HOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

HOŞ GELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

May 29, 2017 0 Yazar: İlker Öğütçü

2018 Ramazan Başlangıç tarihi:

15 Mayıs 2018 salı günü ramazan ayı başlamaktadır. 14 Mayısı 15 Mayısa bağlayan pazartesi gecesi, Allah’ın izniyle sahura kalkıp ilk orucumuza niyetleneceğiz.

2018 yılı Ramazan Bitiş Tarihi:

14 Haziran perşembe akşamı arefe günü ve ramazan ayının bitişidir. Mübarek perşembeyi cumaya bağlayan gece artık sahura kalkamayacağız. Kısmetse sabahına bayrama uyanacağız.

Ramazan Bayramı 2018 yılında hangi aya denk geliyor:

2018 yılında da ramazan yaz ayına, haziran ayına geliyor. 2017 ramazan ayında olduğu gibi, 2018 de de havaların çok sıcak gitmeyerek inanlar ve oruç ibadetini yerine getirenlere kolaylık olacağını umuyor, Allahu Tealadan diliyoruz.

2018 Yılında da Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan Diyerek On Bir Ayın Sultanını Karşılıyoruz;

Ah şu eski bayramlardan artık nerede o eski Ramazanlar der olduk değil mi ?

Bir yılları eskitemiyorduk şimdi onları da eskitir olduk adının başına ah o eski diye ekledin mi tamam…  İlgi çekici hale geliyor insan  dönüp bakıyor gene neyi eskittik diye. Oysa eskiyen yıllar mıydı acaba… Bir bakalım;

Farklı zamanların insanıymışız gibi ayrıştırdılar bizi, bir nesil beraber büyüyüp beraber geçirdiğimiz yılların adı eski olur hale geldi. Oysa yıllar değil bizler eskidik değişen zaman değil bizleriz.

Bakın 11 ayın sultanı RAMAZAN AYI’NIN  içerisindeyiz .

Bari bu ayda hatırlayalım birlikte sofra kurup kaldırmayı, uzun bir aradan sonra akrabalarla, dostlarla, en önemlisi kendi ailemizle birlikte olmayı. Önemsizleştirdik her şeyi şimdi burada Ramazan ayını anlatacak değilim zaten yalan yanlış her yerden sorup soruşturuyorsunuz kimi doğru kimi yanlış kirli bilgilerle karmaşık hale geliyor tutulan oruç. Bizim nesil sadece anne babaya sordu oruç nasıl tutulur, ne yaparsak bozulur diye inanın hiç araştırmadık da biz güveniyorduk biz bizi yetiştirenlere.

Bizim dönemimizde  Ramazan ayı genelde kış mevsimine geldiğinden  okul döneminde tutardık orucu üniversitede yurttasın öyle gece kalk evladım sahur yap acıkırsın diyen yok, kalkıp hazırlayacan yedikten sonrada toplayıp yatacan sabahta uyanmak zorundasın öyle kaldıranda yok . Sonra okul biter hadi iftar telaşı üç dört öğrenci biri salata diğeri çorba derken birde bakmışın ezan okunuyor işte geriye kaldı bilmem kaç gün .

Sonuna yaklaştıkça zevkli olurdu ee bayram yaklaşıyordu buda tatil demekti üç beş gün önceden anneye siparişler verilir uzaktayız ya yollarımız beklenir.

Şimdi bakıyorum da bayramda nereye tatile gitsem telaş varı gidipte anne baba eli öpme telaşı yok..

Ah Ah nerede o Eskittiğimiz Ramazanlar .

Yüce rabbim bu mübarek ayın sonunda cümlemizin günahlarını affeder inşallah

Allah ibadetlerinizi kabul buyursun. Allaha emanet olun..