Geldi Rahmet Ayı

Bismih-i teala

Geldi rahmet

Sen de istifade et

Verme şeytana fırsat

Allah’a itaat et.

Ayların sultanı

Her anının çoktur sevabı

Hatırla dünyada olmayan atanı

Biz de yolcuyuz, heder etme zamanı.

Gaflete dalma, bakiyiz sanma

Uyanık ol, şeytana aldanma

Dünyada iken tam manasıyla anlamasak da

Ölümle anlayacağız dönüşü olmayan o anlarda.

Bak, oruç bir nimet

İnsan bedenine sıhhat

Oruç büyük bir servet, ilahi nimet

Allah’a eyle itaat, sonu inan cennet.

Günler uzun deme

Orucunu yeme

Bak, geçen her gün aleyhine

Ömür bitiyor 30 gün geçmez deme.

”Ramazan ayı, öyle bir aydır ki, insanlara doğruyu bildiren, doğruluğa ait apaçık delillerden ibaret olan ve hakla batılı ayırt eden kuran, bu ayda indirildi.” (Bakara suresi , 185)

Aylardan Temmuz, günler uzun ve çok sıcak. İşte böyle bir yaz ayında geldi ayların sultanı. Geldi bağış, mağfiret, maneviyat ayı mübarek Ramazan. Çevremizdeki insanların bazıları sıcaklardan yakınmakta daha doğrusu sıcakları bahane ederek oruç tutmayacaklarını söylemektedirler.

Dünya sınavı ya kimileri nefisleriyle kıyasıya mücadele ederlerken, kimileri nefislerine mutlak itaat ederek hak söze karşı kulak tıkamaya devam etmektedirler. Halbuki Ramazan ayının her saati, her dakikası kısaca her anının bereketlerle dolu olduğunu manasıyla bir müşahede edebilseydik her şey çok daha farklı olacaktır.

Bu ayda bir ayet okumaya verilen sevap diğer aylarda Kuran hatmetmeyle eşdeğer tutulması ilahi ziyafet değil de nedir? Allah cümle inananlara Ramazan ayının bereketlerinden yararlanmayı nasip etsin.

Bakın dostluğuyla övündüğümüz Mevla Ali (a.s) buyuruyor ki:”Ben sıcak günlerde tuttuğum oruç ve kışın soğuk suyla aldığım abdeste doymadım.” Ali’nin (a.s) taraftarı, izcileri olan bizler de bu sözleri söylememiz gerekmez mi ? Yine mevlamız Ali (a.s) şöyle buyuruyor:” Her şeyin bir baharı vardır, kalplerin baharı Kuran, Kuran’ın baharı ise nazil olduğu ay olan şehru Ramazan’dır.

Bir başka rivayette ”Kulun Allah indindeki en kötü hali karnının dolu olduğu zamandır.”Bu durumu kendimizde test edebiliriz.Şöyle ki, karnımız doluyken ruhaniyet ve maneviyat, manevi idrak ve anlayışımız da az olmaktadır. Ama aç iken oruçlu iken kuran tilavetinden, dua Allah zikrinden büyük lezzet almaktayız.Çünkü insan aç haliyle Allah’a daha yakın olmaktadır. Hepimiz biliyoruz ki dolu karın hem bedeni hem de ruhumuzu çok fazla zahmete düşürmektedir.

Açlıkta insan ölümü hatırlamakta, şehvani duyguları dizginlemekte, kalp huşu, yumuşaklık ve huzur bulmaktadır. Rahmet, bereket ve bağış ayı olan Ramazan ayının sırrı açlıktadır.Açlık manevi dünyanın kapısıdır.Rabbimiz biz kullarına oruç tutmayı farz etmekle büyük ihsanda bulunmuşlardır.Ama bazılarımız için uzun, sıcak temmuz günlerinde oruç tutmak zordur.

Birdenbire gün boyu yemek ve içmeyi kesmeye takatimiz yoktur.Kalben, ruhen niyetlenmediğimiz için yoktur. Hazır ve hazırlıklı olsak oruç tutma ihsanından büyük bir keyif alacağız. Rabbim bizleri marifet ehli kimselerden karar kılsın ki, bu iş bizim için çok kolay olsun. Dikkat edileceği gibi bu mübarek ayın ilk gününden son gününe kadar şehvetler ve nefsani istekler azalmakta insan büyük manevi iç huzur bulmaktadır. Diğer aylarda gün içinde hep midemizi düşünürken bu ayda her günün içinde Allah düşünülerek tarifi mümkün olmayan iç huzurun tadı çıkarılmaktadır. Öyle ki ilk bir iki günün alışma sürecini atlattıktan sonra bu günlerin hiç bitmemesini arzulayacağız.

Unutmamak gerekir ki bu dünyaya gelirken de çıplak geldik giderken de çıplak gideceğiz. Baksanıza çok sevdiğimiz bir elbisemizin bile üzerimizde beraberce götürülmesine müsaade edilmiyor. Hal böyleyken dünyada hangi sıkıntı, musibetle yaşarsak yaşayalım ne önemi var ki ?. Hepsi gelip geçici değil midir ?.Allah bizlere iman zayıflığı yaşatmasın.

Aziz İslam peygamberi Hz. Muhammed (s.a.a) Şabaniye hutbesinin sonunda şöyle buyuruyor: ”Ya Ali ! Bu mübarek ayda, sakalın, başından dökülen kanlarla boyanacaktır.” dediklerinde bakın mevlamız Hz. İmam Ali (a.s)’ ın verdiği ilgi çekici cevaba: ”Acaba dinim sağlam kalacak mıdır ?” İmam Ali (a.s) böyleydi peki o yüce imamın taraftarı olma gururuyla yaşayan, övünen biz takipçileri ne derdik ? Veya şu an ne diyor ne düşünüyoruz? Aziz İslam peygamberi (s.a.a) İmam Ali (a.s)’ a: ”Dinin sağlam kalacak ya Ali ”deyince İmam Ali (a.s) derin bir nefes alıp rahatlıyor.

Rabbim ! Bizlere mevlamız Ali (a.s)’ ı anlamayı, onun gibi yaşayabilmeyi bize nasip et. Ramazan ayının rahmetinden faydalanmayı nasip et. Bu aydaki kulluğumuzu suçlarımızın bağışına vesile et.

EBUZER GÖKTAŞ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*