Bilgisayardan Program Kaldırma Yöntemleri

bilgisayardan ve sistemden program silme kaldırma yöntemleri

Bilgisayarınıza bilerek ya da bilmeden indirdiğiniz ve kurduğunuz bir programı silmek ve tamamen kaldırmak için izleyebileceğiniz yöntemleri paylaştığımız yazımızda, bilgisayar sisteminden programları silerek kaldırma ve kaldırılamayan programları kaldırma yöntemlerini ayrı ayrı inceledik.

Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 için kullanabileceğiniz bilgisayardan program kaldırma ve sistemden program silme yöntemleri mevcut.

Kullandığımız bilgisayarımızda önem taşıyan veya taşımayan gereksiz bir çok program vardır. Günümüzde yeni yayınlanan veya popüler olmuş çok sık karşılaştığımız programları gördükçe indirmeye devam ederiz. Yüklediğimiz bu programları günü gelir hiç açmayız veya farklı bir versiyonunu indiririz. Bu sebepten dolayı kullanmadığımız gereksiz programları silmeye ihtiyaç duyarız. Programları silmek aslında hem bilgisayarınızın hızı hem işlevi konusunda oldukça etkilidir. Silinen her program sabit diskimiz de bize yer açar veya olanak sağlar. Peki ya bilgisayardan program kaldırma işlemi nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını sizlere aşağıdaki yöntem ile paylaşmaya çalıştım.

Bilgisayardan Program Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

  • İlk önce işletim sistemi windows 7 olan bilgisayarımızın başlat menüse tıklıyoruz.
  • Açılan ekrandan bilgisayarımızın denetim masasına giriş yapıyoruz.
  • Denetim masasında “Programlar” sekmesine giriş yapıyoruz.
  • Açılan sayfadan “Programlar ve Özellikler” alt sekmesine giriş yapıyoruz.
  • Ekrana gelen sayfada kaldırmak istediğimiz programa tıklayarak üst sekmeden “kaldır” butonuna basıyoruz ve tıkladığınız program bilgisayarınızdan tamamen siliniyor.

Kaldırılmayan ve Silinmeyen Programları Nasıl Sileriz?

Ancak dikkat etmemiz gereken bir nokta var ki, bazı programlar denetim masasından girerek sildiğimiz halde bazı dosyalarını sabit diskimiz de kalıntı olarak bırakabiliyor. “Programlar ve Özellikler” sekmesine giriş yaptığımız da silinen uygulamanın iconunu görebilirsiniz veya hiçte çıkmayabilir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız eğer aşağıdaki yöntemi uygulayarak sorundan kurtulabilirsiniz.

  • Tekrar bilgisayarımızın başlat butonuna tıklıyoruz.
  • Windows tuşu + R kısayolu ile çalıştır sayfasını açıyoruz.
  • Çalıştır sekmesine “regedit” yazıyoruz ve entera basıyoruz. Çıkan yerden sırası ile aşağıdaki yolları izliyoruz.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows > CurrentVersion > Uninstall
  • En son Uninstall sekmesine tıkladığımızda açılan alt menülerden komple silinmesini istediğiniz uygulamayı bularak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanmadığımız programları kaldırma esnasında bazen sorunlar yaşayabiliyoruz. Genellikle programın dosyalarını bularak toplu sil işlemi yapmaktır. Bu aslında o programın depoladığı belge ve bileşenleri silmeden kaldırma işlemidir. Programları eksiksiz ve düzgün şekilde kaldırma işlemi yapmak için yukarıda belirttiğim işlemleri yaparak bu işlemi başarı ile gerçekleştirebilirsiniz. Sizlere tavsiyem programın bütün bileşenleri ile bilgisayardan kaldırmaktır. Bilgisayardan program kaldırma adlı makalem hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazarak ulaştırabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*