Mastürbasyon Yapmak Orucu Bozar Mı?

mastürbasyon yapmak orucu bozar mıMastürbasyon Yapmak Orucu Bozar mı?

İstimna, Arapça kökenli bir kelime olup Türkçe karşılığı mastürbasyon demektir. İslam dininin mastürbasyona bakışı ve mastürbasyon yapmak orucu bozar mı konumuzla sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Mastürbasyon; kişinin kendi kendini cinsel yolla tatmin etmesi demektir ve cinsel ilişkiye girmek gibi, mastürbasyon yapmak da orucu bozar.

Mastürbasyon Orucu Neden Bozar?

Niyetli bir kişinin vücudunun herhangi bir yerinden sıvı gelmesi durumunda, orucu bozulmaktadır. Ve kendi kendini cinsel olarak tatmin etme sonucunda vücuttan dışarı atılan mezi ya da meni sıvısı dolayısıyla da oruç bozulmaktadır.

Mastürbasyon Yapmak Haram Mıdır?

Dinimizde mastürbasyon zevk için yapılırsa haram kılınmaktadır. Ama rahatlamak için yada sükunet bulmak için yapılırsa caiz olur. Eğer kişinin zina tehlikesi var ise yapmak vacip olur.

Zevk için yapılan mastürbasyonun haram kılınmasının nedeni, dinimiz evliliği teşvik eder. Allah(c.c), insanları çifter yaratmış ve birbirlerine cazip kılmıştır. Devamlı istimna ile zamanını boşa harcayan kişi kendine de zulüm etmektedir. İnsanlar kendi başlarına iken başka insanlara zararı olmadıklarını düşündükleri mastürbasyon için neden haram sorusunu sorabilirler. Fakat Allah (c.c.) bir şeyi haram kıldıysa bize onu sorgulamak düşmez ve istisnasız uymamız gereken bir kuraldır. Zira Allah’a şirk koşmak dinden çıkmaktır.

 

Rahatlamak için yapılan istimna caiz kılınmıştır. Haram değildir fakat helal de değildir. Günahta işlemez sevap ta işlemez. Bekar erkekler yada o an için evlenme imkanı bulamayan kişilerin cinsel dürtüleri de artar. Sonuç itibari ile vücut biriken meniyi dışarı atmak ister. Bu durumda yapılan mastürbasyon kişi için mubahtır.

 

Mastürbasyon yapmak zina tehlikesi olan kişiler için vacip kılınmıştır. Bir hadis-i şerifte; yabancı kadını görüp, azap-ı ilahiden korkarak, başını ondan çevirene Allahü Teâlâ ibadetin tadını duyurur. [Hakim]. Bu hüküm kadın erkek ayırmaz. İkisi için de geçerlidir. Burada kâr zarar ilişkisi kurulmaktadır. Mastürbasyon yapmak küçük günahlardan sayılmaktadır. Zina yapmak ise büyük günahtır. İstimna yapmak insanda alışkanlık haline geldiyse küçük günahlar üst üste birikeceği için bu sefer de büyük günaha sevk eder.

 

Sık şekilde mastürbasyon yapmanın altındaki nedenleri de araştırmak gerekebilir. Çünkü kişinin bilinç altında psikolojik bir bozuklukta olabilir. Bunun araştırılması gerekmektedir. Psikoloji uzmanlarının aşırı derecede mastürbasyon yapmanın sakıncalı olduğunu bildirmektedir. Bunlardan bazıları;

  • Sevgiden uzaklaştırır ve insan ilişkileri kurmakta zorlanır.
  • Sinir bozukluğu ve vücutta yorgunluk hissi yapar.
  • Ruh sıkıntısı ve pişmanlık duygusunu arttırır.
  • Evliliklerden uzaklaştırır veya evli ise cinsi münasebetleri bitirir.
  • İyilik duygularını köreltir. İnsanın aklına şehvet düşüncelerinden başka bir şey sokmaz.

 

Her şeyin fazlası zarar olduğundan bu işte de aşırılığa kaçmak zararların en büyüğüdür.

İSTİMNA ORUCU BOZAR MI

Mastürbasyon yapmak orucu bozduğu gibi kaza yapmak gerekir. Nasıl olsa oruç bozuldu diye yine de yiyip içmemek sizin faydanıza olacaktır. Eğer bir ramazanda aynı hataya ikinci defa düşülürse bu sefer kefaret gerekmektedir. 61 gün daha oruç tutması gerekmektedir. Eğer rüyalanma söz konusu ise bu durum istem dışı olduğundan oruç bozulmaz. Orucu bozmayan bir diğer durum ise  şehvetle meni gelmemiş sadece mezi denen ince bir sıvı geldiğinde bozmayacaktır. Yalnız bu durumlar takva açısından kişiyi sıkıntıya sokacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*