Sabah Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır?

Sabah namazı en geç kadar kadar kılınmalıdır, sabah namazı öğle namazı vakti gelmeden herhangi bir an kılınabilir mi? Sabah namazını kaça kadar kılmazsam kaza namazı kılmam gerekir gibi sabah namazı vakitleri ve kılınış şekliyle ilgili sık sorulan soruların cevaplarını sizlere vermeye çalıştık.

Sabah Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır?

Namaz saatleri yılın gününden gününe ve yıldan yılda sürekli olarak değişiklik gösterdiğinden, sabah namazının saat tam kaça kadar kılınması ile ilgili net bir cevap vermek mümkün değildir. Namaz vakitlerini bulunduğunuz yere göre öğrenmek için http://www.diyanet.gov.tr/ sayfasına bakabilirsiniz.

Sabah namazı, imsak vaktinden güneşin doğuşuna kadar geçen süre içerisinde kılınmalıdır. Yani sabah ezanı okunduktan sonra, gün doğup etraf tamamen aydınlanıncaya kadar herhangi bir vakit kılınabilir ancak sabah ezanının duyulması ile birlikte, yataktan, tatlı uykudan Allah rızası için kalkıp, abdestinizi alıp namazınızı kılmanız en hayırlısı olandır ve çok sevaptır.

Mümkünse ezanla birlikte derhal harekete geçerek borcunuzu ödeyiniz.

Sabah Namazı Öğle Namaz Vaktine Değin Herhangi bir An Kılınabilir mi?

Sabah namazınızı gün doğumundan sonra kılmanız gerektiyse, öğle namazı saati gelene kadar kılabilirsiniz ancak gün doğumu sınırını kaçırmanız durumunda, namazın kazasını yapıyor olduğunuzdan sadece farzını değil, sünnetini de kılmanız uygun olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*