WordPress Siteye Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?

wordpresse google analytics ekleme tüm yöntemleri

WordPress ile oluşturduğunuz sitenizin trafik verilerini takip etmek, wp sitenize hangi gün hangi saatlerde, nereden ve hangi kaynaklardan ziyaretçi geldiğini tespit etmek ve gerektiğinde trafik analizi yapabilmek için kullanabileceğiniz google analytics takip sisteminden faydalanmak amacıyla oluşturduğunuz izleme kodunu wordpress sitenizin neresine ve nasıl eklemeniz gerektiğini detaylıca anlattığım yazımıza başlarken, yeni başlayanların bahsi geçen izleme kodunu edinmeleri için analyticsde mülk oluşturma işlemi yapmalarını gerektiğini hatırlatalım.

WordPress Sitenize Google Analytics Kodu Ekleme Nasıl Yapılır?

Google’ın, sadece bir gmail hesabı sahibi olmak uzaklığında tüm kullanıcılarına ücretsiz bir şekilde sunduğu muazzam bir trafik takip ve data analiz aracı olan Analytics kodunu edindikten sonra, ilgili kodu WordPress kurulu web sitenize ve bloğunuza eklemek aslında çok basit ancak WP’ye analytics eklemenin alternatif yollarına geçmeden önce, WordPress CMS’i ile henüz yabancı olanların, yeni başlayanların ve admin panelini tanımayanların faydalanabilecekleri, internet sitesi kurma rehberi niteliğinde adım adım wordpress eğitimi alabilecekleri ilgili siteye mutlaka göz atmalarını öneririm.

WordPress yüklediğiniz sitenize google analytics kodu yerleştirmek için temel olarak 3 yöntem kullanabilirsiniz;

  • Manuel olarak (elle) analytics kodunu wp tema sayfalarına eklemek
  • Google Analytics Dashboard niteliğinde bir wordpress eklentisi kullanarak kodu eklemek
  • Temanın özelliği olan ilgili bölüme kodu yerleştirerek ekleme

Header.php Dosyasına Elle Analytics Kodu Ekleme Yöntemi

  1. Google analytics global izleme kodunu edindikten sonra, ilgili kodu kopyalayın wordpress sitenizin admin paneline siteadiniz.com/wp-admin sayfasındaki ilgili credientialları girerek login olduktan sonra yan taraftaki panelden sırasıyla şu işlemleri takip edin
  2. Görünüm -) Tema Düzenleyici
  3. siteadiniz.com/wp-admin/theme-editor.php sayfasına ulaştığınızda ekranın size göre sağ tarafında kalan tema dosyaları kısmında header.php (tema üst bölümü) adlı dosyayı bulup açın.
  4. ctrl +f tuşlarına aynı anda basın ve açılan kutucuğa <head> yazın. Dosya içerisinde sarı renk ile belirtilen <head> ile başlayan kodun hemen altına daha önceden kopyaladığınız analytics izleme kodunu yapıştırın.
  5. Dosyayı kaydedin.
  6. Analytics hesabınızdan wordpress sitenize test trafiği yollayarak kodunuzun doğru çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz.

Önemli Uyarı: WordPress sitenizin tema dosyalarında, izleme kodu ekleme gibi basit bir işlem dahi olsa kalıcı bir değişiklik yapmadan önce, herhangi bir hata ihtimaline karşı mutlaka dosyalarınızın yedeğini alın.

************

Google Analytics Dashboard by WordPress Eklentisi Kullanarak Kod Ekleme Yöntemi

Ben tema dosyalarına hiç dokunmayayım işimi daha pratik yolla halledeyim diyenler için, wordpress dünyasının  en büyük nimetlerinden bir tanesi olan eklentiler yine sahneye çıkıyor. WordPress’de yapmak isteyebileceğiniz binlerce hatta belki on binlerce farklı işlemi herhangi bir php ya da kod bilgisi gerektirmeden yapmanıza olanak sağlayacak bir plugini her daim bulabilirsiniz zaten ama söz konusu, trafik analizi ve takibi olduğunda dünyada en fazla kullanılan araç google analytics olduğunda, eklenti alternatifleri sayısız desek abartmış olmayız ancak bu noktada; eklenti kullanarak analytics eklemenin manuel olarak kodu eklemeye göre bir takım güvenlik açıkları olduğu konusunda da sizi uyarmadan geçmeyelim. Onlarca wordpress analytics eklentisi olmasına rağmen, aralarından bazıları hem de çok popüler olan bazıları, eklentiyi aktive etme aşamasında, ilgili gmail hesabınıza bağlı tüm google mülklerinde sınırsız yetki istemekte. Bu bağlamda analytics pluginizi kullanmaya başlamadan önce verdiğiniz yetkilere mutlaka çok dikkat etmelisiniz.

Pek çok alternatif arasından bizim sizlere önerdiğimiz ise, wordpressin kendi sunduğu oldukça basit ancak fonksiyonel olan Google Analytics Dashboard for WordPress eklentisi olacak.

Admin panelinin solundan eklentiler sekmesinin üstüne gelip yeni ekle tıkladıktan sonra arama yaparak eklentiyi bulabilir, yükleyip güvenle aktive edebilir ve eklenti ayarlarında sizi yönlendirdiği şekilde google izleme kodunuzu bu plugin aracılığıyla kolayca wordpress sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress temasının ilgili bölümüne izleme kodunu yerleştirme yöntemi

Son olarak bahsedeceğimiz bu yöntem ise tüm wordpress temaları için bulunmadığı için sadece bilgi olarak vermiş olmak üzere listemize dahil ettiğimiz bir yöntem. Özellikle ücretsiz temalarda genelde bulunmasa da wp temaların pro versiyonlarında çoğunlukla faydalanabilecek bir özellik olarak, temanın kendi düzenleme sekmesinde bulunan google analytics ve google search console izleme ve doğrulama kodu bölümleri şeklinde doğrudan karşımıza çıkabileceği gibi, header code/footer code bölümleri olarak da çıkabilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*