Kaşa Sarımsak Sürmek Kaşları Gürleştirir mi?

sarımsakla kaş gürleştirme

Seyrek kaşların gürleşmesi, ince ve zayıf tüyleri olan kaşların kalınlaşması, daha dolgun ve canlı görünmesi ve kaş dökülmesi olan kişilerde dökülen kaşların yerine yeni kaş çıkmasını sağlamak için kullanabileceğiniz doğal ürünlerden bir tanesi de sarımsak. Ev yapımı ve doğal, sarımsaklı kaş maskeleri ile derdinize çare bulabilirsiniz!

Kaşa sarımsak sürmek kaşları gürleştirir mi? sorusunun cevabına kesin olarak evet diyemesek de pek çok uzman tarafından ezilmiş sarımsak ya da sarımsak yağı sürmenin saçlara ve kirpiklere olduğu kadar kaşlara da faydasının olduğunu, sarımsaklı kürlerin düzenli kullanımı sayesinde seyrek kaşlara sahip kişilerin kaşlarının daha hızlı uzamasına, gürleşmesine ve kalınlaşmasına gözle görülür biçimde katkıda bulunduğu iddia ediliyor.

Prof. İbrahim Saraçoğlu gibi isimler bile, saçkıran tedavisinde bile etkili olarak kullanılan sarımsaklı ve özellikle de badem yapı ve bal ile sarımsağın birleştirilmesinden oluşturulan kürlerin, dökülen kaşlara çok iyi geldiğini, küsmüş kaş bölgelerinde yeni kaşların çıkmasına ve sağlıklı uzamasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Seyrek Kaşları Gürleştirmek için Sürebileceğiniz 3 Sarımsaklı Kaş Kürü Tarifi

Kaşlarınızı kalınlaştırmak ve seyrek kaşlarınızı gürleştirmek için 100’lerce lira vererek satın aldığınız kozmetik ürünler ve kaş serumları ile güçlendirme yapmak yerine, evde doğal bir şekilde hem maliyetsiz hem de basit bir biçimde hazırlayabileceğiniz kürlerle, kaşlarınızın gürleşmesini ve dökülen yerlerden daha sağlıklı ve düzgün biçimli kıl köklerinin gelmesini sağlayabilirsiniz.

“Kaşa sarımsak sürmek hoş olmayan kokulara yol açabileceğinden, tariflerde verilen ezilmiş sarımsak yerine kaşlarınıza sarımsak yağı da sürebilirsiniz.”

  • Badem Yağı ve Ezilmiş sarımsak Kürü ile Kaş Gürleştirme
  1. 1 kaşık badem yağını, havanda ezdiğiniz 2 diş sarımsak ile iyice karıştırarak krem ya da losyon kıvamına getiriniz.
  2. Elde ettiğiniz kaş gürleştirme kürünü, pamuklu kulak çubuğu yardımıyla kaşlarınızın üstüne ve çevresine gözlerinizle temas ettirmeden uyguladıktan sonra 15 ila 30 dakika arasında bekletiniz.
  3. Ardından ılık su ve sabun ile uygulama bölgesini temizledikten sonra, hafif yağlı bir krem ile kaşlarınızı nemlendirerek yatınız.
  4. Badem yağı yoksa Hint yağı, zeytinyağı ya da vazelin gibi ürünleri alternatif olarak kullanabilirsiniz.
  • Kaş Besleyici Fındık Ezmesi ve Sarımsak Kürü

Kaşlarınızı besleyen, hızlı uzamasına yardımcı ve dökülenlerin yerine yeni kaşlar çıkaran bir başka maske ise fındığın besleyiciliğinden faydalanıyor.

  1. 1 avuç fındığı robottan geçirip toz haline getirdikten sonra, havanda ezdiğiniz 2-3 diş sarımsağı fındıklar ile karıştırıp üzerine bir kaç damla zeytinyağı damlatarak karışımınızı krem kıvamına getiriniz.
  2. Elde ettiğiniz kürü kaşlarınızın üstüne uygulayıp yarım saat ila 1 saat arası kaşlarınızda beklettiğiniz maskeyi ılık su yardımıyla duruladıktan sonra yüzünüzü su ve sabunla yıkayabilirsiniz.
  3. Sarımsaklı maskelerin gece yatarken kaşlarınızda bekletilmesini tavsiye etmiyoruz!

 

  • Ballı zeytinyağlı Sarımsaklı Kaş Maskesi

Bu kaş gürleştirme kürünü evde yapmak için mümkünse kestane balı ama yokluğunda çam balı ancak doğal ve organik olması şartıyla elinizin altındaki herhangi bir balı kullanabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı balın içine bir kaç damla sarımsak yağı dökebileceğiniz gibi, aktara gidemiyor ve sarımsak yağı alamıyorsanız, doğrudan bir kaç diş ezilmiş sarımsağı zeytinyağı ile krem kıvamına getirerek dökülen ve seyrek kaşlarınıza uygulayabilir, 1 saat kadar beklettikten sonra su ve sabunla yıkayabilirsiniz.

Sarımsak Kaşları Ne Kadar Sürede Uzatır?

Sarımsak sürmek kaşları anca uzun vadeli kullanımda uzatır. Kaşlarınıza sarımsaklı maske ve kürlerden her gün düzenli olarak 1 ay kadar süre uygularsanız, kaşlarınızın bir kaç hafta sonrasında gözle görülür biçimde uzadığını, kalınlaştığını ve gürleştiğini görebilirsiniz.

Ne kadar sürede ne kadar uzama ve gürleşme olduğunu kesin olarak tespit etmek içinse bir kaç hafta boyunca sadece tek kaşınıza sarımsak sürerek deneme yapabilirsiniz ancak bizden uyarması işe yaraması durumunda tek kaşınız kalın ve gür diğer kaşınız ince ve seyrek kalırsa komik duruma düşebilirsiniz 🙂

Sarımsak Kaşları Döker mi?

Sarımsağın bazı ciltlerde alerjik reaksiyon gösterdiği ve bu yüzden gürleştirmesini beklerken tam tersine kaşlarda dökülmeye yol açtığı da zaman zaman bildirilmiştir ancak bu gibi yan etkileri bertaraf etmek için sarımsak yerine, yağını kaşlarınıza tatbik ederek yan etkilerinden kurtulabilir, sadece dolgunlaştırma ve kalınlaştırma etkisinin faydasını görebilirsiniz.

Ayrıca sarımsak sürmeden önce kaşlarınıza iğne ile delik açmak v.b. gibi önerileri, enfeksiyon kapma riskinizden ötürü kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Sarımsaklı kaş gürleştirici kürler ile ilgili kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyiniz.

Kaş köklerini güçlendirmek, kaş çıkarmak ve gürleştirmek için yüzyıllar boyunca geleneksel olarak kullanılmış sarımsak ve sarımsaklı kaş maskeleri düzenli kullanımda yüksek ihtimalle işinize yarayacaktır ancak kaş dökülmesinin genetik, – kalıtsal faktörler – beslenme şekli, yaşam tarzı, genel sağlık durumu gibi etkenlerle de alakalı olduğunu hatırlayarak, ciddi bir kaş dökülmesi sorununuz varsa, kaşlarınızı güçlendirmek için yalnızca sarımsak sürme işleminden medet ummadan, uzman bir dermatoloğa başvurmayı düşünebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*