Ne Mutlu Başörtüyü Hicap Edinenlere

Allah’ın cemal sıfatının dünyadaki yansımasını sadece bir varlıkla eşleştirerek söyleyin desem?Cevabınız ne olurdu?… Benim cevabım kadın olurdu.Kadın yaratılanlar içinde güzelliğin sembolüydü hep. Sadece şehvete hitap eden bir güzellikten ziyade, şefkat ve merhamet yönüydü onu ayrıca güzel kılan.
Kadına bu güzelliği veren Allah bu nimeti onun yaratılış amacı olan kulluğa gitmesine bir vesile yapmıştı. Allah toplumda merhametle yapılabilen işleri kadın için uygun görmüştü. Örneğin anne olmak. Her zaman anne ve merhamet kelimeleri birbirini çağrıştırmıştır. Çünkü anne olmak merhametli, fedakar olmak anlamına geliyordu. Kadın anne olduğu zaman merhametinin doruğuna varıyordu ancak..

Erkeği elinde silah cihat meydanına gönderen Allah(c.c), kadına evini cihat meydanı olarak göstermişti. Kadının savaş meydanıydı evi.Çünkü yaratılışı gereği merhametiyle hizmet edecekti Rabbine.Çünkü Allah’ın güzel sıfatlarıydı onu erkekten farklı kılan.

Allah bu güzel sıfatları verirken onu koruması gerektiğini öğretmişti kadına. Allah bir nimeti verirken onu fesat değil, rahmet vesilesi olması için verir kuluna şüphesiz.İşte burada önümüze hicap günümüz tabiriyle başörtüsü meselesi çıkıyor. Allah(cc) niye kadına bir güzellik verip sonra saklamasını istesin ki…Nimetler ,külfet olmasın diye elbet.Kadın bu nimeti toplumun fesat kaynağı olmak için değil,eşinin onda huzur bulması için kullanmasını istemektedir.Bunun içindir ki örtüyü evin dışına çıkılırken başa takılan bir bez parçası değil,helal ve haram dairesinde kalın bir çizgi olarak algılamak lazım… Bu kalın çizgiyi de mahrem ve namahrem sınırıyla Allah (c.c) bize öğretmiştir.Yani örtüde sınır ev veya dışarısı değil mahremiyet esastır. Kadın sadece eşine karşı kullanacak güzellik sıfatını yuvasını sağlamlaştırmak,güzelleştirmek için. Böylece sağlam ailelerde sağlam bireyler yetişecek.Tüm peygamberleri, imamları, sadıkları, salihleri yetiştirenden de bu anneler değil miydi? Böylece kadın yaratılış amacına uygun olarak toplumun rahmet kaynağı olacak. Fesat ve zulüm kaynağı değil. Konuya buradan baktığımızda nedir desem hicap?

Hicap; Rabbinin emriyle kadının giydiği bir üniformadır.

Hicap; kadının kulluk bilinci içerisinde nerde ne giyeceğini Allah’ın belirlemesidir.

Hicap; kadının günahlara karşı örtüsü; Rabbine karşı süsüdür.

Hicap; toplumun fesattan korunma vesilesidir.

Hicap; teslimiyetin sembolüdür Rabbine…

Hicap; bir akittir Peygamber’e, İmam’a …

Hicap; iffetin sembolüdür…

Hicap; kadının kendini sunma isteğini, Rabbine kurban etmesidir.

Ne mutlu başörtüyü hicap edinenlere….

Vildan Yıldırım

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*