Allah’ın Lütfu ve Kulun Nankörlüğü

Allah’ın Lütfu ve Kulun Nankörlüğü

Eyl 26, 2009 0 Yazar: beytül ahzan

Yine adı geçen merhum Şeyhülislam, Behbehan şehri Cuma imamı Seyit Behbehanî’den (ismini bana tam olarak söylemişti, ama daha sonra unuttum) şöyle işittiğini anlatır:

“Vaktiyle Mekke’ye müşerref olmuştuk. Namaz için Mescidü’l-Haram’a gitmek üzere evden dışarı çıktım.Yolda hayatî bir tehlike atlatmış, Allah’ın inayetiyle ölümden dönmüştüm.Neyse ki sağlıklı bir şekilde mecside doğru yöneldim.Mescit kapısının yakınlarında kavun satıcıları vardı. Yere çok miktarda kavun dökmüş, yoldan geçenlere satıyorlardı.Mera kedip fiyatını sordum. “Şu taraftaki kavunların fiyatı şu kadar, ama ucuzunu istersen diğerleri daha iyi” dedi. “Mescit çıkışı alırım” diye düşündüm.Mescidü’l-Haram’a giderek namala meşgul oldum.

Namazda “Pahalı kavunlardan mı alsam, ucuz kavunlardan mı? Veya kaçar kilo alsam?” diye düşünüyordum.Namazım bitene kadar bunları düşündüm. Nihayet bu düşünceler arasında namaz da sona erdi. Dışarı çıkmak istediğimde hiç tanımadığım biri yanıma gelerel yavaşça kulağıma bir şeyler fısıldadı. “Seni bugün ölüm tehlikesinden kurtaran Allah’a karşı O’nun evinde kavun namazı kılman doğru olur mu?” diye sordu.

Hemen kabahatimi anlayarak titremeye başladım. Eteğine  yapışmak istedim, ama onu bulamadım.”
—————

“Gizemli Öyküler” kitabından alıntıdır.

Yazar: Ayetullah Destgayb

Öykü:38 Sayfa:80