WordPress Nedir?

WordPress nedir, nerelerde ve nasıl kullanılır sorularının yanıtını tek bir makale altında toplamak pek de mümkün değil. Özellikle wordpress kurulumu ve site oluşturma başlı başına uzun bir başlık altında toplanılması gereken bir konu ancak wordpress nedir? sorusuna en net şekliyle yanıt verecek olursak;

“WordPress; hiç bir kod bilgisi gerektirmeden, kolay kullanımlı bir admin panelinde tıklama yaparak  blog ya da websitesi oluşturabileceğiniz, bazı eklentiler sayesinde profesyonel görünümlü tasarımlar bile yapabileceğiniz bir CMS yani – İçerik Yönetim Sistemi (Content Management System)’dir.”

WordPress  Neden Kullanılır?

WordPress yazılımı günümüzde çok tercih edilen php yazılım dili ile kodlanmıştır. Php ile kodlanmasının bir güzel yanı ise kendimiz ek olarak yazılıma bir şeyler katabiliyoruz. Anlatmak istediğim kilitli kod sistemi olmaması aslında bu geliştiriciler açısından büyük öneme sahip. WordPress’in içerisinde eklentiler kısmında bir çok geliştiricinin bileşenleri mevcut. Bunları geliştiriciler kodlayarak wordpress bünyesine katıyor ve bizlere de indirme kullanma kısmı düşüyor.

WordPress’in neden bu kadar popüler olduğunu hiç düşündünüz mü? Büyük ihtimal düşünmediniz ama ben size bunun nedenini söyleyeyim.

************

WordPress sisteminin içerisi oldukça geniştir ki, her kullanıcıya yüzlerce ücretsiz tema desteği bile sağlayabiliyor. Cms panelinde göreceksiniz ki her şey sadece bir buton ile yönetilebiliyor. WordPress’in bu kadar popüler olmasının bana göre 2 sebebi var, birincisi içerisindeki panel sayesinde bütün işlerimizi oldukça kolay yönetilme imkanımızı sağlayabilmesi, ikincisi bu hizmetin tamamen ücretsiz sunulmasıdır.

WordPress Nerelerde Kullanılır?

Aslında günümüzde o kadar geliştirildi ki, eskiden blog sahiplerini açısından kullanımı oldukça yüksekti. Ama teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesi sayesinde artık wordpress bırakın blog içeriğini oyun, video içerikli portallar(dizi, film) aklına gelebilecek çoğu içerikli site sahipleri tarafından kullanılabiliyor. Şunu da eklemeliyim ki bir blog yazarı olarak ben de dahil bu sistemi kullanmaktayım.

Kendi açımdan neden wordpress kullandığımı şöyle açıklamalıyım ki, wordpress destekli oldukta güzel temalar mevcut, diğer nedenler olarak ise paneli oldukça hoş ve basit düzeydedir. Hiçbir kod yazılımı dahi olmayan insan bile bir web sitesi sahibi olabilir. Buna örnek olarak günümüzde çoğu blog yazarlarının kod bilgisi olmadığı açıkca bilinmektedir. İşte bu noktada wordrpress’in eşsiz güzelliğini ortaya çıkarmaktadır.

WordPress sistemi, kişisel blog ve websitesi, bilgi içerikli siteler, woo commerce desteği sayesinde profesyonel e-ticaret sitelerinin kurulması, oyun ve video içerikli steam siteleri, portallar, firma rehberleri ve aklınıza gelebilecek her türlü web varlığı içinde kullanılabilir bir sistemdir.

WordPress Neden Tercih Ediliyor?

Güncelleme Desteği;

WordPress her yeni sürümünde ki hata ve eksikleri dikkate alarak önemine göre hızlı bir güncelleme getirerek bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. WordPress güncellemelerini paneliniz de bildiri olarak görebilirsiniz. Bu noktada sizlere bir tavsiyemi belirtmek isterim ki, gelen güncellemelerden önce sitenizin yedeğini almayı unutmayınız. Ben her zaman yedek dosyamı alırım çünkü o kadar emeğim mevcut riske girmeye hiç gerek yok. Bu tamamen benim kendi tavsiyemdir mutlaka yapmalısınız diye bir düşünceye sahip olmanız gerekmiyor.

Güvenlik Duvarı;

Bu kadar iyi bir içerik yönetim sistemine sahip olan sistemin güvenliğide oldukça önemlidir. WordPress’te ise bu durum oldukça önemlidir. WordPress’in güvenlik duvarları oldukça kalitelidir. Herhangi bir saldırıda sizlere korumayı amaçlar. Zaten bir açık olsa dahi bu açığı hızlı bir güncelleme ile kapatır ve bizlere güvence altına almaya devam eder.

Sunulan Temalar;

Gel gelelim can noktasına, wordpress kullanıcılarına yüzlerce temayı ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Dilediğiniz gibi sevmediğiniz temaları değiştirebilirsiniz. Günümüz de gelişmiş tasarım ve ayarları optimize edilerek kodlanmış ücretli temalar da mevcuttur. Doğruyu söylemek gerekirse wordpress’in ücretsiz olarak sunduğu temalar bana göre pek fazla güzel değildir. Benim tercihim o yüzden hep ücretli temalardan yana olmuştur çünkü ücretli temalar hem tasarım kalitesi açısından hem de seo açısından oldukça artı yanlıdır.

Sunulan Eklentiler;

WordPress içerisinde yüzlerce ücretsiz eklenti de mevcuttur. Eklentilerin kullanımı web sitesi yönetme aşamasında işimizi oldukça kolaylaştırır. Buna örnek verirsek, bir makale yazıyorsunuz bu makalenin arama motorları açısından kalitesi nasıl eksikleri neler gibi durumlara bakabiliyorsunuz bu sadece bir örnek aklınıza gelebilecek çoğu eklenti wordpress bünyesi içerisinde mevcut. Ya da trafik takip ve analizi için wordpresse google analytics kodu ekleme amacıyla tek bir kod bile yazmadan erişebileceğiniz ve kullanabileceğiniz pek çok eklenti mevcut. Şunu da demeliyim ki bazı eklentiler içerisinde ek ücretler istenebilir.

Son söz olarak da wordpress.org ve wordpress.com’un birbirinden tamamen farklı 2 şey olduğu bilgisini de vermiş olalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*