Miraç Gecesinde Resulullah’ın (saa) Gördüğü Kadınlar

Hz. Emir-ül Mû’minin Ali’den (a.s) şöyle nakledilmiştir:

“Bir gün ben ve Fatıma (s.a) Resul-i Ekrem’in (s.a.a) huzuruna vardığımızda, Allah Resulü çok ağlamıştı. Ben ya Resulullah, dedim. Canım sana feda olsun nedir seni ağlatan?

Şöyle buyurdu: “Beni göklere miraca götürdüklerinde, ümmetimden bazı kadınları şiddetli azap içerisinde gördüm; işte onların haline ağlamaktayım. Bir kadını saçından asılı bir halde, beyni kaynarken gördüm.

Bir diğerini, dilinden asılıyken, boğazına cehennemin pis kokulu kaynar suyundan döktüklerini gördüm.

Bir başkasının göğüslerinden asıldığını, birisinin kendi vücudunun etini yediği halde altından alevler yükseldiğini gördüm.

Bir diğerini, ellerinin ayaklarına bağlandığı bir vaziyette yılanların ve akreplerin kendisine musallat olduğunu gördüm.

Bir başka kadını gördüm ki, kör, sağır ve dilsizdi. Aynı zamanda ateşten bir sandığın içersine koyulmuş, beyni burnundan dökülüyor ve vücudu cüzam ve sedef hastalığından parça parça olmuştu.

Bir kadını ise ateş tandırında ayaklarından asılı bir vaziyette gördüm.

Bir başkasını gördüm ki vücudunun etlerini önden ve arkadan ateşten olan makaslarla kesiyorlardı.

Bir kadın ise yüzünü ve ellerini yaktığı halde kendi bağırsaklarını yiyordu.

Bir diğerini gördüm ki başı domuz başı, gövdesi ise eşek gövdesi gibiydi ve türlü türlü azabın içerisindeydi.

Bir başkasını köpek şeklinde gördüm ki, arkasından verdikleri ateş ağzından çıkıyor, başına ve bedenine ise melekler ateşten balyozlarla vuruyorlardı.”

Hz. Fâtıma (a.s) dönüp “Ey benim habibim ve gözümün nuru, hangi amellerinden dolayı Allah-u Teala onları bu azaplara müptela kılmıştı?” diye sorunca, şöyle buyurdu:

“Kızım, saçından asılan kadının suçu; saçını namahremlere karşı kapatmaması idi. Dilinden asılan kadın, diliyle kocasına eziyet eden birisiydi. Göğüslerinden asılan kadının suçu, kocasını cinsel münasebetten alıkoymaktı. Ayağından astıkları kadın, kocasından izinsiz dışarıya çıkıp giden bir kadındı. Kendi vücudunun etini yiyen kadının suçu, yabancılar için süslenmek idi; elleri ayaklarına bağlananın ise, kendini ve elbiselerini temiz tutmayarak, cenabet guslü etmeyip, necislerden vücudunu uzak tutmamak ve namazını hafife almaktı. Kör ve dilsizin suçu şuydu ki, zinadan hamile kalıp o çocuğu kocasına isnad ediyordu. Vücudunun etini makasladıkları kimse ise, insanlar rağbet etsinler diye, vücudunu insanlara gösteren kimseydi. Yüzünü ve vücudunu yaktıkları halde bağırsaklarını yiyen kadın, nikahsız kadın ve erkekleri birbirine ulaştırıp, günah işlemelerine vesile olan kadındı. Başı domuz başı, bedeni ise eşek bedeni olanın suçu, söz taşıma ve yalancılık idi. Köpek şeklinde olan ve altından ateş verdikleri kadın, şarkıcı ve hased eden kimseydi.

Bütün bunları anlattıktan sonra şöyle buyurdu Allah Resulü (s.a.a): “Yazıklar olsun kocasını kızdıran kadına. Ne mutlu kocası kendisinden razı olan kadına!”[1]

———————

[1] Bihâr-ül Envâr, C.18, S.351.

7 yorum

 1. Ben bu rüyanın yalan olduğunu düşünüyorum. Zerdüşt birisi olan Ardavirafın rüya yoluya öteki dünyaya gidip cehennemi gezerken gördüğü kadınlara benziyor. Bence bu rüya bu zerdüşt eserden etkilenerek kim bilir hangi tarihte yazılıp çizilmiş. Zaten böyle hikayeler de ya zerdüştlerden çalınıyo ya da öteki semitik olan dinlerden çalınarak islama mal ediliyo. Biraz araştırmanızı böyke saçma sapan ne hadis ve ayet olan şeyleri bi süzgeçten geçirip sonra o hurafe dolu facebook sayfalarınızda paylaşmanızı öneririm. Facebookta bunun gibi yüzlerce saçma sapan şey okuyoruz zaten. Böyle hikayeler bi kuran kurslarında bir de facebookta paylaşılıp insanlara anlatılıyor. Bunları söylemekten dilimde tüy kalmadı ama hala da bıkmadan anlatıyorum hoş ya ne kadar insana iyilik yaparsak o kadar iyi herkesi kurtaramasak da elimizi ardımıza koymamalıyız. Bu arada benim dediğimle de konuşmayın ne de olsa ben de saçma sapan bir sitede adı sanı belli olmayan birisiyim. Araştırın öğrenin. Gerçek kaynaklar edinin. Kurandan hadisten sapmayın. Hayırlı günler.

  • Selamun aleykum. Rüya demişim ama dikkatsizliğimden olsa gerek, miraç diyor ki bu da ardavirafnaneye daha da benzer kılıyor. Bu eser de miraç olayına çok benzetiliyor zaten. Durumu uzun uzun anlatmak istemiyorum. Kendiniz okuyup bakarsınız neymiş bu ardavirafname diye. Başka dinleri öğrenmek kötü değildir dinden de çıkmazsınız hiç merak etmeyin. Sağlıcakla kalın.

 2. Elbetteki Allahu teala merhamet sahibidir kisi tövbe eder ve o hatasindan dönerse,Allahu teala affeder.
  Ayet de geciyorki : sakin olaki seytan sizi Allahin merhametiyle kandirmasin ! Allah merhametlidir diye isyan eden,dini hice sayan Allahin vermis oldugu nimetlere nankörlük yapan Allahu tealayla alay edemez ,Allah zaten merhametli demek yetmez ! inaniyorum ve inancim gibi yasiyorum dememiz lazim hata yapinca tövbe eedip pismanlik duymaliyiz..
  Arkadaslar ölüm gercektir bu kisa zamani akillica degerlendirmeliyiz avrupa müslüman oluyor arastirip okuduklari icin, ve biz hala benim kalbim temiz diye aklimizi kullanmiyoruz!
  Zaman kisa !

 3. Kuran da Allah ın kularına karşı ne kadar merhametli olduğundan bahsediliyo hadislerde akla vicdana sığmayan işkenceler ne garipse çoluk çocuğu katledenler dururken kadınlara tecavüz edip öldürenler varken sadece kadınlar nedense artık .

  • Mazlum kardeş.Çoluk çocuğu katledenlere azap olmadığını mı söylüyorsun?Daha bunlar cehennemin en üst katında olanlar.Cehenemin dibine doğru 6 kat var daha merak etme sen

 4. Oncelikle paylasim cok guzel.ama yazilim.hatasi vardir (s.a.a) yazilim ve bunun gibi leridir s.a.v bu sekil yazilmasi gerekir ve bir cok hata var duzeltmenizi rica ederim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*