemeniz adına bu yazımızı siz umre ve hacca gitme hazırlığı yapan değerli okurlarımız için hazırladık.

 

Bu yazımızda valizimizde neler olmalı, en çok kaç parça ürün, en çok neye ihtiyacımız var, umre dönüşüne kadar yeterli olur mu ?gibi soruların tüm cevaplarını bulacağınız ihtiyaç listesini ve açıklamalarını sizler için derledik.

 

Umreye Giderken Yanımıza Neler Almalıyız?

 1. Kur’anı Kerim
 2. Dikişssiz düz elbise
 3. Baş örtü,takke
 4. İç çamaşırı
 5. ayakkabi,terlik,sandalet
 6. havlu
 7. tesbih, zikir matik
 8. şampuan,sabun,banyo lifi
 9. kişisel bakım seti
 10. .tarak, rollon deodorant
 11. tırnak makası
 12. çorap

 

Bayanların umreye giderken valizinde olması gerekenler

 

 • KUR’AN I KERİM

Umre valizinin en üstte gelecek şekilde Kur’an ı Kerim  mutlaka bulundurmanız gerekiyor.

Kur’anı Kerim yanınıza almanız sürekli okumanızı kolaylaştıracaktır. Küçük boy Kur’an ı Kerim bulundurmanız kafi olacaktır taşıması açısından kolaylık sağlayacaktır.

 

 • umre elbisesi

Umre hazırlığı yapmaya başlarken ilk önce giyineceğiniz dikişşsiz olmasına özen göstereceğimiz beyaz bir elbise diktirmeniz gerekecektir. Kumaşın pamuklu ter çekebilecek özellikte bir kumaş olmasına özen göstermeniz gerekir.

Hac malzemeleri satan yerlerde bu elbiselerden bulabilirsiniz fakat pamuklu olmasına mutlaka dikkat etmenizi öneririz.

Kutsal topraklar iklim şartı sebebi ile kurak ve sıcak olduğundan sık kıyafet değiştirmeniz gerekeceğini unutmadan elbise adetini ona göre yanınıza almanızı öneririz.

Hacda giyinilen elbise beyaz renkte olmalıdır ve iç göstermeyecek kumaşı olmadır.

 

 • Umre feracesi

 

Umre elbisesinin yanı sıra birde bayanların  rahatlık bakımından çok tercih ettikleri umre feracelerinden de valizinize almanızı öneririz. Umre feraceleri genellkle ince kumaştan yapılmış, ince serin tutacak  dış kıyafetidir. Polyester kumaş almamınızı öneririz teri çekmediği için istenmeyen kokulara siz ve çevreniz maruz kalabilir.

Umre feraceleri açık renklerdede olabilir umre ziyaretinde illa beyaz olacak diye bir şart yoktur.

 

 • Umre baş örtüsü

 

Umre ve Hacca gidecek bayanlar özel hayatlarında başları açık olsa bile, kutsal topraklara olan saygılarından dolayı yanlarına baş örtü almaları ve başlarını kapatmaları  gerekir.Baş örtü seçimi beyaz olması uygundur.Saçı göstermeyecek kalınlıkta olmasına özen gösterilmelidir.

Bazı bayanlar özellikle başörtünün etrafını oyalı tercih etmek isterler fakat abartıdan kaçınmak en makul olanıdır. Yanınıza başörtü bol alınmasında fayda var terleme ve kaybolması hususunu göz önüne alırsak.

 

Umre valizinde ayakkabı mı terlik mi olmalı?

 

Umre hazırlığı yapan bayan arkadaşlar sizlere bir kaç önerimiz olacak.

Malum kutsal topraklar iklim değişikliği nedeni ile çok sıcak ve kurak. O mübarek yerleri gezip mekkeyı tavaf ederken haliyle çok yürüyeceğiniz için ayaklarınızın çok rahat etmesi gerekli, aksi takdirde ayaklarınız terden şişer ayakkabı ayağınızı vurarak istenmeyen yaralara maruz kalırsınız. Bu gibi aksilikler ile karşılaşmamak için yanınıza önü acık bir terlik topuklu olmayan, sandalet e benzer duz delikli hava alan ayakkabıdan mutlaka yanınıza almanızı öneriyoruz.

Şeytan taşlamaya giderken ve hira mağarasına giderken dağlık yerlerde terlik ile rahat edemeyeceğinizi hatırlatmak isterim. Buralarda giyinmek için ortapedik bir spor ayakkabıda kullanabilirsiniz.

 

Umrede iken kullanacağımız çanta nasıl olmalı?

Kutsal topraklarımızda malum hırsızlık olayları yaşanılabileceğini unutmamanızı önemle belirtmek isterim. Böyle bir durumun başımıza gelmesini önlemek için küçük boy boyundan asılacak bir canta kullanmanızı öneririz. Bu çantayı bezden hafif olan bir şekilde olursa elbisenizin altından boynunuza asmış olursunuz ve böylelikle özel eşyanızı para, kimlik vs bu küçük çantada güvende olur.

Bir diğer önerim ise yıne aynı şekilde boyundan asılabilecek orta boyda içine fazla bir şey koymıycağınız bir çanta kullanabilirsiniz. Kısa mesafeli yerler için uygun olacaktır.

Gençler özellikle sırt çantası kullanmayı tercih ediyor kullanımı kolay olduğu için ama bahsettiğim gibi özel eşyalarınızı sırt çantasına kesinlikle bırakmayın. Siz kalabalıkta yürürken kötü niyetli kişiler  çantanızı rahatlıkla açabilir.

 

Umre çorabı nasıl olmalı

 

Bayanların özellikle hacda çorapsız gezmeleri uygun olmadığı için yanınıza en az altı çift çorap almanızda fayda var. Çoraplar ten göstermiycek opak kalın çorap, penye yada pamuklu çorap olursa  ayağınızı terletme riski azalır. Spor ayakkabı ile penye ve pamuklu çorap kullanmak daha uygun olacaktır.

 

Umre valizinde iç çamaşır olmalı

 

Umre valizini hazırlarken hanımlar in en çok yanlarına fazla alması gereken iç çamaşırı olmalı. Özellikle bayanların elbisenin altına yarım   veya uzun tayt giyinmeleri daha saglıklı olacaktır. Uzun tayt giyme tercihe göre giyinilebilinir. Düşme vs gibi durumlar için kendilerini korumuş olacaklar. İç çamaşır seçiminde renginin beyaz olmasına özen gösterirsek elbise aitından iç çamaşır rengi belli olmıycaktır.

Atlet seçiminiz özellikle pamuklu kumaştan olmalı. Çok terlemeye maruz kalacağınız için teninize ter çok temas etmeyecektir.

 

Umre valizinde tırnak makası bulunmalı

 

hac valizinizde tırnak makası mutlaka bulunmalı. Tırnak uzun olması mübarek topraklarda uygun olmayan bir durumdur. Uzayan tırnağımızı kesersek sağlık açısındanda umre yaparken hastalıklardan korunmamızı da sağlar. Uzun tırnak arası mikrop barındırmaya çok müsait olduğu için kutsal topraklarda hastalanmadan umre ziyaretimizi  en güzel şekilde tamamlamak için tırnak temizliğimize özen göstermeliyiz.

 

Umre valizinde kişisel bakım ürünleri

 

 • Şampuan

 

Hava sıcak gün içinde gerekli umre ziyaretinizi yapıp kaldığınız otele geldiğinizde bir duş almak ihtiyacı duymanız kaçınılmaz olur. Özellikle saçlar terden yağlanır ve ıslanır. Su değişikliği saçınızı sertleştirebilir, otellerde bulunan şampuanlar saçınızı bozabilir. Bu sebepten her zaman kullandığınız şampuanı yanınızda  götürmeniz faydalı olacaktır.

 

 • Sabun

Muhtemelen su farkından dolayı ellerinizde bir kuruma olabilir. Bu gibi sıkıntıları yaşamamanız adına, kullanıyor olduğunuz bir sabunu yanınıza almanızda faydalı olacaktır. Sabun kullanımı uzun süreli olduğu için ekstra fazla sabun valizinize almanıza gerek yoktur.

 

 • Duş jeli

 

Havanın çok sıcak oluşu birde sürekli gezip yorulduğunuzu düşünürsek duş almanın hem temizki açısından hemde yorgunluğunuzu giderme açısından, sık duş alma  isteğiniz olacağı için, valizinizi hazırlarken mutlaka duş jeli ni yanınıza almayı unutmayın.

 

 • Banyo lifi ( kesesi )

 

Banyo yaparken vücudumuzda biriken terler kir olarak tenimizde kalır.  Bunun en güzel yöntemi keselemek yada banyo lifi iile yıkanmak kendimizi daha temiz hissetmemizi sağlıyacğı için umre valizi hazırlarken banyo lif yada keseyi unutmuyoruz.

 

 • Tarak

 

Özellikle duş sonrası saçımızı taramak için valizinizde bulunması gereken bu küçük eşyaya valizinizde yer mutlaka vardır.

 

 • Banyo havlusu

 

Banyo havluları genellikle konaklayacağınız otelde mutlaka  mevcuttur ancak bir tane yanınıza büyük boy havlu almanızı öneririz.

 

 • umre havlusu

 

Küçük boy havlulardan mutlaka yanınıza bir kaç adet yanınıza almalısınız.  Küçük el havluları umrede ziyarete çıkmadan sırt ve gögüs bölgenize bırakırsanız terlediğiniz zaman küçük el havlularını çıkarırsanız hasta olma riskiniz azalır. Yanınızda boyun çantanızda rahatlık ile taşıyabileceğiniz eşyadır.

 

 • Deodorant

 

Valizinizde koltuk altı rolon, deodorant bulunursa terleme probleminize  faydası olacaktır.

 

Diş fırçası

 

Dişlerimizi düzenli fırçaladığımız için, umre valizimizde de diş fırçası bulunduralım.Konaklama yerlerinde küçük diş fırçaları bazen mevcut oluyor ama kendi diş fırçamızı yanımıza alalım farklı diş fırçaları diş  etlerine zarar verebileceğini unutmayalım.

 

 • Diş macunu

 

Düzenli olarak kullanmış olduğunuz diş macununu yanınıza mutlaka alın.

Seyehat tipi küçük diş macunlarıda mevcut, umre valizinizde bulundurunuz.

 

 • Umre valizinde dikiş seti olmalı

 

İğne ve iplik şüphesiz bayanların yanlarında bulundurması gereken eşyalardan biridir.

Sökük gibi bir sorun ile nerde ne zaman karşılaşacağımız belli olmadığı için, ufak dikiş setini umre valizinizde bulundurmanız faydalı olacaktır.  Beyaz ve açık renkte iki dikiş iplik ile iki iğne yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

 

 • Umre valizinde yara bandı olmalı

 

Ufak kaza ve sıyrıklara karşı umre valizinizde bir paket yara bandı da bulundurmanız faydalı olacaktır.

 

 • Kolonya

Sıcaktan olsun yada tansiyon problemi ile alakalı olsun herhangi bir baygınlık durumunda kolonya ferahlamanıza yardımcı olacaktır.  Eczane ve marketlerde mini kolonyalar mevcut.Hem taşımaları rahat olacaktır umre valizinizde bir tane bulundurunuz.

 • Nemlendirici ve koruyucu krem

 

İklim ve hava değişimine bağlı olarak ciltte kuruma ve yanıklar olabilir. Bu gibi durumları önlemek adına umre valizinize nemlendirici ve koruyucu krem bulundurunuz.

 

 • Tansiyon aleti


Tansiyon probleminiz varsa mutlaka ilk önceliklerinizden biri tansiyon aletinizi umre valizinize yerleştirmeniz önemli.Hava deiğişimi ile tansiyon dengenizdede deiğişklik olma ihtimali söz konusu.

 

 • Umre valizinde günlük ilaçlar

Eğerki sürekli kullandığınız herhangi bir ilaç varsa umre ziyaretiniz boyunca size  yetecek miktarda yanınıza almayı unutmamalısınız. Aksi durumda sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz.

 

 • Tesbih ve zikirmatik

 

Tesbih ve zikir matik umre valizinizde olursa, umrede tavaf ederken yürürken zikirmatik bir yandan çekmek çok kolaylaştıracaktır. Tesbihat zikrinizi otururken ve yürürkende yapmış olacaksınız.

 

 • Umrede regli olmamak için ilaç kullanımı

 

Bayanlar umre ziyareti boyunca regli olmayı istemezler bu neden ile Kadın doğum doktoruna giderek doktorun önerdiği ilacı kullanırlarsa umre ziyareti boyunca regli durumunu yaşamazlar. Doktorun önerdiği bu hormon ilacını kullanabilirsiniz.


Erkeklerin umre valizinde neler olmalı

 

Bayanlarda olduğu gibi erkeklerdede kutsal topraklara gitme o mübarek yerleri görme istek ve arzusu yoğundur. Peki umreye giderken valizimize neler almalıyız. Sizler umre hazırlığını daha kolay ve hızlı hazırlayın diye bu yazımızı sizler için derledik.

 

Erkeklerin  umre elbisesi nasıl olmalı

 

Erkeklerin umre kıyafeti bir diğer adıda ihram dediğimiz iki parçadan oluşan beyaz bir elbisedir.

Bu elbisenin dikişsiz olması gerekir. Özellikle hacca giderken bu kıyafetleri ile yolculuk yaparlar. Hac ve umre malzemeleri satan mağazalarda hazırları bulunmaktadır. İsteğinize göre terziler  ölçünüze göre sizin için tasarlayabilir.

 • Takke

 

Umreye ziyarete  giden beyler genellikle başlarına  beyaz takke kullanırlar. Umre valizinizde bulundurulması gerekli bir eşyadır.

 

 • Umrede ayakkabı mı sandalet mi giyinmeli

 

Kutsal topraklar çok sıcak olduğu için, ibadetlerimizi yapmak için bol bol yürüdüğümüzü düşünürsek ayakkabı cok ter yapacağı için  ayaklarımızı sıkar ve yara yapmaya sebep olur. Ayaklarımız yara olursa umre ibadetimizi yapmakta zorluk çekebilirsiniz.

Erkeklerin en rahat edebilecegi önü ve arkası açık sandalettir.Bazen keten bez ayakkabılarda kullanışlı olabilir hira dağına çıkarken bu tarz ayakkabı giyinmek taşlı yolda yürümenizi kolaylaştıracaktır.

 

 • Çorap

 

Çorap olarak umre valizinize, beyaz pamuklu spor çoraplardan  yanınıza alırsanız ayakkabı giyindiğiniz zaman, ayakkabınızın ayağınızı  sıkma, acıtma durumu azalır vede teri çorap çekeceği için yürümeniz daha rahat olacaktır.

 

 • Boy cüzdanı

 

Hanımlar yanında genelde çanta taşıdıkları için, cüzdanlarını saklama yerleri mevcut ve belli olur. Erkeklerin cüzdanlarını korumaları biraz daha zor olduğu için, size önereceğim boyundan asmalı çanta ile para kimlik gibi önemli eşyanızı burda muhafaza edebilirsiniz.

Bu boyunlukların hazırları var ama siz tercihinize göre fermuarlı ve en az iki gözlü olacak şekilde boyunumuzun iç kısmından asılacak bir çanta diktirebilirsiniz. Hem çok kullanışlı  hemde gözünüz arkada kalmamış olacak.

 

 • Kur’ an ı Kerim

Umre valizimizin olmassa olması olan Kur’an ı Kerim i mutlaka yanınıza alın. Okunması gerektiği an hemen okuyabileceğiniz ve taşınması kolay olması için küçük Kur’anı Kerim bulundurmanızda fayda var.

 

 • Tesbih ve zikirmatik

Allahü Teala boş duranı sevmezmiş. Yürürken bile insanlar dili ile ibadet yapmalı zikirmatik tamda bu anlar için çok kullanışlı çekimi kolay bir tespih türüdür.

Umrede ibadetlerinizi yapmak üzereyken bir yandanda tespih çekebilirsiniz. Umrede ki ziyaretlerinizi sürekli ibadet ile geçirmenizde fayda çoktur.

 

 • İç çamaşırı

 

İç çamaşırlarınızı yanınıza bol almanız faydalı oalcaktır. Özellikle üst iç çamaşırı atletlerinizi askılı değil yarım kollu alırsanız ter çekme yönünden rahat edersiniz. Alt iç çamaşırınızı slip ten ziyade paçalı dediğimiz yarım kilot lardan kullanmanızı tavsiye ederim.

İç çamaşırı seçiminde pamuklu kumaş olanları tercih edin.

 

 • Kişisel bakım malzemeleri

 

 • Şampuan

 

Şampuan umredeyken sık kullanacağınız bir ürün olduğu için, umre hazırlığı yaparken valizinizde olması gerekli bir bakım ürünü. Saçlarınızın sertleşip yada daha yağlı olmaması için her zaman kullandığınız  şampuanınızı yanınıza almayı unutmayın.

 

 • Duş jeli

Duş için ihtiyacınız olan bir ürün, Umrede istediğiniz bir duş jeli muhtemelen olmaycaktır. Kendi kulandığınız ürünü valizinize yerleştirmeyi unutmayın.

 

 • Sabun

Cildinizi korumak için valizinizde sabun da bulundurabilirsiniz.

 

 • Banyo lifi ve kesesi

 

Kısa duşlar hariç,  arada banyoda lif ve kese yapmak vücudu daha rahatlattığı için umre valizinizi hazırlarken, banyo lifi veya kesesi almanızı tavsiye edrim.

 

 • Tarak

 

Erkeklerin genelde  küçük cep tarakları vardır. Tarağınızıda umreye giderken valizinize almayı unutmayın. Özellikle beyler sakallarınıda bu küçük tarakları ile tararlar.

 

 • Tırnak makası

 

Tırnaklar bazen kısa sürede uzayabiliyor bu gibi sorununuz var ise umre valizinize tırnak makası ekleyin.

Hastaların Umreye giderken unutmaması gerekenler

 

 • Tansiyon aleti

 

Tansiyon ile ilgili bir probleminiz var ise mutlaka yanınıza kolay kullanabileceğiniz bir tansiyon aletini mutlaka umre valizinize yerleştirmeyi unutmayın.

 

 • Günlük kullanılan ilaçlar

 

Hastalık hepimizin başına gelebilecek bir durum olsada umre yapmak kutsal toprakların o güzel feyzini tadmak için hastada olsak yinede gidip görme arzumuz olabilir. Rahatsızlığınızdan dolayı sürekli kullandığınız ilaçlarınız var ise mutlaka umre valizinize yerleştirmeyi unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*