Başarı, Zenginlik ve Sevgi

Alışverişe gitmek üzere evden çıkan bir bayan, kapısının karşısındaki kaldırımda bir bankta oturan bembeyaz sakallı, birbirinin tıpatıp aynısı üç ihtiyarı görünce şaşırdı.

Öğleye doğru bu kişilerin hala oturmakta olduklarını görünce onları yemeğe davet etti.

Üç yaşlıdan biri kadına eşinin evde olup olmadığını sordu. “Hayır” cevabını alınca da “Eşiniz evde değilse, biz de içeriye gelemeyiz” dedi.

Akşam eşi eve dönünce kadın olanları ve üzüntüsünü eşine anlattı, eşi de dışarıya çıkıp bakmasını hala oturuyorlarsa akşam yemeğine çağırabileceğini söyledi. Adamların yanına onları yemeğe davet için gitti. Adamlardan biri; “Biz asla üçümüz bir eve beraber misafir olamayız. Ancak birimiz gelebiliriz.

Bak, benim adım “sevgi”, bu arkadaşımın adı “başarı”, diğerinin ise “zenginlik”. Şimdi eve git ve bir karar verin. Sonra bizi çağırabilirsiniz.

Kadın durumu eşine söyledi. Derin bir tartışmaya girdiler. Adam “zenginlik”i çağıralım, eğer zenginlik olursa başarı ve sevgi de olur” diyordu. Karısı “başarı”dan yanaydı. Çünkü başarı beraberinde zenginlik ve sevgiyi de getirirdi. Kızları ise “sevgi”nin çağrılması gerektiğini söyledi.

Sonunda “sevgi”yi çağırmaya karar verdiler.Kadın ihtiyarların yanlarına gitti ve “sevgi bizimle birlikte gelecek” dedi. Sevgi ayağa kalktı. Ama hemen arkasından “başarı” ve “zenginlik” de ayaklandılar.

Onlar içeri girerken kadın sordu; “Ne oldu? Hani sadece biriniz gelecekti?” Sevgi yanıtladı. “Diğer arkadaşlarımı seçseydiniz öyle olacaktı. Ama bizde kural böyledir. “Başarı” ve “zenginlik” daima “sevgi”nin hemen arkasından gelir.”

———-

“Hayatınızı Değiştirecek Bilgelik Öyküleri” kitabından alıntıdır.

Derleyen: Dr. Yaşar Ateşoğlu

Sayfa:42

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*